نایکی از ایده تا برند

(From an idea to Nike: how marketing made Nike a global success)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

همه چیز درباره‌ی برند نایکی و داستان موفقیت آن

سال: 2019
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هویت یابی شاخصه‌ی مهم این سنجه است. فیل بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی در حالی که نمی‌داند باید آینده‌اش را چطور بسازد، به سفر کردن در آسیا می‌پردازد. این سفر فرصتی برای او فراهم می‌کند تا شناخت بیشتری از خودش، آرزوهایش و اهدافی که در سر دارد به دست آورد. خواندن این کتاب مانند پشت‌پرده‌ی یک نمایش برای نوجوانان جذاب خواهد بود. کنجکاوی پیرامون اتفاقاتی که به موفقیت فیل و همکارانش منجر شد، برای خواننده شگفتی به همراه دارد. در کتاب به موضوعاتی مانند دغدغه نسبت به آینده و دغدغه‌ی شغل پرداخته شده است. همچنین مطالعه‌ی این کتاب برای نوجوانانی که به مسائل جهانی و موضوعات اجتماعی علاقمند هستند، تاثیرگذار خواهد بود.
  فیل نایت شخصیت اصلی این کتاب است. او با تعقیب ایده‌اش حتی تا آسیا کاری را انجام می‌دهد که همه، حتی خانواده‌اش آن را غیرممکن می‌دانند. اما تلاش، همکاری، مشارکت و انعطاف‌پذیری باعث قدرتمند شدن شرکت نایکی و به ثمر رسیدن تلاش‌های فیل می‌شود.فیل به عنوان بنیان‌گذرا شرکت در شرایط مختلف مجبور است تصمیمات بزرگ بگیرد. او با ارزیابی دقیق موقعیت‌ها، راه‌حل‌های جدید برای مشکلات را تشخیص می‌دهد و همواره از متخصصین حوزه‌های مختلف مانند تبلیغات مشورت می‌گیرد.
  تمرکز اصلی کتاب بر معرفی شرکت نایکی، از ابتدای تاسیس آن و چالش‌هایی است که در مسیر موفقیت پشت سر گذاشته‌اند. آشنایی با بنیان‌گذار این برند و تلاش‌های او در این مسیر، تصویری روشن از یک کارآفرینی موفق پیش‌روی مخاطب قرار خواهد داد. فیل و همکارانش برای حفظ نایکی بارها محبور به توسعه مهارت‌های مدیریتی خود می‌شوند. در بخشی از تاریخ این شرکت، فیل علیرغم میل باطنی به سمت کمپین‌های تبلیغاتی می‌رود و نتیجه‌ی مطلوبی هم به دست می‌آورد. مربی بایرمن به عنوان طراح کفش‌های نایکی با الهام از طبیعت و تلفیق آن با تکنولوژی، هر روز مدلی جدید از کفش‌ها را به بازار ارائه می‌دهد که مورد استقبال ورزشکاران حرفه‌ای هم قرار می‌گیرند. روش‌های تفکر نیز از دیگر شاخصه‌های این سنجه است. شرکت نایکی برای اینکه بتواند با رقبا مبارزه کند و در بازار فروش خوبی داشته باشد، دائما در پی یافتن روش‌های تازه برای جلب مشتری است. در صفحات خاکستری رنگ انتهای هر فصل، اطلاعاتی علمی و دقیق از دنیای کسب و کار به زبان ساده برای مخاطب آماده شده است. مثلا اصول تجارت یا مفهوم سهامی عام و...

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی برند نایکی تولیدکننده‌ی لوازم ورزشی است. دغدغه‌ی شغل موضوع مهمی است که فیل نایت را به سوی آرزوهایش سوق می‌دهد. چالش‌های مختلف در مسیر موفقیت شرکت او، برای خواننده با کشف و شگفتی همراه بوده، تصویری روشن از کارآفرینی پیش روی او قرار خواهد داد. فیل نایت شخصیت اصلی داستان است. او با تلاش بسیار در طی سال‌ها شرکتش را در جایگاه مطلوبی نگه‌می‌دارد. همکاری، مشرکت و درخواست کمک از ویژگی‌های شخصیتی اوست که در کنار چاره‌جو بودن، از عوامل مهم موفقیت بنیان‌گذار برند نایکی هستند. مخاطب با خواندن این کتاب علاوه بر آشنایی با روند تاسیس این برند محبوب در دنیای ورزشی، با چگونگی راه‌اندازی یک کسب و کار جدید هم آشنا خواهد شد. تلاش برای به روز بودن، رقابت درست با سایرین و ارائه‌ی کیفیت مطلوب از شاخص‌ترین ویژگی‌های یک شرکت موفق است. اگرچه کتاب متنی طولانی دارد، اما زبان روان و ساده‌ی آن مخاطب را با خود همراه خواهد کرد. علاوه بر متن اصلی، نوشته‌هایی در کادرهای مجزا قرار گرفته است. واقعیت‌های جالب، جملات انگیزشی و قوانینی درباره‌ی کسب و کار که در صفحات خاکستری رنگ آمده‌اند. این اطلاعات تکمیلی باعث می‌شود مخاطب علاوه بر خواندن داستان شرکت نایکی، با واقعیاتی از دنیای تجارت نیز آشنا شود. علاوه‌بر آن کلمات دشوار نیز به زبان ساده توضیح داده شده‌اند. در کنار متن طولانی، تصاویر نقش مهمی در جذابیت بیشتر کتاب و جلوگیری از کسالت‌آور شدن آن دارند.

  چکیده داستان

  کتاب داستان چگونگی شکل‌گیری برند نایکی است. فیل نایت بنیانگذار این شرکت در طول سال‌ها با خلاقیت، پشتکار و کار گروهی موفق می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لوازم ورزشی در دنیا را ایجاد کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  «نایکی از ایده تا برند» کتابی مصور است. تصاویر و متن ارتباط نزدیکی با هم دارند، سبک تصاویر و فضاسازی کتاب باعث انسجام بیشتر متن و تصاویر شده است. تصویرگر بخش‌های برجسته‌ی متن را برای تصاویرش انتخاب کرده است. شخصیت‌ها باورپذیر کار شده و کنشی مناسب با متن دارند. علاوه‌بر تصاویر اصلی، ریز‌نقش‌ها و کادرهای مجزایی در صفحات می‌بینیم که به جملات انگیزشی، معنی لغات دشوار و واقعیت‌های جالب اختصاص داده شده است. تصاویر تک‌رنگ متناسب با گروه سنی مخاطب اثر بوده و تکنیک دیجیتال با مهارت اجرا شده است. تصویر روی جلد با نمایی از فیل نایت، مالک نایکی کار شده که در کنار سایر نمادهای این شرکت، به معرفی موضوع کتاب پرداخته است. طراحی گرافیک صفحات داخلی و آماده سازی نسخه‌ی فارسی نیز به خوبی انجلم شده است. تعدد مطالب و کادرهای گوناگون باعث به هم ریختن صفحه و سردرگمی مخاطب نشده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا می‌دانید نام نایکی از کجا آمده است؟
  به نظر شما راه جلو زدن از رقبا چیست؟
  اگر شما به‌جای فیل بودید برای توسعه‌ی کسب و کار خود چه کارهایی می‌کردید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده لوی باندی سیکول
  ناشر کتاب‌های نردبان( شرکت انتشارات فنی ایران)
  تعداد صفحات ۱۲۰
  نام مترجم جواد کریمی
  سال انتشار ۲۰۱۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر سی. اس.جنینگز
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم