من معلم، تو شاگرد!

(Gudule maitresse d'ecole )

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

6+

داستان گودون و مواجه‌شدن با چالش‌های آموزش به برادر کوچک‌تر

نویسنده: فانی جولی تصویرگر: رز کپدویلا

من معلم، تو شاگرد!

(Gudule maitresse d'ecole )
6+

داستان گودون و مواجه‌شدن با چالش‌های آموزش به برادر کوچک‌تر

نویسنده: فانی جولی

تصویرگر: رز کپدویلا

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
مسائلی که پیرامون تولد یک خواهر یا برادر جدید اتفاق می‌افتد از مسائل آشنا و متداول خانواده‌هاست. می‌توان از فرصت همراه‌شدن با دنیای گودون بهره برد و در یک گفتگوی سازنده فرصتی فراهم کرد که کودک مخاطب کتاب هم بتواند در مورد دنیای خود و ارتباطاتی که دارد صحبت کند. ماجراها در محیط خانه شکل می‌گیرند اما مادر نقش منفعلی دارد و گودون در این داستان موردتوجه مادر قرار نمی‌گیرد. گودون در جریان داستان برای عملی‌کردن ایده‌اش (آموزش به گاستون) تلاش می‌کند اما موفق نمی‌شود؛ بااین‌حال در پایان‌بندی نسبت به اینکه ایده‌اش را از فردا دوباره پیگیری کند امیدوار است.
محتوای آموزشی
آموزش از طریق دیگر کودکان و گروه همالان از شیوه‌های موثر آموزشی شمرده می‌شود که در این کتاب به آن توجه شده است. گرچه سپردن مسئولیت فرزندکوچک‌تر به خواهر یا برادر بزرگ‌تر برای مدت زمان طولانی و وظایف دشوار موضوعی نامناسب است و خوب است در مورد آن دقت و توجه به عمل آید تا نتایج اضطراب‌آوری برای کودکان بزرگ‌تر نداشته باشد.
الگوی شخصیتی
گودون، یک شخصیت پویا و فعال دارد، ایده‌های خودش را پی می‌گیرد و برای مسائلی که پیش می‌آید راه‌حل پیدا می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتگوی تهدیدآمیز گودون با برادرش از موارد خشونت داستان است. مادر نقشی منفعل دارد و کلا در صحنه حضور ندارد و گودون اجازه دارد هرکاری دلش خواست با برادر کوچکش بکند.
گفتار نامناسب
در متن از قول گودون کلمات خل‌وچل و خنگ استفاده شده است و در جایی خطاب به گاستون می‌گوید؛ کتک که خوردی می‌فهمی! ادبت می‌کنم! البته در عمل به او آسیبی نمی‌زند.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی ۹ جلدی «ماجراهای من و داداشم» داستان‌هایی از ارتباط دختری به نام گودون با برادر کوچک‌تر اوست. راوی قصه‌ها، خواهر بزرگ‌تر یا همان گودون است. روایت‌گری آمیخته با طنز گودون به‌عنوان یک کودک می‌تواند زمینه‌ای برای همذات‌پنداری کودکان باشد. در این داستان گودون تصمیم دارد به برادر کوچک‌ترش کلمات و اعداد را آموزش بدهد. گودون یک شخصیت کنش‌‌گر و پویا است و مشاهدات خود را به‌خوبی توصیف می‌کند. تمام کتاب‌ها با معرفی گودون از خودش شروع می‌شود سپس در این داستان توصیفی از خانه‌ و مادرش، پس از به دنیا آمدن گاستون می‌دهد؛ همه‌چیز متأثر از حضور گاستون است. گودون به مادرش اعتراض می‌کند اما موردتوجه قرار نمی‌گیرد. سپس تصمیم می‌گیرد به گاستون آموزش بدهد. کارهای مختلفی را امتحان می‌کند اما گاستون هنوز خیلی کوچک است و چیزی یاد نمی‌گیرد. نهایتاً در راه عملی‌کردن ایده‌اش با دردسرهایی مواجه می‌شود و مادر او را برای مشکلاتی که پیش آمده سرزنش می‌کند. به‌واسطه‌ی سرزنش مادر از برادرش دلخور می‌شود. در انتهای روز وقتی گودون و برادر کوچکش تنها هستند، گاستون با شیرین‌کاری‌هایش حسابی گودون را می‌خنداند و روز به‌خوبی به پایان می‌رسد. مادر نقش منفعلی در داستان دارد و گودون توجه کافی از او دریافت نمی‌کند. در قسمتی از داستان گودون برای آرام‌کردن گاستون و به‌عنوان زنگ تفریح، بدون اطلاع مادر، گاستون را درحالی‌که باران می‌برد از خانه بیرون می‌برد و دور خانه می‌چرخاند.

چکیده داستان

این داستان درباره‌ی دختری به نام گودون است که به‌تازگی صاحب یک برادر کوچک‌تر شده است. گودون تصمیم می‌گیرد به‌جای قربان صدقه رفتن برادر کوچک‌تر به او چیزهایی بیاموزد و در یک موقعیت مناسب شروع به آموزش گاستون می‌کند. تعدادی وسیله می‌آورد و از گاستون می‌خواهد که اسم وسایل را تکرار کند. اما گاستون که هنوز خیلی کوچک است به حرف‌های گودون توجهی نمی‌کند. گودون با استفاده از یک جعبه دید گاستون را محدود می‌کند و با دوربین گوش‌های او را معاینه می‌کند اما به نتیجه نمی‌رسد. بعد عصبانی می‌شود و سر گاستون داد میزند. گاستون بغض می‌کند. گودون تصمیم می‌گیرد برای زنگ تفریح گاستون را بیرون ببرد. چون بیرون باران می‌آید گودون لباس‌های زیادی تن گاستون می‌کند و او را توی کالسکه می‌گذارد و بیست‌وهفت بار دور محوطه‌ی خانه می‌چرخاند. وقتی به خانه برمی‌گردند گودون آموزش حساب را شروع می‌کند و می‌خواهد که با شیشه‌های مربا به گاستون شمردن را آموزش دهد. گاستون شیشه‌های مربا را روی زمین می‌اندازد، شیشه‌ها می‌شکنند و گاستون شروع به گریه می‌کند. مادر که صدای گریه‌ی گاستون را می‌شنود به آشپزخانه می‌آید و بعد از تذکر به گودون، گاستون را با خود می‌برد. گودون می‌رنجد. شب، بعدازاینکه گاستون شیرش را می‌خورد کلی گودون را می‌خنداند و گودون هم رنجش خودش را فراموش می‌کند و تصمیم می‌گیرد که از فردا دوباره آموزش گاستون را شروع کند.

کیفیت تصویر

در این کتاب با تصاویری کارتونی، شاد و پر جنب‌وجوش مواجه هستیم که هم گام با داستان پیش می‌روند و بدون کم‌وکاست و یا البته خلاقیت مضاعف و ویژه‌ای، توصیفات داستان را عیناً به تصویر می‌کشند. در برخی فریم‌ها، در تصویر با موقعیتی روبه‌رو می‌شویم که به شکلی خلاقانه تکمیل‌کننده‌ی متن است و اطلاعاتی فراتر از متن را به مخاطب منتقل می‌کند. سبک و اجرای تصاویر شیرین و دوست‌داشتنی است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. خطوط سریع و نرم و همین‌طور رنگ‌های شاد و متنوع، تصاویر را جذاب کرده‌اند. به جزییات فضاهای داخلی خانه و فضاهای خارجی مانند فروشگاه، توجه شده است. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و تا حدودی کلیشه‌ای‌اند ولی درعین‌حال برای مخاطب خردسال واقعی و باورپذیرند. حرکت و کنش‌های عاطفی نیز در بدن و چهره‌ی شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی کتاب(دختر کوچولو) به‌خوبی دیده می‌شود. چیدمان متن، صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب ساده است و طراحی ویژه‌ای ندارد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- شما تابه‌حال تجربه کرده‌اید که به خواهر و برادر یا بچه‌ی کوچک‌تر دیگری چیزهایی یاد داده باشید؟ - چیزی هست که دوست داشته باشید از خواهر و برادر بزرگ‌تر یا بچه‌ی بزرگ‌تر دیگری که می‌شناسید یاد بگیرید؟ - فکر می‌کنید مادر گودون چطور می‌توانست به او کمک کند؟ - تغییراتی که در خانه‌تان بعد از تولد خواهر و یا برادر کوچک‌تر اتفاق افتاده است را توصیف کنید.

مشخصات کتاب
نویسنده فانی جولی
ناشر بافرزندان
تعداد صفحات 48
نام مترجم مرجان حجازی فر
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر رز کپدویلا
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم