من و تو خرس کوچولو

(You and me, Little Bear )

بررس متن: نیوشا فدایی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

3+

خرس کوچولو و خرس بزرگ به فضاهای کار و بازی احترام می‌گذارند و یکدیگر را حمایت می‌کنند

نویسنده: مارتین وادل تصویرگر: باربارا فرت

من و تو خرس کوچولو

(You and me, Little Bear )
3+

خرس کوچولو و خرس بزرگ به فضاهای کار و بازی احترام می‌گذارند و یکدیگر را حمایت می‌کنند

نویسنده: مارتین وادل

تصویرگر: باربارا فرت

بررس متن: نیوشا فدایی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
بازی یکی از مهم‌ترین عناصر جهان کودکی است. زمانی که والد برای بازی با فرزند اختصاص می‌دهد زمانی مهم و ضروری است. کودک اشتیاق دارد با والدینش بازی کند و با آن‌ها وقت بگذراند. والدین گاهی به کاری مشغول هستند و بازی به تعویق می‌افتد. گفتگو درباره‌ی "زمانی برای هر چیز" در جهان کودک احساس امنیت و اطمینان به وجود می‌آورد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
والدگری مؤثر، پرمهر و حمایتگر خرس بزرگ الگوی شخصیتی است که این کتاب را برای بزرگ‌سالان نیز کتابی مناسب و جذاب می‌کند. خرس بزرگ هم فضای های شخصی خود و کودک را رعایت می‌کند و در حمایت افراط نمی‌کند و هم هرکجا کودک از او کمک می‌خواهد در نقش یک تسهیلگر ظاهر می‌شود و در کنارش قرار می‌گیرد. خرس بزرگ درباره مسائل با خرس کوچولو گفتگو می‌کند. نصیحت و اندرزی در این کتاب وجود ندارد و بااین‌حال الگوی مؤثری برای کودک و والد است. خرس بزرگ هم به خرس کوچولو اهمیت انجام کارهایش را یادآوری می‌کند و هم‌زمان مناسب برای بازی را به او اختصاص می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این داستان از مجموعه قصه‌های "خرس کوچولو و خرس بزرگ" و موضوع آن صبر کردن و بازی کودک است. خرس کوچولو می‌خواهد با خرس بزرگ بازی کند، اما خرس بزرگ خیلی کار دارد. خرس کوچولو به او در کارهایش کمک می‌کند و کمی هم خودش را سرگرم می‌کند تا کارهای خرس بزرگ تمام بشود و بتوانند باهم بازی کنند. کودک با موضوع صبر کردن و همراهی با والد آشنا می‌شود. این کتاب به‌آرامی به والدین یادآوری می‌کند که کودکان از بازی با والدینشان لذت می‌برند و چقدر خوب است تا زمانی را برای بازی با کودک اختصاص بدهند و درعین‌حال در زمان‌های که مشغول به کار هستند، با گفتگو با کودک به او یادآوری کنند که چرا باید دیرتر بازی کنند. پیام‌های داستان غیرمستقیم و لحن آن روایت گونه و بدون اندرز و نصیحت است. شخصیت خرس کوچولو پویا است و او غیرمستقیم رشد می‌کند و در فضایی امن می‌آموزد. خرس بزرگ و خرس کوچک هیچ‌کدام جنسیت ندارند و همین مورد هم ذات پنداری والد و کودک با فضای آندورا بیشتر می‌کند. کودکان بالای دو سال به همراه والدینشان می‌توانند از این کتاب لذت ببرند.

چکیده داستان

خرس‌ کوچولو می‌خواهد بازی‌ کند اما خرس‌ بزرگ‌ یک‌ عالم‌ کار دارد. حالا چه‌ باید کرد؟ اگر بازی‌ کنند خرس‌ بزرگ‌ نمی‌تواند کار کند؛ اگر هم‌ خرس‌ بزرگ‌ کار کند، خرس‌ کوچولو نمی‌تواند بازی‌ کند. خرس بزرگ با خرس کوچولو گفتگو می‌کند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند که زمانی را برای کارهای مهم و زمانی را برای بازی بگذرانند. خرس کوچولو به خرس بزرگ کمک می‌کند و بعد کمی هم خودش را سرگرم می‌کند تا زمان بازی برسد.

کیفیت تصویر

لطافت و جذابیت داستان‌ها و روابط دوستانه میان خرس کوچک و خرس بزرگ را علاوه بر متن در تصاویر نیز به‌خوبی می‌توان احساس کرد. تصاویر در اجرا و ترکیب‌بندی‌ها غالبا سبک و آرام‌اند و این آرامش را به کودک منتقل می‌کنند. رنگ‌های شفاف و رقیق آبرنگ در کنار خطوط متنوع مدادی، ترکیبی دل‌نشین ایجاد کرده‌اند. فضای داستان‌ها در دل طبیعت می‌گذرد و تصویرگر نیز به زیبایی و لطافت آن‌ها را به تصویر کشیده است. شخصیت‌پردازی خرس بزرگ و کوچک، جذاب و دوست‌داشتنی است. خرس بزرگ آرام و حمایت گر و خرس کوچولو بازیگوش و شاد تصویر شده است و کنش‌های زیادی دارد. ترکیب‌بندی تصاویر به‌طور کل خوب است اما قرار گرفتن تمامی فریم‌ها در داخل قاب‌های قوس‌دار و رنگی، سبب محدود شدن و کاهش احساس سیالیت و رهایی تصاویر شده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا صبر کردن برای بازی برای شما راحت است؟ - وقتی منتظریم تا وقت چیزی برسد، چه کارهای دیگری می توانیم بکنیم؟

مشخصات کتاب
نویسنده مارتین وادل
ناشر افق (کتاب‌های فندق)
تعداد صفحات 32
نام مترجم ضی هیرمندی
شماره جلد 99
سال انتشار در ایران 1382
تصویرگر باربارا فرت
عرض کتاب 16
طول کتاب 23
نوع جلد نرم