من مترسکم ولی می‌ترسم

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مترسک زشتی که خیلی مهربان است و دوست دارد آزاد باشد و با همه دوست شود.

سال: 1396
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی تنهایی از مهم‌ترین تجربیات دنیای کودکی و نوجوانی است. شناخت تنهایی می‌تواند در شکل‌گیری شخصیت کودک و تجربه‌ی استقلال برای او بسیار موثر باشد. دوره‌ی تنهایی به کودک جهت پذیرش خود کمک بسیاری می‌کند و او را برای تجربه درست دوستی و حضور در جمع‌های هم‌سالان آماده خواهد کرد.
  تشویق مخاطب برای تلاش در راستای خواست و هدف خود از جمله الگوهای شخصیتی داستان است. همدلی کردن با مترسک که در موقعیت متفاوت و دشواری قرار دارد از جمله مهارت‌های زندگی است که به صورت غیرمستقیم به مخاطب آموزش داده می‌شود.
  تنهایی مترسک و طرد شدن از سمت دیگران و درک نشدن می‌تواند موجب ترس در کودک شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی مترسک مهربانی است که دوست دارد با همه دوست شود، اما این ممکن نیست. چون کشاورز او را با پارچه‌های کثیف و کهنه به شکلی ترسناک ساخته است. مترسک هربار که برای دوست شدن با انسان یا موجودی دیگر تلاش می‌کند همه از او فاصله می‌گیرند، اما مترسک دست از تلاش برنمی‌دارد. موضوع داستان درباره‌ی اهمیت شجاع بودن و تلاش برای رسیدن به خواسته خود است. در کنار این موضوع مخاطب پیام‌هایی چون اهمیت دوستی و باور به تغییر شرایط برای خواسته خود که منجر به تجربه‌ی حس رهایی و آزادی می‌شود را نیز دریافت می‌کند.
  کودک سه سال به بالا، به دنبال شناخت بدن خود و محدوده توانایی‌های حرکتی‌اش است. کودک با مترسک که ابتدا به دنبال کشف میزان توانایی‌های خود است همذات‌پنداری می‌کند. به دنبال پیشرفت در رشد جسمانی، کودک متوجه محیط اطراف و شناخت آن می‌شود. به دنبال برقراری ارتباط است و دوست دارد در فضای هم‌سالان خود حضور داشته باشد. در این میان تجربه‌ی مترسک برای کودکانی که از لحاظ جسمانی متفاوت با بقیه هستند، تجربه نزدیک‌تری خواهد بود. و در نهایت آزادی مترسک و رهایی او برای آنان لذت پیروزی را به همراه خواهد داشت.
  تجربه ناموفق مترسک در اوایل داستان، برای کودکی که به دنبال شکل‌گیری دوستی با دیگران است، تجربه ترسناک و ناراحت کننده‌ای است به همین دلیل حضور والدین برای توضیح مترسک و تشویق کودک برای درک فضای او پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  داستان مترسکی که کشاورز او را با پارچه‌های کثیف و کهنه و به شکلی ترسناک ساخته تا موجودات دیگر را بترساند. مترسک دلش می‌خواهد با همه دوست باشد، اما هربار که می‌خواهد با خرگوش یا روباه یا پرنده‌ای دوست شود همه از او فاصله می‌گیرند. تا این‌که در یک شب ابری، باران خاک دور پای چوبی او را کم می‌کند و مترسک آزاد می‌شود تا هر جا خواست برود و دوست پیدا کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تمامی داستان در مزرعه‌ای اتفاق می‌افتد که مترسکی تنها و زشت در آن زندگی می‌کند. مترسک در جای خود ثابت است و با شخصیت‌های مختلف روبه‌رو می‌شود. از ویژگی‌های مهم و برجسته‌ی تصاویر، تنوع و خلاقیتی است که برای جلوگیری از تکرار و کسالت، در ترکیب‌بندی‌ها و زوایای دید ایجادشده‌است. ترکیب‌بندی‌ها فعال و سیال‌اند.
  شخصیت مترسک دوست‌داشتنی و درعین‌حال ترسو و متزلزل ترسیم‌شده‌است و تصویرگر برای نشان دادن کنش‌های او از حالت‌های گوناگون چهره بهره برده است. گاهی چهره‌ی مترسک بیش‌ازاندازه از نمای نزدیک ترسیم‌شده است. به شخصیت کشاورز چندان پرداخته نشده است.تکنیک اجرای خوبی دارد و رنگ‌ها شاد و درخشان‌اند.
  تصاویر درمجموع به‌خوبی با حال و هوای داستان همراه می‌شوند و در فریم‌های پایانی نیز امید، آزادی و شادی را به بیننده منتقل می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چه ویژگی‌هایی در مترسک وجود دارد که او را تبدیل به موجودی شجاع می‌کند؟
  – به نظر شما دوستی یعنی چه؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده احمد اکبرپور
  ناشر کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی)
  تعداد صفحات ۳۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر مریم طهماسبی
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم