مهمانی هیولاهای دندان

(Dr. Reiko: Die Zahnmonsterparty )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

3+

آشنایی کودی، که عاشق شیرینی است، با میکروب‌های دندان با کمک و راهنمایی‌های دکتر رایکوی مهربان و آموزش بهداشت دهان و دندان.

نویسنده: ایاکو اوشیدا تصویرگر: ایو تارلت

مهمانی هیولاهای دندان

(Dr. Reiko: Die Zahnmonsterparty )
3+

آشنایی کودی، که عاشق شیرینی است، با میکروب‌های دندان با کمک و راهنمایی‌های دکتر رایکوی مهربان و آموزش بهداشت دهان و دندان.

نویسنده: ایاکو اوشیدا

تصویرگر: ایو تارلت

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودی با گرفتار شدن توسط هیولاهای دندانی که او را آزار می‌دهند به دنبال راه‌حل می‌گردد و در این زمان، یاری‌گری که دکتر رایکوست به او کمک می‌کند. دکتر رایکو از کودی بزرگ‌ تر است و درباره راه‌های مبارزه با میکروب‌ها، به او اطلاعاتی می‌دهد. با کمک دکتر، کودی از شر هیولاها نجات پیدا کرده و با مراقبت از دندان خود و استفاده از مسواک، پیروزی همیشگی بر هیولاها را تجربه می‌کند. تجربه‌ی کودی به کودک کمک می‌کند تا حس دوستی و امید برای مبارزه با مشکلات و سختی‌ها را تجربه کند.
محتوای آموزشی
آموزش مستقیم درباره‌ی بهداشت دهان و دندان به کودک، آشنایی با دندان‌پزشک و کاری که او برای دندان‌ها‌ انجام می‌دهد، از موارد آموزشی داستان هستند
الگوی شخصیتی
کودک با داستان کودی به شکلی مهارت حل مساله را آموزش می‌بیند. او با تشخیص درست مشکل خود، نزد دکتر رایکو می‌رود و از او در خواست کمک می‌کند. دکتر رایکو مهربان است و کودک می‌تواند با او ارتباط برقرار کند. او به کودی راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلش پیشنهاد می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی رعایت کردن بهداشت دهان و دندان است. کتاب را فردی به نام دکتر رایکو نوشته است. او سال‌ها دندان‌پزشک کودکان بوده و با بیان داستان کودی برای بچه‌ها، آنان را تشویق به همکاری با پزشک خود برای درمان دندان‌هایشان، می‌کند. کودی، خرس کوچک، عاشق شیرینی است و هر روز مقداری زیادی شیرینی می‌خورد. تا این‌که یک روز دندان کودی درد می‌گیرد و او نزد دکتر رایکو می‌رود. دکتر رایکو به کودی توضیح می‌دهد با هر بار شیرینی خوردن و مسواک نزدن، موجودات کوچک ذره‌بینی به نام هیولاهای دندان، در دهان او جشن و پایکوبی می‌کنند و این سبب خراب شدن دندان‌های او شده است. داستان درباره‌ی بهداشت دهان و دندان برای کودک است. دکتر رایکو به کودکان می‌گوید برای جلوگیری از حمله هیولاهای دندان نیازی نیست تا شیرینی و شکلات نخورند. بلکه تنها با مراقبت از دندان‌های خود و با هر بار مسواک زدن بعد از خوردن شیرینی، می‌توانند با هیولاها مبارزه کنند. کودکان همراه با داستان متوجه می‌شوند که راه پیروزی بر هیولاها و موجودات ریزی که دندان‌ها و سلامت‌شان را درگیر می‌کند؛ چیست، بدون آن‌که از هیولاهایی که آن‌ها را تهدید می‌کنند بترسند. چراکه می‌دانند اتفاقی که برای کودی، که خرس کوچکی است، رخ داده، امکان ندارد برای آنان تکرار شود. کتاب برای کودکان بالای سه سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

کودی عاشق شیرینی است وهر روز تعداد زیادی شیرینی می‌خورد؛ تا اینکه یک‌ روز دندان کودی حسابی درد می‌گیرد و نزد دکتر رایکو می‌رود تا کمکش کند. دکتر رایکو دندان‌پزشک مهربانی است که برای کودی درباره‌ی هیولاهایی که با شیرینی و شکلات جشن می‌گیرند، توضیح می‌دهد. او با وسایل دندان‌پزشکی، هیولاها را نابود می‌کند و بعد از آن، کودی هربار که شیرینی می‌خورد دندان‌هایش را مسواک می‌زند.

کیفیت تصویر

متن ساده و جذاب کتاب را تصاویری زیبا و اجراهایی قوی و هنرمندانه همراهی می‌کنند. شخصیت‌پردازی‌ها دل‌نشین، دوست‌داشتنی و باورپذیر بوده و در مواردی با رگه‌هایی از طنز همراه‌اند. شخصیت‌های به تصویر درآمده، کنش‌ها و اتفاقات متن را به‌درستی به نمایش گذارده‌اند. به‌کارگیری فضاهای منفی گسترده در اغلب تصویرها موجب تأکید بر شخصیت‌های اصلی شده و خوانش متن و تصویر را برای مخاطب آسان‌تر کرده‌است. با این‌ وجود ازدحام عناصر تصویری و متن در دو فریم، در کتار فونت درشت، موجب شلوغی صفحه شده و خوانش متن و تصویر را کمی مشکل کرده‌است. حضور شخصیتی انسانی با پوششی شبیه دندان‌پزشک‌ها، در اندازه‌ای کوچک؛ بدون آن‌که در متن اشاره‌ای به آن شده‌باشد، از نکات مثبت تصویرهاست و فضایی جهت داستان‌پردازی و تخیل برای مخاطب فراهم می‌کند. تصاویر ابتدایی کتاب از قدرت و جذابیت بیشتری در ترکیب‌بندی و فضاسازی برخوردارند. جایِ پردازش بیشتر، پیرامون محیط داخلی دندانپزشکی و ابزارِ مورداستفاده؛ جهت معرفی به کودک در تصاویر احساس می‌شود. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چه چیزی باعث شد هیولاهای دندان در دندان‌های کودی مهمانی بگیرند؟ - با آمدن هیولاهای دندان، چه اتفاقی برای دندان‌های کودی افتاد؟ - فکر می‌کنید کودی چطور می‌توانست جلوی هیولاهای دندان را بگیرد؟

مشخصات کتاب
نویسنده ایاکو اوشیدا
ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
تعداد صفحات 32
نام مترجم ماندانا نارنجی‌ها، حسام سبحانی طهرانی
سال انتشار 2008
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر ایو تارلت
عرض کتاب 24
طول کتاب 24
نوع جلد نرم