من نبودم!

(Ich war’s echt! Eine Geschichte vom Zugeben und Entschuldigen )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

5+

پذیرفتن اشتباهی که بزی و غازی انجام داده‌اند، دروغ گفتن، پیشمان شدن، راست‌گویی و جبران خسارت

نویسنده: ایزابل عابدی تصویرگر: سیلویو نویندورف

من نبودم!

(Ich war’s echt! Eine Geschichte vom Zugeben und Entschuldigen )
5+

پذیرفتن اشتباهی که بزی و غازی انجام داده‌اند، دروغ گفتن، پیشمان شدن، راست‌گویی و جبران خسارت

نویسنده: ایزابل عابدی

تصویرگر: سیلویو نویندورف

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت‌های اصلی این داستان بزی و غازی‌اند که رفتار هردوی آن‌ها شبیه به رفتار برخی کودکان در گروه سنی پیشنهادی است که از اعتمادبه‌نفس خوبی برخوردارند و می‌توانند اشتباهشان را بپذیرند و برای جبرانش تلاش کنند. هرچند که در ابتدا دروغ‌گویی هردوی آن‌ها نشان می‌دهد که ترسیده‌اند و نمی‌خواهند بپذیرند که روی درب منزل آقای همسایه نقاشی کرده‌اند، اما خیلی زود متوجه اشتباهشان می‌شوند. اتفاق در داستان و فضای آن می‌تواند برای برخی کودکان در گروه سنی مخاطب داستان رخ دهد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
در این داستان بزی و غازی بااینکه در ابتدا اشتباهشان را نمی‌پذیرند، اما خیلی زود پیشمان می‌شوند و سعی می‌کنند رفتارشان را جبران کنند. رفتار آن‌ها می‌تواند برای کودکان از جنبه‌ی پذیرش اشتباه و جبران آن آموزنده باشد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی بزی و غازی است که کار اشتباهی انجام داده‌اند. بزی و غازی روی در آقای همسایه با گچ نقاشی کشیده‌اند و آقای همسایه به خانه‌ی هردوی آن‌ها تلفن کرده‌ و ناراحت است. بزی و غازی در ابتدا به مادر‌هایشان دروغ می‌گویند و اعلام می‌کنند که نقاشی روی دیوار همسایه کار آن‌ها نبوده است. اما بعد پشیمان می‌شوند و برای راست‌گویی، جبران خسارت و عذر‌خواهی اقدام می‌کنند. این داستان به شیوه‌ای خلاقانه نوشته‌شده است، کتاب ازیک‌طرف داستان غازی را تعریف می‌کند و از طرف دیگر داستان بزی را تعریف می‌کند که هردو در وسط کتاب به هم می‌رسند. احساس و رفتارهای بزی و غازی می‌تواند برای کودکان در گروه سنی مخاطب داستان باعث هم‌ذات‌پنداری شود. بزی و غازی هردو جلوی مادرهایشان اعتراف نمی‌کنند که این کار را کرده‌اند و رفتار آن‌ها شبیه به برخی کودکان است. اما هر دو کودک بعد از مدتی پشیمان می‌شوند و با سطل و اسفنج به در خانه‌ی آقای همسایه می‌روند که نقاشی‌ای که با گچ کشیده‌اند را پاک کنند. روایت این داستان وابسته به تصویر است و برای بخشی از روایت در تصاویر نقل شده. تصاویر و زبان و لحن داستان برای اغلب کودکان در گروه سنی مخاطب داستان قابل‌درک خواهد بود. از این داستان می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های آموزشی استفاده کرد و درباره‌ی احساس ترس از تنبیه، پشیمانی، دروغ گفتن و راست‌گویی با کودکان گفتگوهایی انجام داد.

چکیده داستان

یک روز خوب بهاری که بزی و غازی بعد از بازی کردن با یکدیگر با خوشحالی به خانه می‌روند. وقتی بزی و غازی به خانه‌هایشان می‌رسند همه‌چیز عوض می‌شود، چون مادر بزی و مادر غازی جلوی در ایستاده‌اند و به بزی و غازی می‌گویند که همین‌الان آقای همسایه تلفن کرده و گفته است که روی در خانه‌اش دو نقاشی‌ بزرگ با گچ کشیده شده است. هم بزی و هم غازی می‌گویند که کار آن‌ها نبوده است و به‌دروغ می‌گویند که کارها و بازی‌های دیگری انجام داده‌اند. بعدازآن که بزی و غازی هرکدام در خانه‌های خودشان به اتاق‌هایشان می‌روند، هر دو از کاری که کرده‌اند پشیمان می‌شوند، از پنجره‌های اتاق‌هایشان به هم علامت می‌دهند و با یک سطل و یک اسفنج و یک نقاشی روی کاغذ به در خانه‌ی آقای همسایه می‌روند.

کیفیت تصویر

کتاب "من نبودم!"، ساختاری متفاوت از دیگر کتاب‌ها دارد. داستان درباره‌ی دو شخصیت "بزی" و "غازی" است و روایتی واحد از زبان هردوی آن‌ها مطرح می‌شود که پایانی یکسان دارد. کتاب سازی هم‌راستا با داستان و همانند نسخه‌ی اصلی صورت گرفته است. از اوایل تا اواسط کتاب، مخاطب تصاویر مربوط به داستان از دید بزی را می‌بیند. تصاویر لحظه‌لحظه‌ی داستان را بازگو کرده‌اند. در صفحه‌ی وسط، تصویر پایانی مربوط به هر دو داستان قرار داده‌شده است و بعدازآن مخاطب بایستی جهت کتاب را برگرداند و از صفحه‌ی آخر به وسط، تصاویر مرتبط با داستان غازی را مشاهده کند. این نوع کتاب سازی و تغییر جهت کتاب برای مخاطب کودک جذاب و همانند یک بازی به نظر می‌رسد. تصاویر بسیار پویا هستند و هم‌پوشانی عمیق میان متن و تصویر به‌خوبی قابل‌مشاهده است. جزئیات به‌درستی ترسیم‌شده‌اند و بر هیجان مخاطب در دنبال کردن داستان، می‌افزایند. شخصیت‌ها بامزه و دوست‌داشتنی خلق‌شده‌اند و از اصول طراحی درستی برخوردار هستند. به‌ویژه شخصیت‌های بزی و غازی که ظاهر آن‌ها کاملاً با خصوصیات معرفی‌شده در متن، مطابقت دارد. کنش‌های رفتاری آن‌ها نیز به‌درستی ترسیم‌شده و تمامی حالات ازجمله خوشحالی، ناراحتی، خشم و ... از چهره‌ی آن‌ها قابل‌درک است. تکنیک بامهارت اجراشده است. استفاده از پالت رنگی شاد و فضاسازی‌های متنوع بر جذابیت تصاویر افزوده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- اگر تو جای بزی یا غازی بودی چه‌کار می‌کردی؟ - آیا تابه‌حال شده است که کار اشتباهی انجام دهی و نپذیری که آن کار را کرده‌ای؟ - به نظر تو چه اتفاقی در دل بزی و غازی افتاد که تصمیم گرفتن راستش را بگویند؟

مشخصات کتاب
نویسنده ایزابل عابدی
ناشر پیک ادبیات
تعداد صفحات 24
نام مترجم زلیخا دامک
سال انتشار 2007
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر سیلویو نویندورف
عرض کتاب 17
طول کتاب 21
نوع جلد نرم