خرسی روی لگن بنشین!

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مخالفت خرسی با نشستن روی لگن همراه با آموزش اهمیت توجه به بدن

سال: 1388
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: نازنین جباری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خرس کوچولو ویژگی‌های یک کودک خردسال را دارد که در حال یادگیری استفاده از لگن است. او در مرحله‌ای از رسیدن به استقلال و شناخت خود، احساسات و بدن‌اش است و در این مسیر ناراحتی، عصبانیت، نگرانی و رضایت را تجربه می‌کند. در ابتدا با لجبازی و نشان دادن واکنش‌های منفی، در برابر اصرار پدر مقاومت می‌کند، اما کمی بعد با احساس نیاز به دفع، با عجله خودش را به لگن می‌رساند. پدر نیز از واکنش به‌موقع خرس کوچولو ابراز رضایت کرده و او را در آغوش می‌گیرد.
  خرس کوچولو دوست دارد مستقل باشد و خودش تصمیم بگیرد که چه موقع به لگن نیاز دارد. او به نوعی خوداگاهی می‌رسد و نیاز خودش را می‌شناسد. پدر با وجودی‌که در ابتدا خرس کوچولو را مجبور می‌کند، روی لگن بنشیند، اما بعد از آن از خودش تا حدودی انعطاف نشان داده و اجازه می‌دهد خرس کوچولو بیرون برود تا زمانی‌که خودش نیاز به لگن را احساس کند. در انتهای داستان ارتباط خوب خرس کوچولو و پدرش هم در متن و هم در تصویر قابل تشخیص است.
  لحن گفتگو میان خرس کوچولو و پدرش چندان دوستانه و همراه با مهر و همدلی نیست. پدر با صدای بلند حرف می‌زند و خرسی هم از ابتدا با لجبازی در جواب همه چیز فقط می‌گوید:"نع"
  کودک در قالب این داستان با لگن و شیوه‌ی استفاده از آن و به‌طور غیرمستقیم با موضوع اهمیت توجه به بدن و واکنش‌های طبیعی آن آشنا می‌شود.
  خرس کوچولو بعد از پرسش پدر درباره‌ی استفاده از لگن، با عصبانیت به لگن لگد می‌زند. در داستان هیچ‌کجا به احساس پشیمانی یا عذرخواهی خرس کوچولو از رفتارهایش اشاره نمی‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی خرس کوچولویی‌ است که در حال آموزش استفاده از لگن است. او به دنبال استقلال است و می‌خواهد خودش تجربه کند و تصمیم بگیرد، بنابراین با لجبازی به همه‌ی پرسش‌های پدر جواب منفی می‌دهد. پدر از او می‌خواهد که روی لگن بنشیند، اما خرس کوچولو از خانه بیرون می‌رود. او کمی بعد احساس می‌کند که نیاز فوری به لگن دارد و خودش را به موقع به خانه می‌رساند. بعد از دفع، او احساس رضایت می‌کند و به آغوش پدر می‌رود. خرس کوچولو ترجیح می‌دهد خودش هر زمان که احساس نیاز کرد روی لگن بنشیند. پدر هم با وجود اصرار اولیه، در مرحله‌ی بعد از خودش انعطاف نشان می‌دهد و اجازه می‌دهد که خرس کوچولو خودش تجربه کند و به شناخت از واکنش‌های بدنش برسد. رفتار خرس کوچولو در ابتدای کتاب قدری نامناسب و همراه با لجبازی‌ست. پدر هم رفتار همدلانه‌ای از خودش نشان نمی‌دهد و با صدای بلند با خرس کوچولو حرف می‌زندف اما در انتهای کتاب روابط صمیمانه و پرمهر پدر و کودک در متن و تصاویر دیده می‌شود.

  چکیده داستان

  خرسی از خواب بیدار می‌شود و در جواب همه‌ی سوال‌های بابا خرسی می‌گوید:”نع”. با اجبارِ بابا خرسی روی لگن می‌نشیند، اما هرچه تلاش می‌کند اتفاقی نمی‌افتد. وقتی بیرون از خانه مشغول بازی‌ست ناگهان متوجه می‌شود که باید هرچه سریع‌تر خودش را به لگن برساند. او به موقع به لگن می‌رسد و بعد از انجام کارش با غرور به آغوش بابا خرسی می‌رود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن کتاب به‌ صورت کلمات و جملاتی کوتاه در هر صفحه آمده است بنابراین تصاویر نقش پررنگی در انتقال موضوع کتاب و آموزش توالت رفتن برعهده دارند و زندگی و احوالات خرس کوچولو و مواجهه‌ی او با مساله‌ی توالت رفتن را روایت می‌کنند. خرس کوچولو در بیش‌تر فریم‌ها حضور دارد. کنش و حرکت و همچنین حالات چهره‌ی او به‌خوبی نشان داه شده است، به همین دلیل برای مخاطب باورپذیر است. پدر خرس کوچولو حمایت‌گر است و در مواقعی که او نیاز به یادآوری برای دستشویی رفتن دارد، پدر نیز حضور دارد. شخصیت‌پردازی پدر به گونه‌ای است که حالات چهره و حامی بودن او را به مخاطب منتقل می‌کند و ممکن است برای کودک همراه با تجربه‌ی حمایت شدن از سمت والدین و احساس تعلق باشد. فضاسازی‌ها بدون جزییات و مناسب برای گروه سنی مخاطب کتاب هستند. برخی از فریم‌ها در کادری نارنجی رنگ و برخی دیگر بدون کادر هستند که در روایت تصاویر دلیلی برای این گزینش دیده نمی‌شود. کیفیت چاپ، صحافی و جنس کاغذ خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا خرسی در جواب همه‌ی سوال‌های بابا می‌گفت:”نع”؟
  – تا به حال شده برای رسیدن به لگن یا توالت عجله داشته باشید؟ چه احساسی داشتید؟
  – دوست دارید مامان و بابا نشستن روی توالت یا لگن را به شما یادآوری کنند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ویرجینیا میلر
  ناشر نشر پنجره
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم فاطمه ستوده
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۸
  تصویرگر ویرجینیا میلر
  عرض کتاب ۱۵
  نوع جلد نرم