خرگوش کوچولو به سفر دور دنیا می‌رود

(Letters from Felix: a little rabbit on a world tour)
thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گم‌شدن خرگوش در فرودگاه و ناراحتی سوفی، همدلی خانواده با او، رسیدن نامه‌های پی‌درپی فلیکس از کشورهای مختلف، بازگشت او در شب کریسمس

سال: 1994
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  سوفی با گم‌شدن فلیکس بسیار ناراحت و ناامید می‌شود، ولی با رسیدن نامه‌های او از کشورهای مختلف خوشحال و شگفت‌زده می‌شود. فلیکس از بچگی سوفی همراه اوست و سوفی نسبت به او احساس تعلق زیادی دارد. تصاویر کتاب پر از جزئیات، شاد، کودکانه و فراتر از متن است.
  خانوادهٔ فلیکس رابطهٔ گرم و صمیمی دارند و زمانی که سوفی خرگوشش را گم می‌کند پدر و مادر و خواهر و برادر او دنبال خرگوشش می‌گردند و با او همدلی می‌کنند. سوفی در مدتی که فلیکس پیش او نیست هیجان خودش را به‌خوبی مدیریت می‌کند. بابا و مامان، مادربزرگ، برادر و خاله بعد از نامه‌های رسیده از طرف فلیکس به او اطلاعات زیادی درباره کشورهایی که فلیکس رفته می‌دهند.
  نامه‌های فلیکس از کشورهای مختلف حاوی اطلاعاتی درباره آن مناطق است و بعدازآن سوفی از طریق خانواده، اطلاعات بیشتری در مورد آداب‌ورسوم، وضعیت آب‌وهوایی، نوع غذاها، تاریخ و جغرافیا و ... در مورد هرکدام از آن کشورها کسب می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان دربارهٔ دختری به نام سوفی است که خرگوش کوچکش را در فرودگاه گم می‌کند. بعد از چند روز از طرف فلیکس نامه‌ای می‌رسد و معلوم می‌شود فلیکس با هواپیمای دیگری به انگلیس رفته است. بعدازآن فلیکس ماجرای سفرهایش به کشورهای مختلف را در نامه‌های متعدد برای سوفی شرح می‌دهد. داستان از ناامیدی اولیهٔ سوفی به خاطر گم‌شدن فلیکس شروع می‌شود ولی با رسیدن نامه‌های فلیکس، امیدواری پی‌درپی برای سوفی می‌آورد و سوفی که به خرگوشش احساس تعلق دارد، چشم‌انتظار فلیکس می‌ماند. داستان با تصاویر پر از جزئیات و شاد همراه است که توجه کودک را به خود جلب می‌کند.

  چکیده داستان

  سوفی دختر کوچولویی است که با خانواده‌اش از سفر تابستانی برمی‌گردند ولی در فرودگاه، فلیکس، خرگوش عروسکی سوفی گم می‌شود. سوفی خیلی ناراحت است و تمام خانواده سعی می‌کنند به او دلداری بدهند. فلیکس پیدا نمی‌شود و سوفی غصه می‌خورد چون این عروسک از بچگی همیشه با او بوده است. روز بعد اولین روز مدرسه است و سوفی اصلاً ذوق مدرسه را ندارد. از مدرسه که برمی‌گردد مادر با خوشحالی نامه‌ای به سوفی می‌دهد. نامه از طرف فلیکس است که توضیح داده سوار هواپیمای دیگری شده و به لندن رفته است و در آنجا قصری دیده با مردهایی که کلاه‌های عجیب بر سر دارند. سوفی نامهٔ فلیکس را به همهٔ خانواده نشان می‌دهد و همراه بابا به سراغ فرهنگنامه می‌روند و بخش مربوط به لندن را می‌خوانند. سوفی شب به‌راحتی می‌خوابد. چند روز بعد نامهٔ فلیکس از پاریس می‌رسد و از برج بلند ایفل و نان‌های بزرگ و بازی‌های مخصوص آنجا برایش می‌نویسد. بعد مادربزرگ از سفرهایش به پاریس، ساختمان‌ها و غذاهای خوشمزهٔ آنجا برای سوفی تعریف می‌کند. موقع خواب سوفی از برگشتن فلیکس می‌پرسد و مادربزرگ به او می‌گوید مطمئن باش تا کریسمس برمی‌گردد. چند روز بعد فلیکس از رم برای سوفی نامه می‌فرستد و از ساختمان‌های قدیمی و معبدهای زیبای رم برایش می‌گوید. فلیکس در نامه از برگشتن خودش می‌گوید و خیال سوفی راحت می‌شود. بعد به سراغ برادرش می‌رود و کلی اطلاعات دربارهٔ زبان لاتین و معبدهای رومی به دست می‌آورد. سوفی روز بعد باز منتظر آمدن فلیکس است ولی نامهٔ او از مصر می‌رسد و در آن از اهرام مصر و شترسواری و هوای بسیار گرم آنجا می‌نویسد. چند روز آینده نامه‌های فلیکس از افریقا و امریکا می‌رسد و فلیکس در آن نامه‌ها هم دربارهٔ این دو کشور اطلاعات زیادی به سوفی می‌دهد. بعدازآن کریسمس می‌شود ولی از بابانوئل خبری نیست؛ اما شب که می‌شود سوفی خرگوش کوچولویش را پشت در می‌بیند که به خانه برگشته است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر این کتاب دوست‌داشتنی ترسیم‌شده‌اند و در راستای داستان، اتفاقات را به‌خوبی برای کودکان به تصویر کشیده‌اند.
  شخصیت‌ها باورپذیر و پرکنش خلق‌شده و حس لحظات داستان را به‌خوبی به مخاطب انتقال می‌دهند. اصول طراحی، پرسپکتیو و تناسبات به‌درستی در تمامی پلان‌ها رعایت شده است.
  تصویرگر با اجرای ماهرانه‌ی تکنیک و بهره‌گیری از پالت رنگی گسترده جذابیت بصری به تصاویر بخشیده است. توجه تصویرگر به جزئیات در حدی بوده که رنگ پاکت نامه‌ها در تصاویر بارنگ پاکت نامه‌هایی که در صفحه چسبانده شده یکی است و این کار از نکات مثبت در تصاویر است.
  فضاسازی‌ها متنوع صورت گرفته و محیط جغرافیایی و فرهنگی مکان‌هایی که فلیکس به آنجا سفرکرده، به‌درستی به تصویر کشیده شده است.
  نحوه‌ی کتاب سازی و صفحه‌آرایی این کتاب کاملاً در خدمت داستان و متعهد به نسخه‌ی اصلی صورت گرفته است. طرح آستربدرقه در بدو ورود نقشه‌ای از مسیر سفر فلیکس به کشورهای مختلف را نشان می‌دهد و ذهن مخاطب را آماده ماجراجویی و سفر در طول داستان می‌کند. همچنین اوج خلاقیت کتاب را می‌توان در پاکت نامه‌هایی دانست که در بعضی صفحه‌ها تعبیه‌شده که هم‌جهت با داستان، نامه‌های فلیکس در آن جای‌داده شده است. باز کردن این پاکت‌ها توسط مخاطب و خواندن نامه‌ها، برای مخاطب خوشایند و هیجان برانگیز است.
  گرافیک کتاب نیز با هوشمندی انجام‌شده است. استفاده از فونت دست‌نویس و غیررسمی برای متن نامه‌ها بجای فونت دیجیتال در کنار تصاویری کودکانه، حس ملموس‌تری در مخاطب ایجاد می‌کند و خود را بیشتر همراه شخصیت‌های داستان می‌بیند. تنها حجم بالای متن در بعضی صفحه‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده است.
  انتخاب جلدسخت به همراه چاپ مناسب بر کیفیت ظاهری کتاب افزوده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اگر شما به‌جای سوفی بودید و عروسک محبوبتان را گم می‌کردید چه‌کاری انجام می‌دادید؟
  کدام‌یک از کشورهایی که فلیکس به آن سفر کرده بود برای شما جالب بود؟
  آیا تابه‌حال از طرف کسی که از شما دور است برای شما نامه رسیده است؟ یا شما برای کسی نامه فرستاده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده آنت لنگن
  ناشر زعفران
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم محبوبه نجف‌خانی
  سال انتشار ۱۹۹۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر کنستانزا دروپ
  نوع جلد سخت