من نمی‌تونم، من نمی‌تونم

بررس متن: نیوشا فدایی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

6+ 3 تا 6 با همراهی والدین

احساس ناتوانی برنا در انجام کارها به شکل عالی و کامل و رفتار خاله‌اش که اهمیت لذت انجام کارها را به جای عالی بودن به او یاد آوری می‌کند

نویسنده: مریم فیاضی تصویرگر: گلرخ محتاج الفضل

من نمی‌تونم، من نمی‌تونم

6+
3 تا 6 با همراهی والدین

احساس ناتوانی برنا در انجام کارها به شکل عالی و کامل و رفتار خاله‌اش که اهمیت لذت انجام کارها را به جای عالی بودن به او یاد آوری می‌کند

نویسنده: مریم فیاضی

تصویرگر: گلرخ محتاج الفضل

بررس متن: نیوشا فدایی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
برنا احساس ناتوانی و کوچک بودن می‌کند. او احساس می‌کند نمی‌تواند کارها را آن‌طور که باید انجام بدهد. در طی داستان او تلاش می‌کند بازی‌هایی بکند یا نقاشی‌هایی بکشد، اما باوجوداینکه همه کارها را انجام می‌دهد از نتیجه راضی نیست.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
مادر مهربان و همراه است و هر جا برنا بی‌حوصله می‌شود سعی می‌کند به او کمک کند. خاله الگوی شخصیتی جالبی است. خاله با بیان علاقه‌مندی‌های خودش و دیدن آن‌ها در نقاشی برنا، کودک را سر شوق می‌آورد. برنا دیگر احساس نمی‌کند که نمی‌تواند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان من نمی‌تونم، من نمی‌تونم درباره‌ی کودکی است که احساس می‌کند کارها را آن‌طور که باید نمی‌تواند انجام دهد. جمله "ولی من نمی‌توانم" را بسیاری از کودکان در دوره‌ای از سالهای ابتدایی رشدشان استفاده می‌کنند. آن‌ها مشاهده می‌کنند که نمی‌توانند مثل والدینشان با مهارت و سرعت کارها را انجام دهند و فکر می‌کنند که توانایی انجام کارها را ندارند. برنا به همین مسئله دچار شده و مادرش که سعی می‌کند سر او را با بازی‌ها و نقاشی کردن گرم کند دائم با جمله ولی من نمی‌توانم او مواجه می‌شود؛ اما خاله‌اش سعی می‌کند جذابیت‌های کارهایی که کودک انجام داده را به او یادآوری کند که همین حال برنا را بهتر می‌کند. این کتاب برای کودکان پیش از سال‌‌های دبستان و با همراهی والدین یا مربیان مناسب است. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده؛ به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتابی ۴ ستاره معرفی می شود.

چکیده داستان

برنا فکر می‌کند نمی‌تواند مکعب‌ها را خوب روی‌هم بچیند، نقاشی‌اش زیبا نیست و توپ‌ها را خوب توی سطل نمی‌اندازد. تلاش‌های مادرش بی‌فایده است اما خاله‌اش می‌تواند کمک کند تا برنا نقاط مثبت و توانمندی‌هایش را ببیند.

کیفیت تصویر

در تصاویر کتاب که همگام با متن پیش می‌روند، تمرکز اصلی بر شخصیت‌پردازی است. داستان در محل زندگی برنا می‌گذرد و فضای تصاویر با تغییرات اندکی، یکسان طراحی‌شده است. شخصیت‌پردازی برنا و کنش‌هایش، انتخاب رنگ قرمز و شیوه‌ی اجرای تکنیک به‌گونه‌ای است که احساس اضطراب را به مخاطب منتقل می‌کنند. این احساس، در تضاد رنگی شدید بین کودک و مادر تشدید می‌شود. در طراحی و تناسبات بدن برنا، بخصوص اندازه‌ی دست‌ها هم اشکالاتی دیده می‌شود. اما درمجموع تصویرگر باوجود تکراری بودن المان های بصری، با ایجاد ترکیب‌بندی‌ها و زوایای دید متنوع، توانسته است جذابیت لازم را در تصاویر ایجاد کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا تا به حال پیش آمده شما هم مثل برنا احساس ناتوانی در انجام کارها را داشته باشید؟ - وقتی فکر می کنید کاری را خوب بلد نیستید چه‌کار می کنید؟ - به نظر شما کدام مهم‌تر است: عالی انجام دادن یک کار یا لذت بردن از انجام یک کار؟

مشخصات کتاب
نویسنده مریم فیاضی
ناشر موسسه انتشارات علمی و فرهنگی
تعداد صفحات 24
شماره جلد 99
سال انتشار در ایران 1393
تصویرگر گلرخ محتاج الفضل
عرض کتاب 16
طول کتاب 21
نوع جلد نرم