من هشتمین آن هفت نفرم

thumbnail
۱۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مجموعه داستانک‌هایی درباره رنج، ایمان، عشق و … همراه با پرسشگری و سوالات فلسفی

سال: 1394
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی شک در دنیای نوجوانی معنادار است و به دنبال آن یافتن معناها و دلایل فلسفی برای آنان پررنگ می‌شود. در کتاب «من هشتمین آن هفت نفرم»، مخاطب متوجه می‌شود شک کردن اشتباه نیست و می‌تواند مسیر جدیدی برای انسان نمایان کند که به سمت رشد و بالندگی باشد.
  خواستگاری پسر نوح از دختر هابیل و داستان عاشق شدن زلیخا و پاره کرده پیراهن یوسف از مفاهیم بزرگسالانه این کتاب هستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب مجموعه‌ی سیزده داستانک‌ شاعرانه است مفاهیمی عارفانه و عاشقانه را بیان می‌کند. هر کدام از اپیزودها موضوعی چون رنج، عشق، غرور، محبت، فداکاری، گذشت و … را با زبانی شاعرانه به مخاطب منتقل می‌کند. داستانک‌ها با زبانی نمادین بیان شده‌اند و در آن‌ها می‌توان رگه‌هایی از مولانا و گاه داستان‌های کهن ایرانی و اسلامی پیدا کرد. نثر شاعرانه و استفاده از متون کهن، استفاده از استعارات و بیان نمادین برای مفاهیم مختلف، برای گروه سنی 15 سال به بالا قابل درک و ارتباط خواهد بود.
  خواستگاری پسر نوح از دختر هابیل و بیان داستان عاشقانه یوسف و زلیخا که زلیخا پیراهن یوسف را پاره کرده، می‌تواند از مفاهیم بزرگسالانه این داستانک‌ها باشد.

  چکیده داستان

  13 داستانک که هر کدام درباره موضوعاتی چون شک، عشق، ایمان و … هستند و در هر کدام از طریق شخصیت‌ها که بیش‌تر آن‌ها از داستان‌های کهن وام گرفته شده‌اند و برای مخاطب آشنا هستند، مفهوم کلی داستانک به مخاطب منتقل می‌شود. معمولا داستانک‌ها پایان باز دارند و نتیجه‌گیری بر عهده خود مخاطب است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن عرفانی این کتاب را تصاویری ساده با کارکردی تزیینی همراهی می‌کنند. تصاویر به‌طور مستقیم روایت‌گر داستان نیستند و کارکرد آن‌ها تنها پر کردن صفحه و انتقال حسی اندک از متن است. شخصیت‌ها ضعف‌هایی در طراحی دارند و معرفی کننده شخصیت‌های داستان و ویژگی‌هایشان نیستند. همچنین کنش آن‌ها در حالت‌های مختلف به‌درستی نشان داده نشده‌است. تصاویر تک‌رنگ هستند؛ بااینکه این انتخاب متناسب باحال و هوای متن صورت گرفته، اما با توجه به تکنیک و نحوه‌ی اجرا، منجر به خلق تصاویری یکنواخت و خسته‌کننده شده‌است. گرافیک کتاب ساده است اما تکرار بخش‌هایی از تصاویر درصحنه‌های مختلف، ترکیب‌بندی‌ها را شلوغ کرده‌است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تا به حال برایتان پیش آمده نسبت به باوری قدیمی احساس شک و تردید داشته باشید؟
  – فکر می‌کنید منظور راوی از زخم‌هایی که سبب قدرت آدمی می‌شوند چیست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده عرفان نظر آهاری
  ناشر کتاب‌های دانه (نشر صابرین)
  تعداد صفحات ۶۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر سحر بردایی
  عرض کتاب ۱۵
  نوع جلد نرم