میمون بازیگوش

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای بازیگوشی میمون در جنگل و بازی با حیوانات همراه با اهمیت برقراری ارتباط موثر با دیگران

سال: 1396
  بررس: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان از زاویه دید میمونی بازیگوش روایت می‌شود که بازی و ماجراجویی در جنگل را دوست دارد. کودکان همراه با بازی جهان اطراف خود را کشف می‌کنند. بازی کردنِ کودکان وقتی با گروهی از هم‌سالان همراه شود نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت.
  دوستیِ میمون با حیوانات از طریق بازی می‌تواند الگوی مناسبی برای ارتباط موثر با دیگران تلقی شود. میمون به دنبال یافتن دوستانی خوب و ساختن لحظاتی خوش است. او برای رسیدن به خواسته‌اش تلاش می‌کند.
  میمون بازیگوش در بخش‌هایی از کتاب حیوانات دیگر را متهم به تنبلی کرده و آن‌ها را با این صفت صدا می‌زند. هرچند نوع بیان این موضوع در متن با شوخی و سرزندگی همراه است.
  تقویت مهارت‌های ارتباطی از موارد آموزشی این داستان است. با ورق زدن صفحات کتاب فضای خالی دو چشم هر حیوان نمایان می‌شود که می‌تواند فرصتی برای قصه‌گویی، آموزش آوا، اسامی و شکل ظاهری حیوانات ایجاد کند. به این صورت که کودکان صورتشان را پشت تصویر قرار داده و چشم‌هایشان دو حفره‌ی خالی در صفحه را پر کند. نگاه کردن به دنیا از دریچه‌ی چشم حیوانات می‌تواند به خلاقیت‌های نمایشی بینجامد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب میمون بازیگوش درباره‌ی میمونی است که علاقه دارد با تمام حیوانات جنگل بازی کند و سربه‌سرشان بگذارد. او به یافتن دوست و بازی علاقمند است و برای رسیدن به خواسته‌اش تلاش می‌کند، به سراغ حیوان‌های مختلفی می‌رود و سربه‌سرشان می‌گذارد. میمون الگویی خوب برای برقراری ارتباط است. او که خوش‌اخلاق، پرانرژی و گشاده‌رو است، برای دوست‌یابی نهایت تلاشش را می‌کند. بازی، دوست‌یابی و برقراری ارتباط موثر کودک را برای ورود به جامعه آماده می‌کند و کودکیِ شاد و با کیفیتی برایش رقم خواهد زد. بنابراین خواندن کتاب‌هایی با این مضمون می‌تواند مسیر خانواده و تسهیل‌گر را برای تقویت مهارت‌های ارتباطی هموار کند. این کتاب می‌تواند بستری برای بازی و نمایش خلاق باشد.
  در بخش‌هایی از کتاب، میمون حیوانات را تنبل خطاب می‌کند که ممکن است تداعی‌هایی در ذهن کودکان داشته باشد.

  چکیده داستان

  صبح از راه رسیده و میمون بازیگوش تصمیم دارد با حیوانات جنگل بازی کند. او به سراغ طوطی، شیر، زرافه، تمساح، مار و گراز می‌رود و با انرژی و شور و شوق همه را به حرکت و بازی وا می‌دارد. شب که می‌شود میمون به ماجراجویی‌اش خاتمه داده و به خانه برمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  میمون بازیگوش کتابی تصویری است. حیوانات واقع‌گرایانه به تصویر در آمده‌اند و طراحی چشمان این حیوانات خلاقانه است. با ورق زدن صفحات کتاب فضای خالی دو چشم هر حیوان نمایان می‌شود که می‌تواند فرصتی برای قصه‌گویی، آموزش آوا، اسامی و شکل حیوانات ایجاد کند. به این صورت که کودکان صورتشان را پشت تصویر قرار داده و چشم‌هایشان دو حفره‌ی خالی در صفحه را پر کند. نگاه کردن به دنیا از دریچه‌ی چشم حیوانات می‌تواند به خلاقیت‌های نمایشی بینجامد. از شاخصه‌های مهم کتاب طراحی جلد خلاقانه‌ی آن است که مخاطب را چه کودک و چه بزرگسال به خود جذب می‌کند. وجود چشم‌های سه بعدی و برآمده از سطح کتاب و قدرت تکان آن با دست، زمینه‌ای برای کنجکاوی کودک فراهم می‌کند. با تکان دادن چشم‌ها، کودک در هر صفحه می‌تواند توجه حیوانات را به محیط پیرامون جلب کند و جزییات هر صفحه را به کمک و همراهی آن حیوان ببیند. کتاب آستر بدرقه ندارد و مشخصات آن پشت جلد نوشته شده است. کتاب کیفیت چاپ خوبی دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید حیوانات این کتاب در کجای کره‌ی زمین زندگی می‌کنند؟
  اگر بخواهید با کسی دوست شوید، چگونه با او گفت‌وگو می‌کنید؟ راه‌های شما برای یافتن دوست چیست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده محسن نظرخواه
  ناشر انتشارات زعفران (کتاب‌های زعفرانی)
  تعداد صفحات ۱۴
  شماره جلد ۱
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر آنتون پترو
  عرض کتاب ۲۰
  نوع جلد سخت