هرچیزی رنگی دارد

(Fredricks fabels: a leo lionni treasury of favorite stories)

thumbnail
۹ سال به بالا
۵ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سه داستان کوتاه با مفهوم پذیرش خود و تاکید بر پذیرش تفاوت‌ها

سال: 1395
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سویی‌می، ماهی سیاه، به دلیل تفاوت ظاهری که نسبت به دیگر ماهی‌ها دارد، احساس تنهایی می‌کند. همچنین تفاوت دیگر او، یعنی سریع‌تر بودن باعث می‌شود از ماهی‌های تن فرار کند و خورده نشود. او درنهایت احساس پیروزی را تجربه می‌کند. سویی‌می از دیدن صحنه‌ی خورده شدن دوستانش بسیار می‌ترسد، اما حرکت کردن در مسیرهای جدید دریا و ماجراجویی و کشف شگفتی‌ها او را خوشحال می‌کند و به او احساس لذت می‌دهد. او با همدلی و کمک به سایر دوستانش برای فرار از ماهی تن احساس توانایی می‌کند. تئودور موش داستان به دلیل مقایسه‌ی خود با دوستانش احساس ناامیدی و ناتوانی را تجربه می‌کند. او معمولا از هر اتفاقی می‌ترسد و این موضوع باعث می‌شود توسط دوستانش تحقیر شود. تئودور بعد از مواجهه با قارچی عجیب که صدای خاصی دارد، دچار شگفتی می‌شود. او به دوستانش می‌گوید که معنی صدای قارچ این است که حیوانات باید به او احترام بگذارند و بدین صورت موش کوچولو راهی پیدا می‌کند تا مورد توجه دوستانش قرار بگیرد، اما در پایان داستان زمانی‌که دوستانش متوجه می‌شوند موش به آن‌ها دروغ گفته است، شکست و تنهایی را تجربه می‌کند. آفتاب‌پرست می‌خواهد رنگی ثابت داشته باشد و از این که رنگ‌های متعددی به خود می‌گیرد احساس ناراحتی، غم و خستگی می‌کند. او با دوستی با آفتاب‌پرستی دیگر مورد همدلی و حمایت او قرار می‌گیرد و احساس غم در او کم‌رنگ می‌شود.
  سویی می با وجود تفاوت ظاهری که نسبت به همنوعان خود دارد، نسبت به شرایطی که برای او اتفاق می‌افتد انعطاف‌پذیر است و به‌خوبی با شرایط جدید مواجه می‌شود. او با ناراحتی و ترس دوستانش همدلی می‌کند و با انتخاب استراتژی مناسب و با استفاده از خلاقیتش در تصمیم‌گیری، مشکل را حل می‌کند و در این مسیر دوستانش نیز با او همکاری می‌کنند. سویی‌می بعد از حل بحرانی که برایش رخ داده، احساس پیروزی را تجربه می‌کند. تئودور برای رقابت با دوستانش در داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد شروع به تلاش برای پیدا کردن راهی جدید می‌کند. آفتاب‌پرست که از تغییر رنگ دائمی خود احساس خوبی ندارد بعد از دوست شدن با آفتاب‌پرستی دیگر با پیدا کردن خود را با تمام ویژگی‌هایی که دارد، می پذیرد و متوجه می‌شود که در موقعیت‌هایی خاص او قادر به تغییر شرایط نیست و با برقرار کردن ارتباط کلامی موثر و مفید با دوست خود و دریافت حس همدلی و حمایت از او پذیرفته‌ شدن و دوستی را تجربه می‌کند.
  کودکان با خواندن کتاب با مهارت‌هایی مانند تفکر مثبت، پذیرش خود، حل مسئله، دوستی، همدلی، تاکید روی تلاش، پذیرش تفاوت‌ها و تصمیم‌گیری درست آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نویسنده در هر سه داستان مهارت‌های زندگی را به کودکان آموزش می‌دهد؛ داستان‌هایی با تاکید بر پذیرش تفاوت‌ها، تفکر مثبت، پذیرش، مشارکت جمعی، دوستی و همدلی. ترکیب آموزش مهارت‌های زندگی در کنار قصه‌هایی از حیوانات خواندن کتاب را برای کودکان دلنشین می‌کند. حضور والدین در کنار کودکان در هنگام مطالعه‌ی کتاب به آنان احساس حمایت و دلگرمی را منتقل می کند. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 9 سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  ماهی سیاهی به نام سویی‌می که شاهد خورده شدن دوستانش توسط ماهی‌های تن بوده است، با خلاقیت خود مشکل ماهی‌های قرمز را برای فرار از خورده شدن، حل می‌کند و در این مسیر زیبایی‌های دریا را نیز کشف می‌کند.
  موش کوچکی که در مقایسه با سایر حیوانات احساس ناتوانی و ترس می‌کند، با پیدا کردن یک قارچ عجیب و سخنگو احساس برتری خود را به سایر حیوانات نشان می‌دهد و به دوستانش القا می‌کند که معنی سخنان قارچ سخنگو این است که همه‌ی حیوانات باید به موش احترام بگذارند، اما در پایان حیوانات متوجه می‌شوند همه‌ی قارچ‌های آبی سخنگو هستند و موش به آن‌ها دروغ گفته است تا مورد توجه قرار بگیرد.
  آفتاب‌پرست که از داشتن رنگ‌های متنوع خسته شده دلش می‌خواهد رنگی ثابت داشته باشد. او پس از دوستی با آفتاب‌پرستی دیگر نسبت به بدنش احساس خوبی پیدا می‌کند زیرا هر دو آفتاب‌پرست در یک زمان دارای رنگی ثابت هستند و از شبیه به هم بودن لذت می‌برند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب هم‌راستا با متن هستند و تصاویر به‌خوبی موقعیت‌های متن را نمایش می‌دهند. پالت رنگی استفاده شده در تصاویر متنوع و شاد است. در شخصیت‌پردازی از فرم‌هایی شبیه به فرم‌های هندسی استفاده است. فضاسازی‌ها خلوت و با تمرکز بر شخصیت‌های اصلی کتاب که در زمینه‌ای سفید رنگ هستند، کار شده است. کیفیت چاپ، نوع کاغذ و صحافی کتاب مناسب است.
  امتیاز:4

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به حال احساس متفاوت بودن نسبت به دوستانتان داشته‌اید؟ احساس خود را از این اتفاق بیان کنید.
  به نظر شما تئودور در داستان چه ویژگی مثبتی دارد که می‌توانست برای دوستان خود بیان کند؟
  فکر می‌کنید تغییر رنگ آفتاب‌پرست چه کمکی به او می‌کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لئو لیونی
  ناشر کتاب‌های سنجاقک (واحد کودک انتشارات به نگار)
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم غلامرضا امامی
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر لئو لیونی
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم