فه‌فه، بیا سیرم کن!

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مواجهه‌ی فه‌فه با گرگ، تصمیم‌گیری درست و به‌موقع همراه با آموزش خطر

سال: 1399
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  فه‌فه بچه زرافه‌ای است که شروع به راه رفتن کرده است. او سرخوشی کودکانه‌ای دارد و به دنبال بازی و شادی است. تجربه‌ی کمی از دنیای اطرافش دارد و هنوز تفاوت دوست و دشمن برایش مشخص نیست. او که به تنهایی به‌ بازی می‌رود در هر جلد با ماجرایی جدید مواجه می‌شود که بر توانایی‌هایش می‌افزاید.
  فه‌فه شخصیتی صادق و پذیرا دارد او هر بار در برخورد با حیوانات، بدون پیش داوری سعی در کمک به آنها دارد. در هر داستان فه‌فه با درخواست جدیدی مواجه می‌شود و هر بار می‌گوید که بلد نیست ولی در ادامه بر ترس خود از نتوانستن غلبه می‌کند و در انتها نیز از اینکه کار جدیدی یاد گرفته خوشحال می‌شود. مخاطب کودک با دیدن روند رو به رشد فه‌فه که به مرور به شناخت و تفکیک دوست از دشمن می‌رسد، در می‌یابد که در پس هر اتفاقی درسی آموزنده‌ای نهفته است که می‌تواند او را قویتر کند. از این رو با نقش تجربه و آگاهی بیشتر آشنا شده و تشویق می‌شود تا با دقت بیشتری به اتفاقات پیرامونش بنگرد.
  داستان روحیه‌ی همکاری، احساس مسئولیت و شجاعت را در کودک پرورش می‌دهد و مواجه با دنیا و مشکلات را به عنوان راهی برای شناخت نیروهای درون و توانمندسازی معرفی می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی بچه زرافه‌ای است که تازه دارد دنیا را کشف می‌کند. او در هر جلد از کتاب با ماجرایی جدید روبه‌رو می‌شود که به او کمک می‌کند تا با وجه جدیدی از توانایی‌های خود آشنا شود. از این‌رو خواندن کتاب به صورت مجموعه و در توالی هم برای کودک جالب و معنادار خواهد بود. و هر جلد به تنهایی ممکن است چندان جذابیتی نداشته باشد.
  سادگی متن و تصاویر، مناسب درک کودکان پیش از دبستان است و اتفاقاتی که در داستان می‌افتد برای آن‌ها باورپذیر و قابل‌درک است.
  داستان کتاب در فضایی شاد و شیطنت‌آمیز شکل می‌گیرد و جلو می‌رود، متن و تصویر در این مجموعه ایجاد میل و لذت خواندن می‌کنند و کودکان و بزرگسالان می‌توانند این کتاب را با هم بخوانند و درباره‌ی توانایی‌های کودکان و نقش تجربه در زندگی صحبت کنند.

  چکیده داستان

  فه‌فه با گرگی مواجه می‌شود که قصد دارد او را شکار کند، اما به‌خوبی می‌تواند از دست گرگ فرار کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  هدف از نوشتن داستان این بوده تا کودک در هر جلد به همراه فه‌فه، شاهد پخته شدن و توانا شدن او باشد. بنابراین زمانی که کل مجموعه در کنار هم ارزیابی می‌شود، پالت رنگی تکراری و حالت‌های مشابه فه‌فه از جذابیت آن می‌کاهد. هرچند که طراحی گرافیک اثر با آوردن رنگ‌های متمایز در صفحات ابتدایی کتاب سعی دارد تا جانی به اثر ببخشد.
  تعداد صفحات در هر جلد محدود و در نتیجه تعداد تصاویر آن نیز کم است. در تمامی جلدها در اولین فریم، فه‌فه به تنهایی و در زمینه‌ای سفید به مخاطب معرفی می‌شود و در اغلب موارد با چشمانی گشاد تصویر شده که بیشتر از آن‌که خوشحالی او را نشان دهد حس شگفت‌زدگی و یا حیرانی را القا می‌کند. آخرین فریم هر کتاب نیز به شیوه‌ی ضد نور فه‌فه را شاد و خوشحال به نمایش می‌گذارد که هر چند در ارتباط با متن است اما جز در انتهای جلد 8 تفاوت چندانی در کل مجموعه ندارد. باقی 4 فریم میانی کتاب، شخصیت‌ها را در فضایی با حداقل عناصر نشان می‌دهد که هر چند با توجه به مکان وقوع داستان، پوشش گیاهی آن تغییر می‌کند، اما غالبا ساده و به همراه سفیدخوانی‌های فراوان است و نقش موثری در انتقال حس و حال عاطفی متن به مخاطب ندارد.
  طراحی تمامی شخصیت‌ها ساده و کلیشه‌ای است. نوع شخصیت‌‎پردازی زرافه که با دست و پاهای کوتاه طراحی شده تا نوپا بودن و کوچکی او را القا کند دست تصویرگر را در طراحی کنش‌ها بسته است و از این رو کنش‌ها ضعیف و با حداقل حرکات ترسیم شده است و در نمایش احساسات بیشتر تمرکز بر تغییر حالت‌های چهره استوار است.
  تکنیک از اجرای تمیز و یک‌دستی برخوردار است و سبک کارتونی تصاویر آن را برای مخاطب جذاب و باورپذیر کرده است. در تمامی جلدهای مجموعه، یکپارچگی طراحی حفظ شده است. طراحی گرافیک در مواردی چون روی جلد و صفحه‌آرایی قابل قبول است، اما در مورد نوع فونت عنوان و متن برای کودکان نوخوان نامناسب است. کیفیت چاپ و صحافی و جنس کاغذ مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به ‌نظر شما چرا فه‌فه فکر می‌کرد که کمکی از دستش برنمی‌آید؟
  آیا تا به ‌حال برای شما هم پیش آمده احساس کنید برای تغییر شرایط کاری از دستتان بر نمی‌آید؟
  توانایی چه مفهومی برای شما دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لاله جعفری
  ناشر پی‌نما
  تعداد صفحات ۱۶
  شماره جلد ۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر غزاله بیگدلو
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم