جهان مال من است

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سفر کودک همراه پدرش در تخیلاتش

سال: 1400
  بررس: ملیحه سلیمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روحیه‌ی امیدواری و مبارزه با ناامیدی به شدت در اثر پررنگ است. پدر در مواجه با مشکلات همواره این جمله را تکرار می‌کند:«جهانگردها هیچ وقت ناامید نمی‌شوند». آن‌ها برای رسیدن به هدف خود که جهانگردی و گشتن دور دنیاست از هیچ کوششی دریغ نمی‌کرده و در نهایت موفق می‌شوند. مخاطب با هم‌ذات‌پنداری با شخصیت‌های داستان با این موفقیت حس توانایی و قدرت را تجربه می‌کند. حضور والد حمایتگر در اثر پررنگ است؛ پدر همراه با پسرش به رویاپردازی و سفر خیالی به دور دنیا می‌پردازد. کشف و ماجراجویی در سفر به دور دنیا و مشاهده‌ی سرزمین‌ها و مردمان جدید از دیگر سنجه‌های دنیای کودکی‌اثر است.
  در این اثر کلیشه‌های ناشی از ناتوانی‌های جسمی در افراد دارای معلولیت شکسته ‌می‌شود و قهرمان داستان پسربچه‌ای که همراه پدرش به سفر دور دنیا می‌رود از ناحیه‌ی پا دارای معلولیت است. شخصیت والد حمایتگر در داستان بسیار موفق و پررنگ ظاهر شده است؛ حضور و همراهی پدر در تمام سفر‌هایی که در رویای پسربچه اتفاق می‌افتند، تاییدی بر این رابطه دارد. انعطاف‌پذیری و توانایی انطباق با موقعیت‌های نامطلوب از جمله، مهارت‌های زندگی داستان است. زمانی‌که ماشین خراب می‌شود، پدر ناامید نشده و یک دوچرخه جهت ادامه‌ی سفر تهیه می‌کند و هنگامی‌که که لاستیک دوچرخه پنچر می‌شود با قایق به مسیر ادامه می‌دهند. آن‌ها برای رسیدن به آرزوی خود تلاش می‌کنند.
  تصاویر بدون اشاره‌ی مستقیم در متن با نمایش برج ایفل به معرفی کشور فرانسه، قایق سواری در ونیز ایتالیا، مجسمه‌ی ابوالهول در مصر می‌پردازند. و یا اطلاعاتی در زمینه‌ی قطب، ساکنین آن، خانه‌ها و نحوه‌ی زندگی‌شان در اختیار مخاطب می‌گذارد. نمایش نقشه‌ی جهان، کودک را با موقعیت جغرافیایی کشورها و همسایه‌های آن‌ها آشنا می کند. همچنین قرار دادن تصویر عناصر شاخص هر کشور در کنار آن بر روی نقشه ، به مخاطب کمک می‌کند تا هر سرزمین را با چه عناصر شاخصی به خاطر بسپارد. تصاویر کتاب به معرفی برخی بناهای مهم و یا تاریخی تهران همچون برج آزادی، عمارت شمس العماره، برج میلاد و ... پرداخته‌اند.
  نمایش بناهای مهم و تاریخی تهران مثل برج میلاد، عمارت شمس العماره، برج آزادی و .... از جمله محتواهای بومی و فرهنگی اثر هستند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسری است که همراه با پدرش سفری را آغاز می‌کند. در این سفر او به مکان‌های متفاوتی می‌رود، اما در نهایت مخاطب متوجه می‌شود که تمام این اتفاقات در ذهن پسر رخ داده است. متن اطلاعاتی از مکان‌هایی که دو جهانگرد به آن‌ها سفر می‌کنند ارائه نداده و تنها به ارائه‌ی اطلاعاتی از موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوا و یا گونه‌های حیوانی و … بسنده کرده است، اما تصاویر روایت دقیق و کامل کننده‌ای از سرزمین و مکان مورد نظر در اختیار مخاطب می‌گذارند. کودک نیاز دارد با کمک مربی یا والدین به سمت تشخیص صحیح از مکان مورد نظر هدایت شود.
  متن محدود کتاب و تصاویری که با جزئیات و اطلاعات نهفته در خود بار روایت داستان را بر دوش می‌کشند، مخاطب را به سوی بهتر دیدن هدایت کرده و به تقویت قدرت بصری وی کمک می‌کنند. از سویی دیگر کودک را با قدرت و لذت خیال‌پردازی آشنا می‌سازد. انتخاب قهرمان داستان از میان گروه اقلیت جامعه توجه مخاطب را به درستی به تفاوت‌های افراد یک جامعه نسبت به هم جلب می‌کند. کتاب اطلاعات تصویری صحیح و جذابی از برخی سرزمین‌ها و کشورها ارائه می‌دهد.

  چکیده داستان

  پدر و پسری برای ماجراجویی و جهانگردی از خانه خارج می‌شوند. اتفاقات گوناگون چون خراب شدن ماشین، پنچر شدن دوچرخه، مواجهه با کوه و صحرا و… نمی‌تواند آن‌ها را از حرکت و رسیدن به هدف ناامید کند. خواننده در نهایت متوجه می‌شود که پسرک معلول است و همه‌ی ماجراجویی‌ها و سفرها در تخیل او اتفاق افتاده‌اند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر سرشار از جزئیات هستند و این امکان را برای مخاطب فراهم می‌کند تا مدت زمان قابل توجهی به خوانش تصویرها بپردازد و حتی پیرامون آن‌ها تخیل و داستان‌سرایی کند. روند تکمیل‌کننده‌ی متن و تصویر نشان از ارتباط تنگاتنگ نویسنده و تصویرگر می‌دهد.
  در برخی موارد تصاویر بیش از حد شلوغ شده‌اند و ممکن است چشم مخاطب را خسته کنند، اما شلوغی آن‌ها در راستای فضاهایی است که متن روایت می‌کند. با وجود ازدحام عناصر تصویری، شخصیت‌های اصلی داستان در تصاویر همواره قابل تشخیص هستند و مخاطب برای دنبال کردن داستان گیج نمی‌شود. تکنیک اجرای تصویرها زیبا و هنرمندانه است. با وجودی‌که‌ تصویرگر در برخی موارد از تکنیک کلاژ عکس نیز استفاده کرده است، اما یکدستی و انسجام تصاویر آسیب ندیده‌اند. طراحی‌‌ و پرسپکتیوها در بناها و فیگورهای انسانی خوب و صحیح هستند. اغراق‌هایی که در برخی فیگورهای انسانی و پرسپکتیوها ساختمان‌ها وجود دارند، مربوط به شبک شخصی تصویرگر است و بر جذابیت تصاویر افزوده‌اند. انتخاب رنگ‌ها مناسب و از هماهنگی خوبی برخوردارند که در نهایت بر زیبایی اثر افزوده‌اند. نمایش افرادی در میان جمعیت که برای حرکت از ویلچر استفاده می‌کنند. با بیان و به رسمیت شناختن تفاوت‌ها، کودک را به حضور این افراد در جامعه حساس می‌کند. این اتفاق از نقاط مثبت تصاویر است. از سویی دیگر ذهن مخاطب را برای اتفاق پایانی که به نوعی نقطه‌ی عطف داستان نیز است، آماده می‌کند. تصاویر اطلاعات درستی از مکان‌هایی که پسر به همراه پدرش از آن‌ها بازدید می‌کند همچون برج ایفل، قطب، ونیز، مجسمه ابوالهل و… در اختیار مخاطب قرار می‌دهد؛ استفاده‌ی صحیح از رنگ‌ها معرفی درستی از صحرا، قطب، جنگل و …و تفاوت بین آن‌ها ارائه داده ‌است.
  از دیگر نقاط قوت تصاویر، نمایش نقطه‌ی اوج داستان در تصویر است. مخاطب در تصویر پایانی با دیدن صندلی‌ چرخ‌دار، نقشه‌ی جغرافیا و کره‌ی زمین، متوجه می‌شود که پسر از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کند و تمام سفر در تخیل پسر اتفاق افتاده است. این برخورد با تصاویر بر جذابیت کتاب افزوده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تصور کنید به کشوری که دوست دارید سفر کرده‌اید؛
  آیا در میان خانواده، دوستان یا نزدیکان خود کسی را می‌شناسید که با شما متفاوت باشد؟ او چه تفاوتی با شما دارد؟
  چه کارهایی را و بهار از شما انجام می‌دهد؟ چه کارهایی را شما بهتر از او اجام می‌دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده تهمینه حدادی
  ناشر کتاب طوطی (انتشارات فاطمی)
  تعداد صفحات ۳۶
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر هاله قربانی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم