من هشتمین آن هفت نفرم

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

15+

مجموعه داستانک‌هایی درباره رنج، ایمان، عشق و ... همراه با پرسشگری و سوالات فلسفی

نویسنده: عرفان نظر آهاری تصویرگر: سحر بردایی

من هشتمین آن هفت نفرم

15+

مجموعه داستانک‌هایی درباره رنج، ایمان، عشق و ... همراه با پرسشگری و سوالات فلسفی

نویسنده: عرفان نظر آهاری

تصویرگر: سحر بردایی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تجربه‌ی شک در دنیای نوجوانی معنادار است و به دنبال آن یافتن معناها و دلایل فلسفی برای آنان پررنگ می‌شود. در کتاب «من هشتمین آن هفت نفرم»، مخاطب متوجه می‌شود شک کردن اشتباه نیست و می‌تواند مسیر جدیدی برای انسان نمایان کند که به سمت رشد و بالندگی باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
خواستگاری پسر نوح از دختر هابیل و داستان عاشق شدن زلیخا و پاره کرده پیراهن یوسف از مفاهیم بزرگسالانه این کتاب هستند.
آنچه والدین باید بدانند

کتاب مجموعه‌ی سیزده داستانک‌ شاعرانه است مفاهیمی عارفانه و عاشقانه را بیان می‌کند. هر کدام از اپیزودها موضوعی چون رنج، عشق، غرور، محبت، فداکاری، گذشت و ... را با زبانی شاعرانه به مخاطب منتقل می‌کند. داستانک‌ها با زبانی نمادین بیان شده‌اند و در آن‌ها می‌توان رگه‌هایی از مولانا و گاه داستان‌های کهن ایرانی و اسلامی پیدا کرد. نثر شاعرانه و استفاده از متون کهن، استفاده از استعارات و بیان نمادین برای مفاهیم مختلف، برای گروه سنی 15 سال به بالا قابل درک و ارتباط خواهد بود. خواستگاری پسر نوح از دختر هابیل و بیان داستان عاشقانه یوسف و زلیخا که زلیخا پیراهن یوسف را پاره کرده، می‌تواند از مفاهیم بزرگسالانه این داستانک‌ها باشد.

چکیده داستان

13 داستانک که هر کدام درباره موضوعاتی چون شک، عشق، ایمان و ... هستند و در هر کدام از طریق شخصیت‌ها که بیش‌تر آن‌ها از داستان‌های کهن وام گرفته شده‌اند و برای مخاطب آشنا هستند، مفهوم کلی داستانک به مخاطب منتقل می‌شود. معمولا داستانک‌ها پایان باز دارند و نتیجه‌گیری بر عهده خود مخاطب است.

کیفیت تصویر

متن عرفانی این کتاب را تصاویری ساده با کارکردی تزیینی همراهی می‌کنند. تصاویر به‌طور مستقیم روایت‌گر داستان نیستند و کارکرد آن‌ها تنها پر کردن صفحه و انتقال حسی اندک از متن است. شخصیت‌ها ضعف‌هایی در طراحی دارند و معرفی کننده شخصیت‌های داستان و ویژگی‌هایشان نیستند. همچنین کنش آن‌ها در حالت‌های مختلف به‌درستی نشان داده نشده‌است. تصاویر تک‌رنگ هستند؛ بااینکه این انتخاب متناسب باحال و هوای متن صورت گرفته، اما با توجه به تکنیک و نحوه‌ی اجرا، منجر به خلق تصاویری یکنواخت و خسته‌کننده شده‌است. گرافیک کتاب ساده است اما تکرار بخش‌هایی از تصاویر درصحنه‌های مختلف، ترکیب‌بندی‌ها را شلوغ کرده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تا به حال برایتان پیش آمده نسبت به باوری قدیمی احساس شک و تردید داشته باشید؟ - فکر می‌کنید منظور راوی از زخم‌هایی که سبب قدرت آدمی می‌شوند چیست؟

مشخصات کتاب
نویسنده عرفان نظر آهاری
ناشر کتاب‌های دانه (نشر صابرین)
تعداد صفحات 60
سال انتشار در ایران 1394
تصویرگر سحر بردایی
عرض کتاب 15
طول کتاب 15
نوع جلد نرم