کودکان در دنیای ما، درگیری‌های جهانی

(Children in our world : global confilct)
thumbnail
۸ سال به بالا
۷ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

توصیف درگیری‌های جهانی به زبانی ساده برای کنترل و مدیریت احساساتی مانند ترس، اضطراب و نگرانی در کودکان

سال: 2018
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بحران‌های دنیای امروز برای کودکان شفاف نیست و آن‌ها را درگیر احساساتی مانند ترس، نگرانی، ناامنی، ناامیدی و اضطراب می‌کند. کتاب کودکان را به زبانی ساده با مجموعه‌ی این اتفاقات رودررو می‌کند و توصیف مختصری از کلمه‌های ناشناخته به آنها می‌دهد. کودکان در مواجهه با جنگ و درگیری‌، احساس ترس از دست دادن خانواده و عزیزان و در مواجهه با موضوع پناهندگی، تنهایی را تجربه می‌کنند.
  در داستان، کودکان با انواع تصمیم‌گیری آشنا و از تبعات این تصمیمات آگاه می‌شوند. توانایی حل مسئله و درخواست کمک در زمان‌های بحرانی در داستان مطرح می‌شود. کودکان درمیابند اولین و بهترین راه برقراری ارتباط مؤثر است. همچنین به آنها توصیه می‌شود با کسب آگاهی، انعطاف‌پذیری در شرایط دشوار و حفظ تعادل روانی از این شرایط گذر کنند.
  کودکان بامطالعه‌ی داستان نسبت به بحران‌های جهانی در دنیای امروز آگاه می‌شوند و معانی اصطلاحات به‌کاربرده شده در رسانه‌ها مانند تروریسم، پناهندگی، خیریه، سازمان ملل، جنگ و درگیری را می‌آموزند. تأثیرات و پیامدهای درگیری‌های جهانی به زبانی ساده برای کودکان توصیف‌شده است.
  کودکان در داستان از توصیف تجربه‌هایی مانند جنگ، از دست دادن عزیزان، مهاجرت، تخریب و پناهندگی ممکن است احساس ترس، نگرانی و اضطراب زیادی را تجربه کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی معرفی درگیری‌های جهانی و پیامدهای آن به کودکان است. اصلاحاتی مانند جنگ، درگیری، تروریسم، سازمان ملل، پناهندگی، غیرنظامیان و … با زبانی ساده و با ذکر مثال‌های متعدد به کودکان توضیح داده‌شده است. همچنین کودکان با احساسات مختلفی که از پس این اتفاقات تجربه خواهند کرد مواجه می‌شوند. نویسنده در تلاش است تا موضوعات مختلفی که کودکان در زندگی روزمره می‌شنوند را برای آنها شفاف کند تا میزان نگرانی و اضطراب در کودکان کاهش یابد. کتاب فرصتی در اختیار والدین قرار میدهد تا از موضوعات ساده و کوچک شروع به گفت‌وگو کنند. همه‌ی کتاب‌های این مجموعه با فهرست موضوعات آغاز می‌شوند و پس از تعریف و شرح موضوع در آخر به راه‌های حل این مشکل و نقشی که کودکان می‌توانند ایفا کنند، اشاره می‌کنند. در انتهای کتاب نیز بخشی به معرفی کتاب‌ها و وب‌سایت‌هایی برای مطالعه بیشتر، واژه‌نامه و نمایه اختصاص داده‌شده است.

  چکیده داستان

  کودکان با شنیدن اخبار و گفتههای دیگران از اتفاقات دنیای امروز باخبر میشوند اما فهم تمامی اتفاقات برای آنها سخت است و گاها نمیدانند چه تأثیری بر روی زندگی آنها و خانواده‌هایشان میگذارد. کتاب درگیریها و بحرانهای جهانی را به زبانی ساده و با کمک تصاویر و توضیحات برای کودکان شفاف میکند و پاسخ سؤالات آنها را میدهد. اطلاعاتی که در کتاب به دست میآورند شامل موضوعاتی مانند جنگ، تروریسم، پناهندگان، خیریهها و نحوهی رفتار آنهاست.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  همنشینی متن با تصاویری واقع‌گرا، اثری قابل‌توجه را خلق کرده است. تصاویر پابه‌پای متن درحرکت هستند و طراحی‌های پرقدرت، احساساتی مانند ترس و نگرانی را به‌خوبی به کودک منتقل می‌کنند. درجایی که مسائل برای توصیف با کلمات مناسب نیستند، تصاویر تاثیرگذار و دقیق حنانه کای به کودکان کمک می‌کند جنگ و درگیری را در تصاویری که مناسب سن و خلق‌وخوی آنهاست تجسم کنند. شخصیت‌ها متنوع و از ملیت‌های مختلف الهام گرفته‌شده‌اند و کنش‌ها قابل‌قبول‌اند. یک گربه در اکثر فریم‌ها حضور دارد که احساس خوشایندی را برای خوانندگان رقم می‌زند. تضاد میان فضای رنگارنگ تصاویر و غم موجود در متن تا حدودی کتاب را متعادل جلوه می‌دهد. فضاسازی، پرجزئیات و متنوع است و تکنیک مداد رنگی در سرتاسر کتاب به‌صورت یکدست اجرا شده‌است. کتاب دارای کیفیت چاپ، طراحی، نوع کاغذ و صحافی مناسبی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  راه‌حل شما برای جلوگیری از درگیری و جنگ چیست؟
  اگر شما یک عضو از انجمن‌های خیریه باشید، چه کمکی به پناهندگان می‌کنید؟
  به نظر شما برای محافظت از حیوانات در دوران جنگ چه راهی وجود دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لوییس اسپیلزبری
  ناشر انتشارات فاطمی( کتاب طوطی)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم شادی جاجرمیزاده
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر حنانه کای
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم