دوست جدیدم سلام

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای بیماری دوست شوتک، تجربه‌ی غم و تنهایی برای شوتک همراه با شجاعت و اهمیت دوستی

سال: 1398
  بررس: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این داستان‌ شوتک دختر بچه‌ای در سنین پیش‌از دبستان است که او نیز همانند دیگر کودکان عاشق بازی با دوستانش است و از تنهایی لذت نمی‌برد. مسائل دیگری نیز در داستان آمده است چون دوستی، میل به بازی و تفریح که همگی از دغدغه‌های کودکان‌اند و جزئی از دنیای آن‌ها محسوب می‌شوند. داستان به دلیل شخصیت‌پردازی‌های بامزه و اتفاقات معمول زندگی کودکان چون نبود هم‌بازی و دوست‌یابی نیز برای کودکان مناسب و قابل درک شده است.
  شوتک کودکی است که وقتی با تنهایی مواجه می‌شود، اندوهگین و کسل است، اما می‌تواند حال بد خود را تبدیل به حال خوب کند. او با هدیه دادن به گردک توجه‌اش را به خود، جلب و باب آشنایی و صحبت را باز می‌کند و با این شیوه دوست جدیدی برای بازی پیدا می‌کند.
  کودک تشویق می‌شود که در مواقعی که ناراحت است برای تغییر حال خود تلاش کند و می‌آموزد که با کمی جسارت می‌تواند دوستان جدیدی پیدا کند. داستان هدیه دادن را به عنوان شیوه‌ای برای شروع آشنایی به کودک نشان می‌دهد. نویسنده در روایت داستان با جلب توجه مخاطب به حالت چهره‌ی شوتک نیز سعی دارد تا او را با امکانات زبان بدن در نشان‌دادن احساسات آشنا کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی شوتک است که به خاطر بیماری دوستش تنها و بی‌حوصله است. تا این‌که در مدرسه با دختری که تنهاست دوست می‌شود. داستان با جملات و واژگانی ساده و روان ماجرا را روایت می‌کند و بر لزوم یادگیری مهارت دوست‌یابی به کودکان تاکید دارد. این کتاب به کودک می‌آموزد در مواقعی که ناراحت است برای تغییر حال خود تلاش کند و با کمی جسارت و روی خوش، دوستان جدیدی برای خود پیدا کند. کتاب به دلیل داشتن مفاهیم ساده و تصاویری شاد برای کودکان پیش از دبستان و حتی سال‌ اول دبستان مناسب و قابل‌درک است. تصاویر نیز هم‌راستا با ‌سطح درک و توانایی کودکان طراحی شده و فضای پرنشاطی را به کتاب بخشیده است.

  چکیده داستان

  دوست شوتک بیمار شده است و شوتک تنها و ناراحت است. تا این‌که در حیاط مدرسه، دختری تنها را می‌بیند. شوتک به او سیبش را می‌دهد و آن‌ها باهم دوست می‌شوند و بازی می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبای کتاب نه تنها رویدادهای اصلی متن را منعکس می‌کنند بلکه در تجسم اتفاقات و شخصیت‌ها نیز به مخاطب کمک می‌کنند. تصویرگر با وجودی که متن، اطلاعاتی از ظاهر شخصیت‌ها نمی‌دهد با خلق شخصیت‌هایی متنوع و دوست‌داشتنی بر باورپذیری و جذابیت داستان می‌افزاید. طراحی‌ها هرچند که در پاره‌ای از قسمت‌ها از ضعف‌هایی برخوردارند، کیفیت قابل‌قبولی دارند. کنش‌ها نیز با وجود این‌که در برخی قسمت‌ها کم و شخصیتها بدون تحرک هستند رویدادهای متن را به نمایش می‌گذارند. در طراحی حالت‌های چهره نیز به انعکاس احساسات درونی شخصیت‌ها توجه شده است. اجرای تکنیک ماهرانه و یکپارچه و ترکیب‌بندی‌های پویا و متنوع است. سبک کارتونی تصاویر و استفاده از رنگ‌های شاد و زنده، فضای شاداب را در کتاب پدید‌ آورده که بر جذابیتش افزوده و آن را مناسب کودکان کرده است. کیفیت چاپ و صحافی در وضعیت مطلوبی قرار دارد. قطع بزرگ کتاب و جنس مناسب کاغذ نیز از ویژگی‌های مثبت این کتاب است که آن را برای استفاده‌ی مکرر کودکان مناسب کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به ‌نظر شما چرا شوتک ناراحت بود؟
  شما اگر به‌ جای شوتک بودید چطور خود را از ناراحتی بیرون می‌آوردید؟
  شما چه راهی را برای آشنایی با دیگر کودکان پیشنهاد می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده معصومه یزدانی
  ناشر شرکت کتاب‌های نردبان (انتشارات فنی ایران)
  تعداد صفحات ۲۴
  شماره جلد ۱۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر سمانه صلواتی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم