من می‌توانم با صدای بلند بگویم نه (۲)

(Ich kenn dich nicht, ich geh nicht mit! )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

8+ 5 تا 8 با همراهی والدین

نه گفتن لئا برای چیزهایی که دوست ندارد، مهارت‌های خودمراقبتی، تمرین نه گفتن

نویسنده: سوزا آپن راده تصویرگر: میریام کوردوس

من می‌توانم با صدای بلند بگویم نه (۲)

(Ich kenn dich nicht, ich geh nicht mit! )
8+
5 تا 8 با همراهی والدین

نه گفتن لئا برای چیزهایی که دوست ندارد، مهارت‌های خودمراقبتی، تمرین نه گفتن

نویسنده: سوزا آپن راده

تصویرگر: میریام کوردوس

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی این داستان دختربچه‌ای به نام لئا است که در سنین گروه سنی پیشنهادی است. رفتار لئا شبیه به رفتار برخی کودکان در گروه سنی پیشنهادی است که نحوه‌ی برخورد با چیزهایی که نمی‌خواهند و آزارشان می‌دهد را آموزش‌دیده‌اند و از اعتمادبه‌نفس بالایی نیز برخوردارند. موضوع این داستان مربوط به جهان کودکی است و اتفاقات این داستان می‌تواند برای برخی کودکان در گروه سنی پیشنهادی بیفتد. نه‌گفتن، خطرات، روابط و ... از عناصر جهان کودکی و نوجوانی‌اند. زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان در گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک خواهد بود.
محتوای آموزشی
این کتاب می‌تواند به کودکان بیاموزد در مواقعی که دوست ندارند، یا احساس خطر می‌کنند محکم و با صدای بلند نه بگویند و جلوی رفتارهایی که آزارشان می‌دهد بایستند.
الگوی شخصیتی
لئا با اعتماد به نفس و شناخت کافی که از خودش دارد می‌تواند متوجه بشود چه چیزهایی را دوست دارد و چه کارهایی او را آزار می‌دهد. لئا با شجاعت، آرامش و اطمینان «نه»‌ می‌گوید و به دیگران هم توضیح می‌دهد چه کارهایی اذیتش می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد دوم از مجموعه‌ی «مهارت‌های خودمراقبتی» است.داستان درباره‌ی نه گفتن لئا به چیزهایی است که دوست ندارد. این کتاب در قالب داستان مهارت‌های لازمی را به کودکان آموزش می‌دهد تا بتوانند به چیزهایی که آزارشان می‌دهد «نه» بگویند. برخی کودکان دوست ندارند توسط شخص خاصی بغل گرفته شوند، دوست ندارند روی زانوی شخص خاصی بنشینند، توسط کسی که نمی‌خواهند بوسیده‌شوند، یا با غریبه‌ای که نمی‌شناسند جایی بروند. موقعیت‌هایی مختلفی که در این داستان برای لئا پیش می‌آید، می‌تواند برای کودکان در گروه سنی پیشنهادی اتفاق بیفتد و خوب است بتوانند از خودشان در این مواقع محافظت کنند و نظرشان را با صدای بلند بگویند. این داستان به کودکان می‌آموزد که حتی اگر شخصی که جلوی آن‌ها قرار دارد مهربان به نظر برسد یا مانند خاله یا عمو فردی نزدیک باشد، دلیل نمی‌شود که کودک اجازه بدهد کاری را که دوست ندارد با او بکنند. این کتاب به کودکان یاد می‌دهد که باید در مواقعی که دوست ندارند جلوی اشخاص مختلف بایستند و محکم و بلند بگویند نه. داستان این کتاب می‌تواند حتی برای والدین، مربی یا سرپرست کودکان آموزنده باشد و به آن‌ها راه‌هایی را نشان دهد که بتوانند به کودک در نه گفتن کمک کنند. زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان در گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک خواهد بود. از این داستان می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های آموزشی مهد و دبستان استفاده کرد.

چکیده داستان

موقعیت‌هایی پیش می‌آید که لئا احساس بدی دارد، وقتی یان او را در زمین‌بازی می‌خواهد شکلاتش را بگیرد، وقتی خانم دایشمان می‌خواهد او را بغل کند ولی لئا دوست ندارد، وقتی عمو مایر که مهربان است می‌خواهد لئا را روی زانوهایش بنشاند، وقتی مردی غریبه به لئا می‌گوید بیا برویم گربه‌ی خوشگل را باهم بیاوریم و تازه عکسش را هم نشان لئا داده است و ... لئا جواب درست را می‌داند و به همه با صدای بلند و محکم می‌گوید نه من دوست ندارم این کار را بکنم.

کیفیت تصویر

«من می‌توانم با صدای بلند بگویم نه» را تصاویری بارنگ‌هایی درخشان همراهی می‌کنند. جذابیت رنگ‌ها میل به تورق و پیش روی در صفحه‌های کتاب را در مخاطب برمی‌انگیزد. استفاده از رنگ قرمز در موقعیت‌هایی که «لئا» در تلاش جهت برگزیدن انتخابی صحیح است؛ می‌تواند اعلام نوعی هشدار برای مخاطب باشد. «لئا» شخصیت اصلی داستان، دختری دوست‌داشتنی و شیرین است که رفتار و کنش‌هایش از او شخصیتی باورپذیر نزد مخاطب خلق کرده است. طراحی‌ها خوب و آناتومی‌های انسانی صحیح و بدون اشکال هستند. فضاسازی تصاویر همراه با جزئیات بوده و معرفی درستی از زمان، مکانی و موقعیت‌هایی که داستان به روایت آن‌ها پرداخته است در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. تکرار چهره‌ی متفکر «لئا» در کنار جمله‌هایی که توصیف‌کننده‌ی انتخاب‌های گوناگون وی در یک موقعیت ثابت است، به‌خوبی بیانگر اهمیتِ انتخاب صحیح است. تکنیک اجرای تصویرها زیبا و هنرمندانه است. متن برای گروه سنی مخاطب کتاب کمی طولانی و اندازه‌ی فونت حروف کوچک است. چیدمان متن در صفحه چندان خوب نیست و نوشته‌های کتاب، بخش عمدهای از فضاهای منفی تصویر را اشغال کرده‌اند. جنس کاغذ، کیفیت چاپ تصاویر و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- لیستی از کارهایی که دوست ندارید دیگران با بدون اجازه با شما انجام دهند تهیه کنید و به والدین نشان دهید. - اگر دوست نداشته باشید عمو تو را محکم بغل کند و اگر به عمویت بگویی نه و او ناراحت شود، چه‌کار می‌کنی؟ - اگر خیلی دوست داشته باشی با دوستت به خانه‌شان بروی ولی پدر و مادرت در جریان نباشند، چه‌کار می‌کنی؟

مشخصات کتاب
نویسنده سوزا آپن راده
ناشر پیک ادبیات
تعداد صفحات 28
نام مترجم منیژه نصیری
سال انتشار 2018
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر میریام کوردوس
عرض کتاب 21
طول کتاب 26
نوع جلد نرم