نیکی و روز بارانی

(Nicky and thr rainy day)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

در خانه ماندن نیکی و برادر و خواهرهایش در روز بارانی، سرگرم شدن نیکی و افراد خانواده با سفرهای خیالی به کویر، جنگل، کوهستان، قطب و فضا، تمام شدن باران، گشت‌و‌گذار در حیاط پشتی خانه و رفتن به رنگین‌کمان

سال: 2002
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان در خانه و در محیط خانواده اتفاق می‌افتد. تمام افراد خانواده با تصویرهای رنگی و خیالی نیکی سرگرم می‌شوند؛ اگرچه هریک از خواهر و برادرها با ویژگی‌های شخصیتی خاص خود با ماجراجویی نیکی همراهی می‌کنند. در تصاویر کتاب نشان داده شده است که نیکی و خانوادهاش درحالی‌که در دنیای خیال به کویر، کوهستان و جنگل می‌روند، در کنار هم نهار می‌خورند، به مادر در شستشو و مرتب کردن ظرف‌ها کمک می‌کنند و با مشارکت یکدیگر خانه را تمییز می‌کنند. وقتی باران تمام می‌شود همگی باهم به گردش می‌روند. خانواده‌ی گرم، ارتباط و تفاوت‌های خواهران و برادران، تخیل و خیال‌پردازی از عناصر جهان کودکی داستان است. کودکان در گروه سنی هدف کتاب تخیل قوی دارند و موضوع کتاب با دنیای مخاطبانش متناسب است.
  نیکی برای لحظات کسالت‌بار انتظار برای تمام شدن باران، فکر خلاقانه‌ای دارد. با خیال‌پردازی خانواده‌اش را به سفرهای ماجراجویانه می‌برد. نیکی نگاه مثبت اندیشی دارد و از کویر، کوهستان یا حتی قطب زیبایی‌هایشان را توصیف می‌کند. نیکی نظر خواهرها و برادرهایش را وقتی با پیشنهاد او مخالفت می‌کنند، با گشودگی می‌پذیرد و سفر جدیدی را پیشنهاد می‌کند.اگرچه مادر فکر می‌کند سفرهای خیالی امکان ندارد اما در تمام تصویرهای خیالی نیکی مادر حضور دارد و نهایتاً که بچه‌ها به ماجراجویی واقعی در حیاط خانه می‌پردازند مادر آن‌ها را همراهی می‌کند.
  داستان با معرفی اقلیم‌های مختلف و تأکید بر استفاده از رنگ در تصویرگری فضاهای مختلف زمینه‌ی آموزش این مفاهیم را ایجاد می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی بچه خرگوشی به نام نیکی و برادر و خواهرهایش است که به خاطر باران در خانه‌ مانده‌اند و کسل شده‌اند. نیکی به بقیه پیشنهاد رفتن به کویر، کوهستان، جنگل یا حتی فضا را می‌دهد و دراین‌باره خیال‌پردازی می‌کند. هر کدام از خواهر و برادر‌ها نظری دارند و با خیال‌پردازی نیکی همراهی می‌کنند. وقتی باران تمام می‌شود بچه‌ها گشت‌و‌گذار در حیاط پشتی خانه را شروع می‌کنند و به پیشنهاد نیکی به رنگین‌کمان می‌روند. داستان درباره‌ی خیال‌پردازی است. خیال‌پردازی‌های نیکی لحظات کسالت‌بار انتظار برای تمام شدن باران را به لحظاتی برای ماجراجویی تبدیل می‌کند. تصاویر کتاب مکمل متن‌اند؛ متن گفتگوها را روایت می‌کند و تصاویر خیال‌پردازی‌های نیکی را نشان می‌دهد و درعین‌حال نشان می‌دهد که نیکی و خانواده‌اش درحالی‌که در مورد سفرهای خیالی خود گفتگو می‌کنند در کنار یکدیگر به کارهای روزمره‌ی خانه هم رسیدگی می‌کنند. نیکی با نگاه مثبت‌اندیش‌اش از سفر خیالی به هر یک از اقلیم‌هایی که پیشنهادی تصویری شاد و زیبا می‌سازد، اما بعضی خواهر و برادرهایش با او موافق نیستند و بعضی ویژگی‌های این اقلیم‌ها آن‌ها را از سفر منصرف می‌کند. به‌عنوان نمونه نیکی از سرسبز بودن جنگل می‌گوید اما خواهرش نگران بعضی حیوانات وحشی است که در جنگل زندگی می‌کنند. این گفتگوها به همراه تصویرهای زیبای کتاب، فرصتی برای آشنا کردن کودکان با اقلیم‌های مختلف فراهم می‌کند. وقتی باران تمام می‌شود بچه‌ها شیرین‌ترین خیال را در حیاط خانه‌ی خودشان تجربه می‌کنند، در چاله‌های آب شلپ‌وشلوپ می‌کنند، از زیبایی رنگین‌کمان شگفت‌زده می‌شوند و به پیشنهاد نیکی برای ماجراجویی به رنگین‌کمان می‌روند.

  چکیده داستان

  روزی بارانی بود. نیکی و برادر و خواهرهایش نمی‌توانستند بیرون بازی کنند و کسل شده بودند. مادر پیشنهاد داد بچه‌ها کتاب بخوانند یا کارت بازی کنند، اما نیکی فکر بهتری داشت. نیکی گفت: «می‌توانیم به کویر برویم. کویر روشن و آفتابی است، با شن‌های زرد و زیبا و هیچ‌وقت باران نمی‌بارد.» مامان خرگوش گفت که امکان ندارد. اما ناتان موافق بود. نورا گفت که کویر گرم است و نلی فکر می‌کرد در کویر چیزی برای نوشیدن پیدا نمی‌شود. ند نگران بود که در کویر گم شوند.
  نیکی گفت: «خب به کوهستان برویم. کوهستان خیلی بزرگ است، با صخره‌های آبی و زیبا.». مامان خرگوش گفت که امکان ندارد، اما ناتان موافق بود. نورا گفت که در کوهستان صخره‌ها ریزش می‌کنند و نلی گفت در کوهستان شیر کوهی هم وجود دارد. ند نگران بود که گم شوند.
  نیکی گفت: «خب. پس به جنگل برویم. جنگل پر از برگه‌ای سبز است و خیلی زیباست.» مامان خرگوش گفت که امکان ندارد. اما ناتان موافق بود. نورا گفت که جنگل پر از حیوانات وحشی است و نلی گفت که جنگل مار هم دارد. ند نگران بود که در جنگل گم شوند.
  نیکی گفت: «پس به قطب جنوب برویم. قطب جنوب پر از برف سفید و زیباست.» مامان خرگوش گفت که امکان ندارد، اما ناتان موافق بود. نورا گفت که در قطب جنوب حسابی یخ می‌زنیم و نلی گفت در قطب باد و بوران هم هست. ند نگران بود که گم شوند.
  نیکی گفت: «خب، پس به فضا برویم. فضا پر از سیاره‌های قرمز و نارنجی است». مامان خرگوش گفت که لازم نیست، می‌رویم در چمنزار قدم بزنیم باران بند آمده است. خرگوش کوچولوها چکمه و پوتین پوشیدند و از خانه بیرون رفتند. نیکی و برادرها و خواهرهایش توی گودال‌ها شلپ‌وشلوپ می‌کردند و لذت می‌بردند. مامان خرگوش رنگین‌کمان را به بچه‌ها نشان داد و بچه‌ها از دیدن رنگین‌کمان خیلی ذوق‌زده شدند. نیکی گفت: «به رنگین‌کمان برویم.» مامان گفت که امکان ندارد، اما نیکی گفت که شاید بشود، بیایید امتحان کنیم. و همین کار را کردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  «نیکی و روز بارانی!» را تصاویری بسیار جذاب و دوست‌داشتنی بارنگ‌پردازی‌هایی درخشان همراهی می‌کنند. تکنیک اجرای تصویرها زیبا و هنرمندانه بوده و انتخاب مناسبی برای متن است. شخصیت‌پردازی‌ها شیرین و دل‌نشین هستند و نمایش کنش‌های انسانی برای شخصیت‌های حیوانیِ داستان، آن‌ها را برای کودک جذاب و باورپذیر کرده است و حس همذات پنداری را در وی برمی‌انگیزد. شخصیت‌های به تصویر درآمده کنش‌ها و احساسات موجود در متن را به‌خوبی به نمایش گذارده‌اند. پرتعداد بودن تصاویر بر جذابیت اثر افزوده است. فضاسازی‌ها سرشار از جزئیات بوده و در راستای متن، پویا و پرحرکت هستند و معرفی خوبی از مکان‌هایی که متن به آن‌ها اشاره‌کرده است، ارائه می‌دهند. طراحی‌ها خوب و بدون اشکال بوده و حیوانات را با آناتومی‌هایی درست به کودک معرفی کرده‌اند. گرافیک کتاب و محل قرارگیری متن در صفحه، تنوع در زاویه دیدها و نماها و کیفیت بالای چاپ از دیگر نقاط مثبت تصاویر کتاب است. جنس کاغذ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – تابه‌حال به کویر، کوهستان یا جنگل رفته‌اید؟ کدام‌یک را بیشتر دوست دارید و دلتان می‌خواهد به آنجا برگردید؟
  – شما دوست دارید به چه جاهای ناشناخته‌ای سفر کنید؟
  – فکر می‌کنید رد شدن از رنگین‌کمان چطور باشد؟
  – شما وقتی در خانه حوصله‌تان سر می‌رود چه‌کار‌هایی می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده والری گورباچف
  ناشر نشر چشمه
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم شیوا حریری
  شماره جلد ۹۹
  سال انتشار ۲۰۰۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر والری گورباچف
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم