من نمی‌تونم، من نمی‌تونم

thumbnail
۶ سال به بالا
۳ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

احساس ناتوانی برنا در انجام کارها به شکل عالی و کامل و رفتار خاله‌اش که اهمیت لذت انجام کارها را به جای عالی بودن به او یاد آوری می‌کند

سال: 1393
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برنا احساس ناتوانی و کوچک بودن می‌کند. او احساس می‌کند نمی‌تواند کارها را آن‌طور که باید انجام بدهد. در طی داستان او تلاش می‌کند بازی‌هایی بکند یا نقاشی‌هایی بکشد، اما باوجوداینکه همه کارها را انجام می‌دهد از نتیجه راضی نیست.
  مادر مهربان و همراه است و هر جا برنا بی‌حوصله می‌شود سعی می‌کند به او کمک کند. خاله الگوی شخصیتی جالبی است. خاله با بیان علاقه‌مندی‌های خودش و دیدن آن‌ها در نقاشی برنا، کودک را سر شوق می‌آورد. برنا دیگر احساس نمی‌کند که نمی‌تواند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان من نمی‌تونم، من نمی‌تونم درباره‌ی کودکی است که احساس می‌کند کارها را آن‌طور که باید نمی‌تواند انجام دهد. جمله “ولی من نمی‌توانم” را بسیاری از کودکان در دوره‌ای از سالهای ابتدایی رشدشان استفاده می‌کنند. آن‌ها مشاهده می‌کنند که نمی‌توانند مثل والدینشان با مهارت و سرعت کارها را انجام دهند و فکر می‌کنند که توانایی انجام کارها را ندارند. برنا به همین مسئله دچار شده و مادرش که سعی می‌کند سر او را با بازی‌ها و نقاشی کردن گرم کند دائم با جمله ولی من نمی‌توانم او مواجه می‌شود؛ اما خاله‌اش سعی می‌کند جذابیت‌های کارهایی که کودک انجام داده را به او یادآوری کند که همین حال برنا را بهتر می‌کند. این کتاب برای کودکان پیش از سال‌‌های دبستان و با همراهی والدین یا مربیان مناسب است.
  تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده؛ به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتابی ۴ ستاره معرفی می شود.

  چکیده داستان

  برنا فکر می‌کند نمی‌تواند مکعب‌ها را خوب روی‌هم بچیند، نقاشی‌اش زیبا نیست و توپ‌ها را خوب توی سطل نمی‌اندازد. تلاش‌های مادرش بی‌فایده است اما خاله‌اش می‌تواند کمک کند تا برنا نقاط مثبت و توانمندی‌هایش را ببیند.

  کیفیت

  در تصاویر کتاب که همگام با متن پیش می‌روند، تمرکز اصلی بر شخصیت‌پردازی است. داستان در محل زندگی برنا می‌گذرد و فضای تصاویر با تغییرات اندکی، یکسان طراحی‌شده است.
  شخصیت‌پردازی برنا و کنش‌هایش، انتخاب رنگ قرمز و شیوه‌ی اجرای تکنیک به‌گونه‌ای است که احساس اضطراب را به مخاطب منتقل می‌کنند. این احساس، در تضاد رنگی شدید بین کودک و مادر تشدید می‌شود. در طراحی و تناسبات بدن برنا، بخصوص اندازه‌ی دست‌ها هم اشکالاتی دیده می‌شود.
  اما درمجموع تصویرگر باوجود تکراری بودن المان های بصری، با ایجاد ترکیب‌بندی‌ها و زوایای دید متنوع، توانسته است جذابیت لازم را در تصاویر ایجاد کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا تا به حال پیش آمده شما هم مثل برنا احساس ناتوانی در انجام کارها را داشته باشید؟
  – وقتی فکر می کنید کاری را خوب بلد نیستید چه‌کار می کنید؟
  – به نظر شما کدام مهم‌تر است: عالی انجام دادن یک کار یا لذت بردن از انجام یک کار؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مریم فیاضی
  ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
  تعداد صفحات ۲۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر گلرخ محتاج الفضل
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم