من کجا هستم؟

(Where Am I?: the Arctic)
thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

روایت موش قطبی از زیست بوم و حیوانات محل زندگی‌اش

سال: 1998
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان به جهان پیرامون با شگفتی و کنجکاوی نگاه می‌کنند. کتاب از بابت تصاویر و اطلاعاتی که می‌دهد برایشان بسیار جالب است.
  موش قطبی به خوبی خود را ابراز می‌کند.
  کودکان درباره‌ی حیوانات خشکی، حیوانات دریایی، موقعیت قطب شمال روی نقشه‌ی جهان، تغییر فصول و مهاجرت حیوانات در قطب شما می‌آموزند.
  کتاب درباره‌ی محیط زیست و حیوانات قطب شمال است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یک جلد از مجموعه کتاب‌های “من کجا هستم؟” است. کتاب حاوی تصاویر و اطلاعاتی درباره‌ی زیست بوم و حیوانات قطب شمال است. روایت کتاب بر عهده‌ی یک موش قطبی است که درباره‌ی محل زندگی‌اش توضیح می‌دهد. هدف اصلی کتاب دادن این اطلاعات و پرورش روحیه‌ی کنجکاوی و یادگیری کودکان درباره‌ی جهان پیرامون‌مان است.
  کتاب حاوی مضامین خشن و ترسناک نیست و کودکان ۴ تا ۶ سال می‌توانند با همراهی والدین از اطلاعات کتاب لذت ببرند تا هم احساس امنیت کنند و هم از توضیحات والدین در مواقع مقتضی بهره‌مند شوند. کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب در حال آشنایی بیشتر با دنیای واقعی هستند و این کتاب می‌تواند در زمینه‌ی این آشنایی به آن‌ها کمک کند.

  چکیده داستان

  یک موش قطبی درباره‌ی محل زندگی‌اش به خواننده توضیح می‌دهد. او در قطب شمال زندگی می‌کند و حیوانات هشکی و دریایی منطقه ی زندگی‌اش را معرفی می‌کند. قطب شمال را روی نقشه نشان می‌دهد و درباره‌ی زمستان‌ها و تابستان‌های آن توضیح می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب با تصاویر رنگارنگ و زیبایش کودکان را تشویق به جستجو و بهتر دیدن می‌کند. طراحی‌های خوب و دقیق حیوانات باکنشهای متنوع‌شان اطلاعات کودکان را در مورد حیوانات و طبیعت بالا می‌برند. سبک واقعگرای تصاویر با هدف کتاب مطابقت دارد و تکنیک به کار گرفته شده از اجرای ماهرانه‌ای بهره می‌برد. تصاویر اطلاعات و پرسش‌های متن را همراهی می کنند و در پاره‌ای صفحه‌ها با اضافه کردن حیوانات و حشراتی جدای متن به پر باری کتاب می‌افزایند و اطلاعاتی اضافه بر متن به مخاطب می‌دهند.
  طراحی گرافیک کتاب ضعیف است. فونت عنوان و متن نیز نه تنها زیبا نیستند بلکه با انحناهای نا‌متناسب و اندازه بزرگ‌شان از زیبایی تصاویر کاسته‌اند. چاپ ضعیف کتاب و کاغذ نامناسب آن از برکیفیت رنگها تاثیر نامطلوب گذاشته است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه حیواناتی در قطب شمال زندگی می‌کنند؟
  چرا حیواناتی که زمستان را در قطب شمال می‌مانند، سردشان نمی‌شود؟
  حیوانات دیگر زمستان‌ها را کجا می‌گذرانند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مویرا باتر فیلد
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم امیرحسین بنکدار
  سال انتشار ۱۹۹۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۰
  تصویرگر جولیا کلی
  نوع جلد نرم