نقلی

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

کنجکاوی نقلی برای سر در آوردن از راز گل‌های آفتابگردان و جست‌وجو در مزرعه

سال: 1364
  بررس: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نقلی پسربچه‌ای کنجکاو است و به نقاشی کردن و بازی علاقمند است. او به تشویق پدربزرگ‌ کشاورزش با دقت به طبیعت اطراف نگاه می‌کند و همین ماجراجویی در طبیعت و توجه به محیط پیرامون باعث کشف پدیده‌ای طبیعی و جذاب می‌شود؛ گل‌های آفتاب‌گردان با حرکت خورشید باز و بسته می‌شوند.
  پدربزرگ نقلی کشاورز است. او به دلیل اینکه مدام با طبیعت در ارتباط است نگاه ویژه‌ای به پدیده‌های طبیعی دارد. پدربزرگ از نقلی می‌خواهد که به جهان بیرون نگاه کند و مزرعه را از دریچه‌ی نگاه خود کشف کند. پدربزرگ الگویی خوب و موثر است که بدون آموزش مستقیم و با دعوت به جست‌وجوگری نقلی را روانه‌ی مزرعه‌ی گل‌های آفتاب‌گردان می‌کند به همین خاطر نقلی فرصت این را دارد تا اسرار طبیعت را بدون هیچ واسطه‌ای کشف کند.
  این کتاب داستانی تصویری است که به تغییرات طبیعت و ویژگی‌های خاص گیاهان اشاره دارد. محتوای آموزشی این کتاب به صورت غیر مستقیم ارائه شده است و کودک با دیدن تصاویر در روایت‌گری کتاب شریک می‌شود. طلوع و غروب خورشید و ارتباطش با باز و بسته شدن گل‌ها از موارد آموزشی این کتاب است. نقلی با دیدن دنیای آفتاب‌گردان‌ها از آن‌ها نقاشی می‌کشد. کودکان همراه با کتاب با این گل و شکل ظاهری‌اش آشنا شده و متوجه می‌شوند آفتاب‌گردان تخمه هم دارد. مشارکت در قصه‌گویی باعث افزایش اعتماد به نفس‌ در کودکان می‌شود. ارتباط با طبیعت و الهام گرفتن از آن تاثیرات مثبتی بر احوالات کودکان دارد. لمس طبیعت و یافتن آرامش، یادگیری مفاهیم علمی با نگاه دقیق به طبیعت و تاثیر طبیعت بر هنر و نقاشی از مفاهیم اصلی داستان است.
  اگر چه این داستان به جغرافیای خاصی اشاره نمی‌کند؛ سبک زندگی نقلی و پدربزرگ که کشاورز هستند و در محیطی سرسبز زندگی می‌کنند و نوع پوشش و لباس‌ محلی‌ای که به تن دارند یادآور شهرهای شمالی ایران است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  نقلی 2 داستان پسر بچه‌ای است که به توصیه‌ی پدربزرگش با دقت بیشتری به پدیده‌های طبیعی نگاه می‌کند و متوجه می‌شود گل‌های آفتاب‌گردان با طلوع و غروب خورشید باز و بسته می‌شوند.
  نقلی 2 کتابی تصویری است و سیر خطی داستان را تصاویر شکل می‌دهند. اگرچه در ابتدا و انتهای داستان توضیحاتی خطاب به کودکان و بزرگسالان نوشته شده اما بیشتر بار روایت بر عهده‌ی تصاویر است و نخواندن متن از کیفیت و تاثیر آن کم نمی‌کند. نقلی پسری کنجکاو و جست‌وجو گر است. کودکان می‌توانند داستان را با جهان‌بینی منحصر به فرد خودشان تعریف کرده که به پرورش مهارت‌های کلامی می‌انجامد. مشارکت در قصه‌گویی باعث افزایش اعتماد به نفس‌شان می‌شود. ارتباط با طبیعت و الهام گرفتن از آن تاثیرات مثبتی بر احوالات کودکان دارد. لمس طبیعت و یافتن آرامش، یادگیری مفاهیم علمی با نگاه دقیق به طبیعت و تاثیر طبیعت بر هنر و نقاشی از مفاهیم اصلی داستان است.
  داستان نقلی کودکان را تشویق به جست‌وجوگری می‌کند. طبیعت اسرارآمیز است و حفظ ارتباط با آن شگفتی‌های زیادی به همراه دارد. کودکان با خواندن این داستان با شغل کشاورزی آشنا می‌شوند و روزی زیبا را همراه با نقلی سپری می‌کنند.

  چکیده داستان

  نقلی در روستایی نزدیک جنگل و دریا زندگی می‌کند. او در اتاق‌اش نشسته و مشغول نقاشی کشیدن است که پدربزرگ به اتاقش آمده و توجه او را به مزرعه‌ی آن سوی پنجره جلب می‌کند. نقلی با دیدن گل‌های آفتاب‌گردان کنجکاو شده و به مزرعه می‌رود. گل‌های آفتاب‌گردان به دنبال خورشید می‌گردند و چهره‌شان رو به نور اوست. موضوعی که الهام‌بخش او برای نقاشی‌هایش می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر در پیش‌برد داستان نقش کلیدی دارد و بیشتر بار روایت بر دوش تصاویر است. در ابتدا و انتهای کتاب جملاتی خطاب به کودکان و بزرگسالان نوشته شده که بدون خواندن آن‌ها کتاب کارکرد خود را دارد و بهتر است این متن برای کودک خوانده نشود. تصاویر زاویه دید یک کودک را به‌خوبی نشان داده و کودکان می‌توانند با آن ارتباط موثری برقرار کنند. شخصیت‌پردازی‌ها با نوع پوشش و شغل خانوادگی نقلی هم‌خوانی دارد و به باورپذیرتر شدن فضا کمک کرده‌اند. تصاویر جزییات زیادی دارند و از زوایای مختلفی به محیط پرداخته شده است. کوچک بودن نقلی از نظر فیزیکی و تناسب این کوچکی با درختان بزرگ و گل‌های ساقه بلند به اسرارآمیز بودن مزرعه و میل به کشف آن کمک کرده است. ترتیب و توالی تصاویر در روایت نقش مهمی دارد .
  کتاب نقلی با ظاهری ساده و بدون آستربدرقه است. اطلاعات و شناسه‌ی کتاب در صفحه‌ی اولیه چاپ شده که از زیبایی بصری آن کاسته است.
  تصاویر کتاب به پرورش خلاقیت کودکان در روایت‌گری و قصه‌پردازی کمک می‌کند.اگرچه کتاب بیش از سی سال پیش نوشته شده و به لحاط تکنیک و خلاقیت تصویری با معیارهای امروز فاصله دارد اما خلاقیت در روایت آن مشهود است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا به این گل آفتاب‌گردان می‌گویند؟
  تا به حال شده در طبیعت باشید و چیزی شگفت‌انگیز ببینید؟
  پدربزرگ شما چه شغلی دارد؟ چه احساسی نسبت به پدربزرگتان دارید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مهدی معینی
  ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۲۴
  شماره جلد ۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۶۴
  تصویرگر مهرنوش معصومیان
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم