وقت قارقار

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تجربه‌ و یادگیری قارقار کردن کلاغ کوچولو در موقعیت‌های مختلف همراه با درک مهارت‌های زندگی و توجه به دنیای پیرامون

سال: 1400
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ما در قالب توضیحات مدیر مدرسه به مامان کلاغ، با دنیای کودکی کلاغ کوچولو آشنا می‌شویم. حضور او در مدرسه با تجربیات جدید، دوستی، کشف و کنجکاوی، رشد، شگفتی و تخیل همراه است. وقتی او در مکان و زمان نامناسبی قارقار می‌کند، با اعتراض دیگران روبه‌رو می‌شود. این تجربه می‌تواند در ارتباط کودک با دیگران، موقعیتی آشنا باشد. مامان کلاغه حمایتگر است و در عین‌حال اجازه‌ی تجربه و شناخت را به کودکش می‌دهد.
  مامان کلاغه حمایتگر است و نسبت به بهبود آموزش و وضعیت دخترش حساس و انتقادگر است. مدیر مدرسه با همدلی و انعطاف‌پذیری، با مامان کلاغه گفتگو کرده و او را متوجه جزئیات می‌کند. نگاه مدیر مدرسه به آموزش بسیار خلاقانه، غیرمستقیم و تحسین‌برانگیز است. او در فعالیت‌های مدرسه، دانش‌آموزان را تشویق به شناخت خود و دنیای پیرامونشان می‌کند. دانش‌آموزان مدرسه از جمله کلاغ کوچولو با آگاهی دست به تجربیات جدیدی می‌زنند و پرتلاش و یادگیرنده هستند.
  کلاغ کوچولو در طول داستان موقعیت‌های متنوعی را تجربه می‌کند و به درک و شناخت جدیدی از خود و دنیای پیرامونش می‌رسد. او به‌تدریج جزئیات زیادی در مورد قارقار کردن را می‌آموزد. این وضعیت می‌تواند مشابه مدرسه رفتن برای کودکان بوده و آن‌ها را به یادگیرنده بودن تشویق کند. کودکان به طور غیرمستقیم می‌آموزند که چه‌زمانی و چطور حرف بزنند و خودشان را ابراز کنند. قبل از حرف زدن فکر کنند و بدانند حرف‌هایشان و احساساتشان ارزشمند است. مامان کلاغ نیز متوجه این نکته می‌شود که قارقار کردن به تنهایی کافی نیست، خیلی چیزها هست که در مورد قارقار کردن لازم است کودکش در مدرسه یاد بگیرد. نگاه مدیر مدرسه به موضوع آموزش و تاکید او بر تجربه، مشاهده، تفکر و آموزش غیرمستقیم بسیار آموزنده است. مهارت‌هایی مثل ارتباط موثر، شناخت و پذیرش خود، همدلی، توجه و تمرکز و... در قالب تجربه‌های شخصیت داستان به مخاطب کودک منتقل می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی اعتراض مامان کلاغه به مدیر مدرسه در مورد آموزش‌هایی است که به بچه‌ها داده می‌شود. مدیر مدرسه توضیح می‌دهد که بچه‌ها چه چیزهایی را در مدرسه یاد می‌گیرند و هر کدام از این جزئیات چقدر مهم است. مامان کلاغ به فکر فرو می‌روند و با مشاهده‌ی تجربه‌ی دخترش با همسایه متوجه می‌شود که هنوز چیزهای زیادی هست که لازم است دخترش یاد بگیرد. تاکید داستان بر آموزش غیرمستقیم مهارت‌های زندگی به کودکان است. کلاغ کوچولو در تجربیات جدید و متنوعی که در مدرسه کسب می‌کند، به درک و شناخت بهتری از خود و محیط پیرامونش می‌رسد. یاد می‌گیرد که قارقار کردن به تنهایی کافی نیست. باید یاد بگیرد کی، کجا و چطور قارقار کند. نقش مادر و مدیر مدرسه حمایتگرانه است و نگاه مدیر مدرسه به موضوع آموزش بسیار خلاقانه و پیشرو طراحی شده‌است. تصاویر زیبای کتاب نیز متن را به خوبی همراهی کرده و داستان را برای مخاطب کودک باورپذیر می‌کنند.

  چکیده داستان

  روزی خانم کلاغ معترضانه،به مدرسه‌ی دخترش می‌رود و از مدیر سوال می‌کند که دخترش به‌جز قارقار چه چیزهایی در مدرسه می‌آموزد. مدیر توضیح می‌دهد که چه جزئیات و آموزش‌هایی در مورد همین قارقار کردن وجود دارد که کلاغ کوچولو در حال تجربه و یاد گرفتن آن‌هاست. مادر بعد از شنیدن صحبت‌های مدیر مدرسه و با مشاهده‌ی تجربه‌ای در مورد قارقار بی‌موقع دخترش، به این نتیجه می‌رسد که حقیقتا هنوز چیزهای زیادی در مورد قارقار کردن هست که دخترش لازم است یاد بگیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب به‌خوبی متن کتاب را همراهی می‌کنند و در برخی فریم‌ها نیز کامل کننده‌ی روایت هستند. کتاب با دو تصویر شروع می‌شود که ذهن مخاطب را با موقعیت مکانی داستان و تخیل آن آشنا می‌کند. شخصیت‌های داستان حیواناتی هستند که با پوشش و حرکات انسانی تصویر شده‌اند، پرداختن به جزییات هر شخصیت، و نشان دادن حالات چهره و بدن و همچنین وجود کنش و حرکت، آن‌ها را برای مخاطب باورپذیر می‌کند. شخصیت اصلی داستان کلاغی کوچک است و تصاویر ویژگی‌های منحصر به فرد او را با استفاده از رنگ‌ها نشان داده است. فضاسازی در تصاویر نقش پررنگی ایفا می‌کند و تصویرگر با پرداختن به جزییات، فضای زندگی پرندگان را با خلق دنیایی جدید، به خوبی نشان داده است و آشنایی با دنیای جدید، می‌تواند برای کودکان همراه با لذت کشف باشد.
  در تصاویر از طیف رنگ‌های گرم استفاده بیش‌تری شده و اجرای پرقدرت تکنیک، از نقاط قوت تصاویر کتاب است.
  جنس صفحات، صفحه‌آرایی و کیفیت چاپ کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما قارقار کردن کلاغ، شبیه به چه چیزهایی است که ما در مدرسه یاد می‌گیریم؟
  تا‌به‌حال برایتان پیش آمده که فکر کنید رفتن به مدرسه چه فایده‌ای دارد؟
  در مدرسه بجز درس‌های کتاب‌هایتان، چه چیزهای دیگری یاد می‌گیرید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده بابک صابری
  ناشر کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی)
  تعداد صفحات ۳۶
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر مریم طهماسبی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم