بابا اتوبوسی

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای اتوبوسی قدیمی و تجربه‌ی غم از کار نکردن و مفید نبودن، تبدیل اتوبوس به کتابخانه همراه با اهمیت بازیافت

سال: 1399
  بررس: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در داستان، شخصیت کودک وجود ندارد، اما شیوه نگارش داستان و استفاده نویسنده از جملاتی ساده آن را برای کودکان قابل ‌فهم کرده است. احساساتی هم‌چون هیجانِ داشتنِ لباس نو، ترس از تنهایی، حمایت و امیدی که در داستان به آن اشاره می‌شود توسط بسیاری از کودکان تجربه شده و برایشان قابل تجسم است.
  شخصیت اصلی داستان بابا اتوبوسی است که پیر شده و همانند بسیاری از سالمندان مشکلاتی را تجربه می‌کند، چشمانش خوب نمی‌بیند، گوش‌هایش نمی‌شنود و به سختی حرکت می‌کند، اما دوست دارد هم‌چنان مفید باشد و به انجام وظایفش بپردازد. او از تنهایی و بی‌فایده‌ای می‌ترسد و وقتی کار جدیدی پیدا می‌کند دوباره شاد و امیدوار می‌شود. درخت در این داستان از بابا اتوبوسی حمایت می‌کند، سایه‌اش را روی او می‌اندازد و به او اطمینان می‌دهد که تنها نمی‌ماند. دیگر شخصیت‌های داستان نیز به نوعی سعی در کمک به بابا اتوبوسی دارند.
  کودکان در قالب توصیفات متن با پاره‌ای از مشکلات دوره‌ی پیری مانند ضعف بدن و چشم‌ها، سنگینی گوش و حواس‌پرتی آشنا می‌شوند و درمی‌یابند که افراد پیر ممکن است از تنهایی بترسند و بهتر است که از زندگی روزانه کنار گذاشته نشوند و مورد حمایت قرار گیرند. می‌آموزند که داشتن وظایفی در حد توان به آن‌ها احساس مفید بودن و شادابی می‌بخشد؛ از این‌رو داستان بهانه‌ی خوبی برای گفتگو درباره‌ی چگونگی رفتار با سالمندان و سرگرم‌کردن آن‌ها می‌تواند باشد. هم‌چنین داستان به‌طور غیرمستقیم توجه کودک را به مسئله‌ی انباشت زباله و بازیافت جلب می‌کند و به او نشان می‌دهد که به کمک کمی خلاقیت می‌تواند از اشیا به ظاهر ناکارآمد برای مصارف دیگری بهره برد.
  در داستان به ترس بابا اتوبوسی از پیری و از کارافتادگی اشاره می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی اتوبوس پیری است که از شدت کهنگی دیگر نمی‌تواند مسافران را به مقصد برساند. او به گاراژی برده می‌شود و در آنجا درمی‌یابد که دیگر قابل تعمیر نیست، اما مردی پیدا می‌شود که با تبدیل او به کتابخانه‌ای برای کودکان جانی دوباره به اتوبوس می‌بخشد. کتاب در عین سرگرم‌کنندگی به کودکان می‌آموزد که با کمی خلاقیت از وسایل به ظاهر دور ریختنی می‌تواند برای کارهای جدیدی استفاده کند و هم‌چنین کودکان را با احساسات سالمندان و ترس آن‌ها از فراموش شدن و تنها ماندن آشنا می‌کند و از این جهت فرصت مناسبی را به وجود می‌آورد تا بعد از خواندن کتاب درباره‌ی مفاهیمی چون بازیافت صحبت شود.
  مطالعه‌ی کتاب برای کودکان کوچکتر از 4 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 4 تا 6 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  بابا اتوبوسی که پیر و کهنه شده، دیگر صدای مسافران را در خیابان نمی‌شنود و آن‌ها را جا می‌گذارد. بالاخره روزی در میانه‌ی راه از کار می‌افتد و او را به تعمیرگاه می‌برند، ولی دیگر قابل تعمیر نیست. بابا اتوبوسی بسیار غمگین است تا این‌که مردی او را تبدیل به کتابخانه‌ای برای کودکان می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب از تصاویری رنگارنگ بهره می‌برد که در نگاه اول توجه بیننده را به خود جلب می‌نمایند، اما طراحی‌ها از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند. با این وجود برای مخاطب کودک قابل‌درک هستند. شخصیت‌ها علی‌رغم باورپذیری کلیشه‌ای طراحی شده است و مهارت و خلاقیت قابل‌توجهی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. تصاویر در انعکاس حال و هوای متن و مفاهیمی چون آفتاب سوزان و گرمی هوایی که نفس اتوبوس را می‌برد ضعیف عمل می‌کنند. در مورد نمایش پرسپکتیو اتوبوس و خیابان نیز با ایراداتی همراه‌اند. قسمت‌هایی از جزئیات تصاویر نیز در قسمت‌های تیره قابل تشخیص نیست. نوشته‌های رنگی در قسمت نقل قول‌ها توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند و تغییر لحن متن را یادآور می‌شوند، اما رویکرد یکسانی در رنگی کردن نوشته‌ها دیده نمی‌شود و نوع فونت آن در قسمت‌هایی که نوشته‌ها ضخیم شده‌اند نازیبا است. شماره‌های صفحه با سبک تصاویر ناهماهنگ‌اند و به زیبایی اثر لطمه زده‌اند. کیفیت چاپ و جنس کاغذ در این کتاب از وضعیت قابل‌قبولی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما بابا اتوبوسی در گاراژ از چه چیزی نگران بود؟
  آیا می‌توانید کاربردهای دیگری برای بابا اتوبوسی نام ببرید؟
  آیا تا به حال توانسته‌اید از وسایل دورریختنی چیز جدیدی بسازید؟
  از کارافتادگی چه مفهومی برای شما دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سمیه سیدیان
  ناشر شرکت انتشارات سوره مهر
  تعداد صفحات ۲۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر علیرضا زکاله
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد نرم