اسکار و مو

(Oskar and mo)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دوستی اسکار و مو همراه با تجربه‌ی احساس تعلق و همدلی

سال: 2017
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اسکار و مو دوستان صمیمی هستند. آن‌ها در کنار هم تجربیات مشترک زیادی دارند مانند بازی کردن، کتاب خواندن، شبیه به هم لباس پوشیدن. علاوه بر آن کتاب به احساسات مشترک بین دو دوست صمیمی هم پرداخته است. اسکار و مو از یکدیگر حمایت می‌کنند و جای خلوتی دارند که رازهایشان را آن‌جا با هم در میان می‌گذارند، همین‌طور هنگامی که غمگین هستند یکدیگر را دلداری می‌دهند.. آن‌ها از کنار هم بودن احساس امنیت می‌کنند. آن‌ها در رابطه‌ی دوستی‌شان احساس تعلق و همینطور احساس توانایی را تجربه می‌کنند.
  اسکار و مو، دو دوست صمیمی هستند که همه جا با هم می‌روند و اگر از هم دور باشند، دلتنگ یکدیگر می‌شوند. در بخشی از داستان بر ارتباط کلامی و غیر کلامی و اهمیت آن در تاکید شده است. اسکار و مو جایی را می‌شناسند که بتوانند رازهای خود را به یکدیگر بگویند. اسکار عاشق وقت‌هایی است که مو زیر باران می‌رقصد. حتی شال‌ گردن‌های یک رنگ، نمادی از ارتباط غیرکلامی، اما عمیق اسکار و مو است. همدلی، مهربانی و بخشش نیز در شخصیت آن‌ها وجود دارد. اسکار و مو گاهی با هم قهر می‌کنند، اما بعد همیشه آشتی می‌کنند.
  همراه با داستان کودکان با مفاهیمی مانند حمایت کردن، همدلی، همراهی و از خود گذشتگی در روابط دوستانه آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دوستی اسکار و مو است. آن‌ها یکدیگر را دوست دارند و اوقات خوب زیادی را در کنار هم سپری می‌کنند. بازی کردن، آواز خواندن، کتاب خواندن و حتی گفتن رازهایشان به یکدیگر از جمله اتفاقاتی است که در دنیای دوستی آن‌ها می‌افتد. اسکار و مو در زمان غم و اندوه در کنار هم هستند و از یکدیگر حمایت می‌کنند. بخشش و همدلی در شخصیت اسکار و مو وجود دارد. آن‌ها هم مثل هر دوستی ممکن است با یکدیگر قهر کنند، اما همیشه آشتی می‌کنند. مورد توجه و ستایش قرار گرفتن از طرف دوستی صمیمی نیز در شخصیت‌های این داستان وجود دارد. اسکار عاشق وقت‌هایی است که مو آواز می‌خواند و می‌رقصد. این کتاب جلد هشتم از مجموعه قصه‌های دوست‌داشتنی است. متن کوتاه، جملات ساده و تصاویری یکپارچه به خوبی در انتقال پیام و مفهوم موفق بوده است.

  چکیده داستان

  اسکار و مو بهترین دوستان هم هستند. آن‌ها همه جا با هم می‌روند، با هم کتاب می‌خوانند، لباس‌های یک‌رنگ می‌پوشند، با هم بازی می‌کنند و حتی گاهی با هم قهر می‌کنند. هر وقت اسکار غمگین است، مو دلداری‌اش می‌دهد و اگر از هم دور باشند، برای یکدیگر دلتنگ می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب تصویری است و متن و تصاویر هم‌راستا با یکدیگر پیش می‌روند. کتاب متنی ساده دارد، تصاویر نیز همین ویژگی را در خود دارند. در هر صفحه یکی از چیزهای مورد علاقه‌ی اسکار را می‌بینیم که ممکن است یک شی مثل کتاب و یا یک حس مثل بوی بهار باشد. تصویرگر با فضاسازی و ترکیب‌بندی‌های ساده تصاویری را خلق کرده است که به دور از هرگونه پیچیدگی‌های تصویری در خدمت متن هستند. شخصیت اسکار اگرچه باورپذیر و دوست‌داشتنی‌ست و کنش‌هایی متناسب با متن دارد، اما در برخی صفحات تکراری کار شده‌است. تصویرگر سعی کرده است با تغییر رنگ زمینه فضاهای متنوعی در کتاب خلق کند. تکنیک دیجیتال نیز به دور از پیچیدگی‌های اجرایی، با یکپارچگی در کل کتاب کار شده است. تصویرگر از رنگمایه‌های خاکستری در تصاویر استفاده کرده است و با توجه به گروه سنی مخاطب رنگ‌ها چندان شاد و درخشان به‌نظر نمی‌رسند. طراحی گرافیک و چاپ کتاب از کیفیت قابل قبولی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما هم مانند اسکار کسی را دوست دارید؟
  شما با بهترین دوست‌تان چه بازی‌هایی می‌کنید؟
  به نظر شما چه چیزی باعث شده اسکار و مو دوستانی صمیمی باشند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده بریتا تکنتراپ
  ناشر با فرزندان
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم مهرنوش پارسانژاد
  شماره جلد ۸
  سال انتشار ۲۰۱۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر بریتا تکنتراپ
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم