نقطه بازی

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

7+ 5 تا 7 با همراهی والدین

دنیای تخیل سارا و برادر کوچکش حامد و استفاده از نقطه و وسایل مختلف برای خلق نقاشی

نویسنده: زهرا جهانبخش؛ جواد محمدزاده تصویرگر: مهدی بشاورد

نقطه بازی

7+
5 تا 7 با همراهی والدین

دنیای تخیل سارا و برادر کوچکش حامد و استفاده از نقطه و وسایل مختلف برای خلق نقاشی

نویسنده: زهرا جهانبخش؛ جواد محمدزاده

تصویرگر: مهدی بشاورد

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
بزرگ‌تر بودن یکی از تجربه‌های جهان کودکی و نوجوانی است که بسیاری از کودکان ممکن است آن را تجربه کنند. در این داستان با به دنیا آمدن برادر کوچک‌تر سارا، خانواده برای او جعبه مداد رنگی می‌گیرند. جعبه هدیه‌ای از طرف حامد است تا سارا او را قبول کند و دوستش داشته باشد. سارا با ورود حامد خواهر بودن را تجربه می‌کند و بااینکه گاهی به نظر می‌رسد از کارهای او ناراضی است، اما برادرش را در دنیای ذهنی خود راه می‌دهد. تجربه سارا به کودک کمک می‌کند در هنگام مواجه با موقعیت‌هایی چون دوست‌نداشتن‌های لحظه‌ای عضو جدید یا ناراضی بودن از خرابکاری‌های او نسبت به خود ناامید نباشد.
محتوای آموزشی
آموزش نقاشی با روش‌های خلاقانه و متفاوت مانند استفاده از جوهرگین برای نقاشی با اثرانگشت، آموزش مبانی طراحی که از نقطه آغاز می‌شود و خلق تصویر از بینهایت نقطه و همچنین آشنایی با خط در طراحی از موارد آموزشی کتاب هستند.
الگوی شخصیتی
سارا که به‌تازگی صاحب برادر کوچک‌تری شده است، او را وارد دنیای خود می‌کند. حامد همه‌جا با او همراه است و سارا سعی می‌کند به او چیزهای جدیدی آموزش دهد. او گاهی هم نگران برادرش و کارهایی که انجام می‌دهد می‌شود. رفتار سارا با برادر کوچکش، الگو و نمونه یک رفتار والدگری است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی نقاشی کشیدن و از زبان دختر کوچکی به نام سارا و برادرش حامد است. سارا به نقاشی کردن علاقه‌مند است و با به دنیا آمدن برادر کوچکش، حامد، صاحب یک جعبه مداد رنگی شده است. کودک با سارا همراه شده و وارد دنیای ذهنی او می‌شود. در دنیای سارا نقطه‌های بسیاری وجود دارد که او شکل‌ها را با آن‌ها می‌سازد. دقت در نقطه‌ها به سارا کمک می‌کند تا با دقت دنیای اطراف خود را موشکافی کند. تلاش کتاب نقطه‌بازی، پرورش خلاقیت و افزایش توانایی‌های کودک در نقاشی کردن است و به‌صورت موازی سعی می‌کند دیدگاهی فلسفی در کودک شکل دهد که با سؤال‌های چرا و چگونه به دنیای اطراف خود نگاه کند. کتاب نقطه‌بازی، علاوه بر آشنا کردن کودک با نقطه و خط که از مبانی طراحی است، او را با شکل و ماهیتشان آشنا می‌کند. کودکان بالای پنج سال با تسلطی که بر بدن و حرکات خود یافته‌اند، اعتمادبه‌نفس بیش‌تری پیدا می‌کنند. آن‌ها در این دوره، متوجه دنیای اطراف خود هستند و دوست دارند چرایی پدیده‌های اطرافشان را بررسی کنند. توجه به نقطه‌ها و شکل‌هایی که از آن‌ها به وجود می‌آیند، پاسخی به چرایی کودکان درباره‌ی دنیای پیرامون آن‌هاست که کتاب سعی دارد آن را با روشی خلاقانه پاسخ دهد.

چکیده داستان

سارا دفتر نقاشی‌ دارد و با برادر کوچکش حامد، در دنیای ذهنی خود از نقطه‌ها شکل‌های متفاوتی تصور و آن‌ها را طراحی می‌کند. سارا و حامد از وسایل مختلف مانند رنگ، جوهر، کاموا و ... برای خلق کردن استفاده می‌کنند. آن‌ها با شناختن نقطه‌ها و درک آن به ماهیت خط پی می‌برند.

کیفیت تصویر

تصاویر‌ کارتونی کتاب در کنار‌ متن آن تلاش‌ دارند تا‌ به‌ کمک مفهوم نقطه، کودکان را با‌ دنیای‌ هنر آشنا و خلاقیت را در‌ آنها شکوفا کنند. خطوط نرم، روان و بافت‌دار طراحی‌ها، تصاویر‌ زیبا‌یی را خلق‌ کرده‌است که در‌ کنار‌ متن به‌خوبی کودکان‌ را تشویق‌ به‌ کشف و درک مفاهیمی چون نقطه و خط می‌کنند. هرچند‌ که تصاویر در اجرا و طراحی چندان خلاقانه نیستند ولی به‌سادگی مفاهیم را بیان‌ می‌کنند. تصاویر‌ کتاب برای‌ گروه‌سنی «الف» و «ب» گویا و قابل‌درک است و کنش‌ها و حرکات و اشارات تصویر به‌خوبی مقصود نویسنده‌ را پشتیبانی می‌کند. جای‌خالی‌ رنگ در‌ کل کتاب بسیار احساس می‌شود، البته چاپ تک‌رنگ تصاویر فضا‌ را برای‌ رنگ‌آمیزی کودکان باز‌ گذاشته‌ است. طراحی‌ روی‌جلد کتاب زیبا ولی خواندن عنوان آن برای کودکان نوخوان دشوار است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- شما از چه ابزار و روش‌های متفاوتی برای نقاشی یا درست کردن کاردستی استفاده می‌کنید؟ - به نظر شما نقطه‌ها چه تأثیری در دنیای اطرافتان دارند؟

مشخصات کتاب
نویسنده زهرا جهانبخش؛ جواد محمدزاده
ناشر آوند رشد
تعداد صفحات 32
سال انتشار در ایران 1391
تصویرگر مهدی بشاورد
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم