نقشه‌ی خاله

thumbnail
۶ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

دل‌تنگی کوتی برای مادرش، اقدام برای دیدار او و ترفندهای خاله‌پیرزن برای خورده نشدن توسط مادر کوتی

سال: 1395
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان طنزآمیز است و ازاین‌جهت با جهان کودکی مرتبط و برای کودک جذاب است. رابطه‌ی بچه غول و خاله پیرزن توأم با مهر و علاقه و تصاویر کتاب نیز شاد و کودکانه و در ارتباط با جهان کودکی است. رابطه‌ی خاله‌پیرزن و مامان غوله شبیه رابطه‌ی کودک با بزرگسالان است؛ روش حل‌مسئله‌ی خاله پیرزن برای فریب دادن مامان‌غول و خورده نشدن توسط او برای کودکان حاوی احساس برنده شدن است هیجان و شادابی است.
  خاله پیرزن مهربان است و به احساسات کوتی توجه می‌کند و در ضمن با روشی خلاقانه می‌تواند گره از مشکل باز کند.
  مادر نسبت به فرزندش بی‌احساس و خشن است و در جواب دلتنگی او می‌گوید «برو دیگر نبینمت». خاله‌پیرزن در خطر خورده شدن توسط مادر کوتی قرار دارد که البته با ترفندی از گرفتاری نجات پیدا می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب، یکی از جلدهای مجموعه‌ی پنج‌جلدی «کوتی کوتوله» است و درباره‌ی بچه غولی به نام کوتی است که با خاله‌پیرزن زندگی می‌کند. کوتی دلش برای مادرش تنگ‌شده است و می‌خواهد به دیدن مامان‌غوله برود، ولی باید یک آدم برای خوراک مادرش ببرد. خاله پیرزن داوطلب می‌شود تا همراه کوتی پیش مادرش برود، اما با ترفندی خودش را از خورده شدن نجات می‌دهد. طنز داستان برای کودک جالب‌توجه و از این ‌جهت با جهان کودکی مرتبط است. رابطه‌ی بچه‌غول و خاله‌پیرزن توأم با مهر و علاقه در ارتباط با جهان کودکی است. خاله پیرزن شخصیتی مهربان دارد، به احساسات کوتی توجه می‌کند و در کنار این‌ها می‌تواند با روشی خلاقانه حل‌مسئله کند که همه‌ی این‌ها می تواند برای کودکان جذاب باشد.
  از سوی دیگر رابطه‌ی کوتی با مادرش می‌تواند برای کودکان عجیب، غیرقابل‌درک و ناراحت‌کننده است؛ چرا مامان‌غول نباید دلش برای بچه‌اش تنگ شود و چرا کوتی با خاله‌پیرزن زندگی می‌کند؟ چطور محبت خاله‌پیرزن به کوتی بیشتر از مادر کوتی است؟ نکات منفی این رابطه می‌تواند برای کودکان سؤال‌برانگیز باشد. در جایی که مادر‌غول به او می‌گوید «برو که دیگر نبینمت»، درحالی‌که کوتی دل‌تنگ مادرش است.

  چکیده داستان

  کوتی دلش برای مامان‌غوله تنگ‌شده ولی اگر بخواهد به دیدن مادرش برود باید یک آدم برایش ببرد تا بخورد. خاله‌پیرزن هر تکه از لباس‌هایش را در سرکه و فلفل و آب‌نمک خیس می‌کند و به کوتی می‌گوید برویم تا لباس‌هایم خشک نشده برسیم. مامان‌غول می‌خواهد خاله پیرزن را بخورد، اما از هر طرف او را به دهنش نزدیک می‌کند حالش بد می‌شود و بعد به آن‌ها می‌گوید بروید گم شوید که حالم بد شد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر، داستان تخیلی کتاب را همراهی می‌کنند.
  شخصیت‌ها با آن‌که اشکالاتی در طراحی دارند، اما مطابق با خصوصیات معرفی‌شده‌ی خود در متن ترسیم‌شده‌اند. بچه غول ظاهر غول مانند خود را حفظ کرده و تفاوت‌های ظاهری او با دیگر شخصیت‌های انسانی کاملاً محسوس است؛ اما دفرمه‌های بیش‌ازاندازه و اغراق در نحوه‌ی کشیدن بدن کمی از زیبایی ظاهری شخصیت‌ها ازجمله خاله پیرزن کاسته است. کنش شخصیت‌ها در حالت‌های مختلف مانند ناراحتی، شادی، عصبانیت به‌درستی نشان داده‌شده است.
  استفاده از رنگ‌های شاد و پالت رنگی متنوع تصاویر را جذاب کرده است. در اجرای تکنیک از خطوط سریع قلم استفاده شده‌است اما در بعضی پلان‌ها استفاده بیش‌ازحد از هاشورهای تیره، منجر به تیره شدن رنگ تصویر شده است.
  فضاسازی‌ها محدودند و رنگ انتخابی برای پس‌زمینه‌ در تمامی صفحه‌ها یکسان و بارنگ روی جلد مشترک است. این کار این جلد را از دیگر جلدهای مجموعه‌ مجزا می‌کند.
  عدم رعایت تناسبات درست و پرسپکتیو از دیگر نقاط ضعف تصاویر به شمار می‌آیند.
  کیفیت چاپ مناسب در کنار استفاده از جلدسخت به همراه کاغذ مقوایی کتاب را در نگاه اول برای مخاطب چشمگیر کرده است. همچنین برش لبه‌های گرد برای گروه سنی مخاطبان کتاب انتخاب مناسبی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – نظر شما درباره‌ی راه‌حلی که خاله پیرزن به فکرش رسید چیست؟
  – اگر شما به‌جای خاله پیرزن بودید چه می‌کردید؟
  – اگر به‌جای کوتی بودید چه می‌کردید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده شکوه قاسم نیا
  ناشر شهر قلم
  تعداد صفحات ۲۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر غزاله بیگدلو
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد سخت