من گاستون حسود هستم

(Je suis Jaloux)
thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

حسادت گاستون به ژوزفین، فوت کردن زنجیرهای کوچک دور قلبش برای آزادی، غلبه بر احساس حسادت همراه با شناخت احساسات

سال: 2017
  بررس متن: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی گاستون شخصیت اصلی این داستان ممکن است برای کودکان گروه سنی مخاطب هم‌ذات‌پندارانه بوده و برای آن‌ها آشنا و ملموس باشد. دوستی، مورد توجه قرار گرفتن و حسادت از شاخصه‌های جهان کودکی این کتاب هستند.
  این مجموعه در رابطه با شناخت احساسات و روش های کنترل احساس و هیجان است. گاستون به دخترعمویش حسادت می‌کند و ما می‌توانیم تغییر احساسات او را از یالش تشخیص دهیم. با این‌حال گاستون تلاش می‌کند، راهی برای خوشحال شدن دوباره پیدا کند. او موفق می‌شود به تنهایی چاره‌جویی کند، تا در میانه خشم و شرایط نامطلوب دوباره احساسات آمیخته به مهربانی و شادی خود را به‌دست آورد. همچنین تحمل افراد مختلف، کنار آمدن با ناکامی، استراتژی‌های مقابله‌ای برای موقعیت‌‌های دشوار و آرام ماندن در شرایط فشار همه از موضوعاتی هستند که داستان به آن‌ها پرداخته است.
  با مطالعه‌ی داستان کودکان احساسات مختلف را می‌شناسند و روش‌های کنترل هیجان را می‌آموزند. علاوه بر آن روش‌های تفکر و حل مسئله از موضواعات آموزشی کتاب به شمار می‌آیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی گاستون، اسب تک شاخ کوچکی است که یالی جادویی دارد و با تغییر احساساتش رنگ یالش هم تغییر می‌کند. روزی که ژوزفین به خانه‌ی گاستون می‌آید، او احساس حسادت می‌کند، اما در آخر با تمرینی که بلد است می‌تواند قلبش را آزاد کن و یالش دوباره مثل قبل رنگارنگ می‌شود. در این داستان کودکان احساسات مختلف را می‌شناسند و روش‌ کنترل هیجانات خود می‌آموزند. روش‌های تفکر و حل مسئله نیز از موضوعاتی است که کتاب به آن‌ها پرداخته است. گاستون با وجود حسادتی که در دل احساس می‌کند، راهی برای خوشحال شدن دوباره پیدا می‌کند. او به تنهایی چاره‌جویی می‌کند و موفق می‌شود احساساتش را کنترل کند. تحمل افراد مختلف، کنار آمدن با ناکامی، استراتژی‌های مقابله‌ای برای موقعیت‌‌های دشوار و آرام ماندن در شرایط فشار همه از موضوعاتی هستند که داستان به آن‌ها پرداخته است.

  چکیده داستان

  دخترعموی گاستون به خانه آن‌ها می‌آید. گاستون با اینکه او را خیلی دوست دارد، اما از توجه مادر و پدرش به ژوزفین حسودی‌اش می‌شود. او احساس می‌کند زنجیر کوچکی دور قلبش پیچیده شده. گاستون یک تمرین تنفسی برای مهار کردن حسادت بلد است و با انجام آن می‌تواند تکه های زنجیر کوچک را به بیرون فوت کند. با این کار قلبش آزاد می‌شود و دوباره احساس خوشحالی می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر بسیار ساده و در عین‌حال باورپذیر کار شده‌اند. شخصیت گاستون اگرچه تا حدودی کلیشه‌ای طراحی شده، اما کنشی مناسب با متن را دارد و دیدن او در حالات مختلف، باعث پویایی بیشتر تصاویر شده است. باتوجه به اینکه گاستون یالی جادویی دارد و با حس‌های گوناگون تغییر رنگ می‌دهد، در تصاویر نیز این تغییر رنگ تدریجی را می‌بینیم. هرچه به نقطه اوج داستان نزدیک‌تر می‌شویم، یال گاستون نیز رنگارنگی خود را از دست می‌دهد. تصاویر، فضاهای مختلف خانه را نشان می‌دهند، به همین دلیل فضاسازی‌های متنوعی را در کتاب می‌بینیم. رنگ‌ها درخشان و شاد انتخاب شده‌ و می‌توانند باعث ارتباط بهتر گروه سنی مخاطب با تصاویر شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید با چه تمرین‌های دیگری می‌شود قلب را آزاد کرد؟
  احساس های مختلف شما چه رنگ‌هایی دارند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اورلی شین شو شین
  ناشر نشر پرتقال
  تعداد صفحات ۲۷
  نام مترجم ناهید درودیان راد
  سال انتشار ۲۰۱۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر اورلی شین شو شین
  نوع جلد نرم