این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

نگران نباش داگلی بغلی

(Don't Worry Douglas )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

4+

خراب شدن کلاهی که داگلی به تازگی هدیه گرفته است و نگرانی‌های او همراه با اهمیت حمایت و درک شدن کودک از جانب خانواده

نویسنده: دیوید ملینگ تصویرگر: دیوید ملینگ

نگران نباش داگلی بغلی

(Don't Worry Douglas )
4+

خراب شدن کلاهی که داگلی به تازگی هدیه گرفته است و نگرانی‌های او همراه با اهمیت حمایت و درک شدن کودک از جانب خانواده

نویسنده: دیوید ملینگ

تصویرگر: دیوید ملینگ

بررس متن: زهرا درایتی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
هدیه گرفتن یکی از تجربیات جهان کودکی و نوجوانی است. شادی داگلی از کلاه پشمی جدید و عجله او برای نشان دادن کلاه به دوستانش، برای کودکان حاوی هم‌ذات‌پنداری است. داگلی با خراب کردن کلاه، احساس ناامیدی و غم می‌کند. او نمی‌داند چه راهی برای درست کردن کلاهش وجود دارد و تمام راه‌هایی که حیوانات مختلف به او نشان می‌دهند، کمکی به داگلی نمی‌کند. در نهایت خرگوش، به او می‌گوید بهترین راه این است با پدرش در این باره حرف بزند. کودکانی که وارد فضای مهد و مدرسه شده‌اند و با ورود به گروه دوستان، به تدریج استقلال از خانواده را تجربه می‌کنند. اما در مواقع بحران و استرس، نیاز دارند از سمت خانواده حمایت شوند. خراب شدن کلاه جدید برای داگلی یک بحران است است که راهی برای نجات از آن پیدا نمی‌کند اما با گفتن حقیقت به خانواده و حمایت خلاقانه پدر از او که کلاه خودش را به داگلی هدیه می‌دهد، داگلی احساس آرامش و امید می‌کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
داگلی در داستان، نمونه یک شخصیت آرام است. داگلی بغلی در مواجه با خراب شدن کلاه، سعی می‌کند به دنبال راه‌حل باشد و با همفکری با خرگوش، تصمیم می‌گیرد مشکلش را با پدر مطرح کند. انعطاف‌پذیری و تعادل روانی از جمله مهارت‌های زندگی مهمی هستند که داگلی بغلی هنگام بروز مشکل، آن‌ها را رعایت می‌کند. او با خراب شدن کلاه ناراحت و غمگین می‌شود اما باز هم سعی می‌کند بر اوضاع مسلط باشد و با فکر کردن تصمیم درستی بگیرد. همدلی کردن از دیگر مهارت‌های زندگی داستان داگلی بغلی است. خرگوش با شنیدن مشکل او، با داگلی همدلی و همفکری می‌کند. او بر اساس شناختی که از خانواده داگلی دارد، راه درستی را به او پیشنهاد می‌دهد که همان مطرح کردن مشکل با پدر است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «داگلی بغلی» است. داستان درباره‌ی خرسی به نام داگلی‌ است که از پدرش کلاهی پشمی هدیه گرفته است. داگلی با خوشحالی نزد دوستانش می‌رود تا کلاه جدیدش را به آن‌ها نشان دهد. با چرخ و فلک زدن داگلی، کلاه پشمی خراب می‌شود و از آن تنها چند رشته نخ باقی می‌ماند. خانم گاوه، گوسفندان، پرنده و خرگوش هر کدام سعی می‌کنند از گلوله نخ کلاه استفاده کنند. داگلی در نهایت متوجه می‌شود بهترین راه این است که نزد پدر برود و حقیقت را برای او تعریف کند. داستان درباره‌ی اهمیت حمایت شدن کودک از سمت خانواده است که باعث صداقت کودکان می‌شود. خراب شدن کلاه برای داگلی بحرانی است که در آن نگرانی و تنهایی را تجربه می‌کند. در نهایت داگلی که هیچ راهی برای درست کردن کلاهش پیدا نکرده است، نزد خانواده می‌رود و پدر با روشی خلاقانه کمک می‌کند تا نگرانی داگلی درباره‌ی خراب شدن کلاه برطرف شود. این داستان برای کودکان بالای پنج سال پیشنهاد می‌شود و بهتر است والدین هنگام خوانش داستان حضور داشته باشند تا فضای گفت‌وگو در رابطه با نگرانی‌ها و دلهره‌های کودک‌شان را فراهم کنند.

چکیده داستان

داگلی برای اولین بار از پدرش کلاه پشمی‌ای هدیه گرفته و حسابی خوشحال است و دوست دارد هر چه سریع‌تر آن را به دوستانش نشان بدهد. اما کلاه داگلی به خاطر چرخ و فلک زدن او، تبدیل به چند رشته نخ می‌شود. بعضی از حیوانات سعی می‌کنند به داگلی کمک کنند و بعضی هم به دنبال منافع خودشان هستند. در نهایت خرگوش به داگلی می‌گوید بهترین راه این است که با پدرش درباره‌ی اتفاقی که افتاده صحبت کند. پدر داگلی او را خوب درک می‌کند و کلاه بزرگ خود را به داگلی هدیه می‌دهد.

کیفیت تصویر

"داگلی" خرس کوچکی است که داستان‌های متفاوتی می‌آفریند. تصاویر این کتاب در کنار متن آن به آموزش مفاهیم و مهارت‌های لازم در زندگی فردی و اجتماعی کودکان می‌پردازند. از آنجایی‌که نویسنده و تصویرگر این کتاب یک نفر است به‌خوبی می‌توان نکات ناگفته‌ی متن را در تصاویر مشاهده کرد. تصاویر لحن جذاب و طنزآمیزی دارند که باعث ایجاد حس شادی در کودک می‌شوند. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و دل‌نشین هستند و از طراحی درست و یکدستی در طول داستان برخوردارند. کنش‌های رفتاری آن‌ها نیز در تمامی پلان‌ها متناسب با اتفاقات رخ‌داده در متن صورت گرفته‌است. حرکت در تصاویر به‌درستی نشان داده‌شده است. تکنیک بامهارت اجرا شده‌است اما به‌واسطه‌ی چاپ نه‌چندان مناسب، رنگ‌ها اندکی تیره به نظر می‌رسند. همچنین می‌توان به گرافیک نه‌چندان قوی و تغییر در اندازه و نوع چیدمان متن در بعضی صفحه‌ها اشاره کرد، هرچند این امر به‌منظور تأکید بیشتر در بعضی جملات صورت گرفته اما منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها و حس سردرگمی مخاطب در بعضی فریم‌ها شده است. در ضمن در بعضی صفحه‌ها به علت نزدیک بودن چیدمان متن به لبه‌ی کتاب، قسمتی از آن به‌دلیل برش و صحافی از بین رفته است. در صفحه‌ی آخر کتاب تصویرگر با استفاده از شخصیت‌های موجود در داستان، نگاهی شوخ‌طبعانه به انواع گوناگون کلاه‌ها و کارکرد آن‌ها داشته است، که برای مخاطب جالب و جذاب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا تا به حال برایتان پیش آمده درباره‌ی چیزی نگران شوید؟ تجربه خود را تعریف کنید. - زمانی که کسی درباره‌ی اتفاقی نگران باشد، شما چه کاری برای او انجام می‌دهید؟

مشخصات کتاب
نویسنده دیوید ملینگ
ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
تعداد صفحات 32
نام مترجم نسرین ابراهیمی‌لویه
شماره جلد 99
سال انتشار 2011
سال انتشار در ایران 1394
تصویرگر دیوید ملینگ
عرض کتاب 25
طول کتاب 25
نوع جلد نرم