نوازنده

(Fredricks fabels: a leo lionni treasury of favorite stories)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

چهار داستان کوتاه و آشنایی با تصمیم‌گیری درست، تاکید روی تلاش و پذیرش خود همراه با قصه‌هایی از زندگی حیوانات

سال: 1395
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حلزون کوچولو دوست دارد بزرگترین خانه‌ی دنیا را داشته باشد، اما با مخالفت پدرش مواجه می‌شود. پدر در عین حال سعی می‌کند با تعریف کردن داستانی پندآموز او را از نتیجه‌ی خواسته‌اش با خبر کند. حلزون کوچولو با گوش کردن به داستان پدر و با استفاده از قدرت تخیلش می‌تواند تصمیم درستی بگیرد، از تجربه‌ی پدر استفاده کند و با اعتماد به نفس از تصمیم خود در مقابل نقدهای دیگران دفاع کند. دوست‌های جرالدین با همدلی و کمک کردن به او پنیر بزرگی را به انبار می‌برند و جرالدین هم پاداش کمک دوستانش را با پنیرهای کوچکی به آنها می‌دهد. جرالدین در داستان با کنجکاوی مشغول تکه تکه کردن پنیر است که با دیدن مجسمه‌ی موشی بزرگ در حال نواختن نی درون پنیر، احساس شگفتی، تعجب و ترس می‌کند. جرالدین سعی می‌کند صدای موسیقی را که شنیده است برای دوستانش بنوازد، اما وقتی موفق نمی‌شود دوستانش به او می‌خندند و جرالدین احساس تحقیر شدن را تجربه می‌کند. کورنلیوس به دلیل تفاوت ظاهری‌ای که با دوستانش دارد سعی می‌کند آنچه را که می‌بیند و یاد می‌گیرد را برای دوستانش هم تعریف کند و به آنها بیاموزد، اما دوستانش به حرف‌های او توجهی نمی‌کنند و کورنلیوس احساس تحقیر شدن، خشم و ناامیدی را تجربه می‌کند. کورنلیوس در تمام داستان کنجکاو و ماجراجو است و از یادگیری حرکات جدید از حیوانات دیگر لذت می‌برد. موش‌ها با مشارکت و همکاری با یکدیگر تصمیم می‌گیرند جشن روز شادی برپا کنند. در وسط و جشن درست زمانی که هر موش ماسک خود را بر صورت می‌زند، شروع به ترساندن یکدیگر می‌کنند و شادی روز جشن فراموش می‌شود.
  حلزون کوچولو بعد از شنیدن قصه‌ی پدر، تلاش می‌کند تا با توجه به شرایط خود تصمیم درستی بگیرد. پدر زمانی برای گفت‌وگو کردن با فرزندش اختصاص می‌دهد و به‌خوبی حرف‌های او در رابطه با خواسته‌ها و آرزوهایش را گوش می‌دهد. دوستان جرالدین با همدلی و حمایت برای جا به جا کردن پنیر به او کمک می‌کنند. در صحنه‌ای دیگر از داستان جرالدین سعی می‌کند با برقراری ارتباط موثر کلامی با دوستانش و ابراز وجود، درباره‌ی اتفاقاتی که تجربه کرده است با آنها صحبت کند. جرالدین در شروع سعی می‌کند با دمش نی بنوازد. او به نواختن و تلاش ادامه می‌دهد تا اینکه در نهایت صدایی دلنواز شنیده می‌شود و جرالدین احساس موفقیت را تجربه می‌کند. کورنلیوس سعی می‌کند با برقراری ارتباط کلامی با دوستانش آنها را از تفاوت ظاهری و ویژگی‌های مثبتی که این تفاوت دارد آگاه کند، اما بی‌توجهی دوستانش او را خشمگین می‌کند. کورنلیوس تلاش می‌کند با موقعیت‌های متفاوت کنار بیاید و آرامش خود را حفظ کند. او همچنین به تلاش کردن برای یادگیری حرکات جدید از سایر حیوانات ادامه می‌دهد. موش‌ها در حین اجرای جشن روز شادی متوجه می‌شوند که از خود واقعی‌شان فاصله گرفته‌اند و تبدیل به موجوداتی ترسناک شده‌اند. آنها با تلنگر یک موشِ بدون نقاب آماده‌ی تغییر تصمیم خود می‌شوند و با سوزاندن نقاب‌های ترسناک به زندگی شاد قبلی خود بازمی‌گردند.
  در داستان چهارم، یکی از موش‌ها از کلمه‌ی احمقانه برای ماسک‌هایی که سایر موش‌ها بر صورت دارند، استفاده می‌کند.
  در کتاب مهارت‌هایی مانند ابراز وجود، همدلی، دوستی، همکاری، ارتباط موثر، والدی گری صحیح و پذیرش خود پررنگ شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نویسنده در هر چهار داستان موارد متعددی از مهارت‌های زندگی را به کودکان آموزش می‌دهد؛ داستان‌هایی با تاکید بر انعطاف‌پذیری نسبت به تغییر تصمیمات اشتباه، همدلی، تاکید روی تلاش، درک تفاوت‌های ظاهری و شناخت و مدیریت احساسات. ترکیب آموزش مهارت‌های زندگی در کنار قصه‌هایی از زندگی حیوانات خواندن کتاب را برای کودکان دلنشین می‌کند. حضور والدین در کنار کودکان در زمان مطالعه‌ی کتاب همراه با احساس حمایت و دلگرمی است.
  در داستان چهارم یکی از موش‌ها از کلمه‌ی احمقانه برای توصیف ماسک دیگر موش‌ها استفاده می‌کند. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 9 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  کتاب چهار داستان کوتاه با موضوع آموزش مهارت‌های زندگی است:
  حلزون کوچکی است که آرزوی داشتن بزرگ‌ترین خانه‌ی دنیا را دارد، اما پدر برایش داستانی تعریف می‌کند و او را متوجه می‌کند که داشتن خانه ی خیلی بزرگ برای حلزون‌ها باعث می‌شود نتوانند به‌خوبی حرکت کنند زیرا برای آنها سبک بودن خانه‌شان اهمیت زیادی دارد. در نهایت حلزون کوچک حرف پدر خود را می‌پذیرد و سعی می‌کند همیشه خانه‌اش سبک و کوچک باشد.
  موش کوچولو با پیدا کردن پنیری غول پیکر و تراشیدن آن به مجسمه‌ی بزرگ موش پنیری می‌رسد که در حال نواختن نی است. موش متوجه می‌شود که مجسمه‌ی او می‌تواند موسیقی دلنشینی بنوازد. درنهایت روزی که دوستان موش از او می‌خواهند از پنیر خود به آنها بدهد موش مقاومت می‌کند زیرا صدای موسیقی را دوست دارد، اما متوجه می‌شود خودش هم می‌تواند آن موسیقی را بنوازد.
  کورنلیوس تمساحی است که از بدو تولد روی پاهای خود راه می‌رود و به ندرت چهار دست و پا حرکت می‌کند. او سعی می‌کند دوستانش را از چیزهایی که به دلیل تفاوت راه رفتنش آموخته آگاه کند، اما دوستانش این کار را بیهوده می‌دانند. کورنلیوس از این رفتار دوستانش ناراحت می‌شود، اما درنهایت متوجه می‌شود که دوستانش سعی می‌کنند رفتارهای او را یاد بگیرند.
  عده‌ای از موش‌ها که با آرامش در جنگل زندگی می‌کنند قصد دارند مراسم روز شادی را که مانند آن در شهر وجود دارد را اجرا کنند. آنها ماسک‌های ترسناکی برای چهره‌هایشان می‌سازند، اما بعد از گذاشتن ماسک‌ها فراموش می‌کنند موش‌هایی مهربان و دوست بودند و شروع به ترساندن و تهدید یکدیگر می‌کنند. درنهایت با تلنگر یک موش به یاد می‌آورند باید ماسک‌ها را از چهره بردارند و به حیواناتی مهربان مانند گذشته تبدیل می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب هم‌راستا با متن هستند. کنش و حالات چهره در شخصیت‌ها نشان داده شده و شخصیت‌های داستان را برای مخاطب باورپذیر کرده است. تکنیک استفاده شده در نقاشی‌ها ترکیبی از چاپ، مداد رنگی و کلاژ است که این سه تکنیک باعث به وجود آمدن رنگ‌ها و بافت‌های متنوع شده است. فضاسازی‌ها خلوت و با تمرکز بر شخصیت‌های اصلی کتاب طراحی شده‌اند و در اغلب فریم‌ها شخصیت‌ها در زمینه‌ای سفید قرار گرفته‌اند که البته این موضوع باعث بیشتر شدن تمرکز بر روی آنها خواهد شد. تصویرگر با اسفاده از فرم‌هایی نزدیک به فرم‌های هندسی در فضاسازی و شخصیت‌پردازی‌ها، درک تصاویر را برای کودکان در سنین کوچکتر آسان کرده است. کیفیت چاپ، نوع کاغذ و صحافی کتاب مناسب است.
  امتیاز:4

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تابه‌حال تجربه‌ی آموزش ویژگی متفاوتی را به دوستانتان داشته‌اید؟ واکنش آنها چگونه بوده است؟
  به نظر شما موش‌ها چرا بعد از گذاشتن ماسک رفتارهایشان تغییر کرد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لئو لیونی
  ناشر کتاب‌های سنجاقک (واحد کودک انتشارات به نگار)
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم غلامرضا امامی
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر لئو لیونی
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم