نیکی و گرگ‌های بد گنده

(Nicky and the big, bad wolves )

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:مینا محبی

6+

ماجرای نیکی و دیدن خوابی ترسناک درباره‌ی گرگ‌ها، حضور اطمینان‌بخش مادر و مقابله با گرگ‌های خیالی

نویسنده: والری گورباچف تصویرگر: والری گورباچف

نیکی و گرگ‌های بد گنده

(Nicky and the big, bad wolves )
6+

ماجرای نیکی و دیدن خوابی ترسناک درباره‌ی گرگ‌ها، حضور اطمینان‌بخش مادر و مقابله با گرگ‌های خیالی

نویسنده: والری گورباچف

تصویرگر: والری گورباچف

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان در محیط خانه و خانواده اتفاق می‌افتد. موضوع داستان از روزمرگی‌های کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب الهام گرفته شده است و به خیال‌پردازی‌های کودکانه عینیت بخشیده است. مادر رفتار حمایت‌گرانه دارد و به بچه‌ها کمک می‌کند با ترس‌هایشان کنار بیایند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
مادر رفتاری صمیمی همراه با درک نسبت به کودکان خود دارد و درنهایت موفق می‌شود به‌طور مؤثری خرگوش کوچولوها را آرام کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در این کتاب تصاویر متعددی از گرگ‌ها وجود دارد که به‌صورت فانتزی طراحی‌شده‌اند، اما ممکن است برای برخی کودکان ایجاد ترس کند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی خرگوش کوچولویی به نام نیکی است که خواب بدی درباره‌ی گرگ‌ها می‌بیند و برادر و خواهرهایش را هم از خواب بیدار می‌کند. کابوس نیکی و صدای باد همه‌ی بچه‌ها را وحشت‌زده کرده است. مادر به سمت گرگ‌های خیالی پشت پنجره می‌رود، آن‌ها را دور می‌کند و بعد پیش بچه‌ها می‌خوابد. داستان درباره‌ی ترس از کابوس‌های شبانه است. هر بار که نیکی جمله‌ای در مورد کابوسش می‌گوید دو صفحه‌ی بعدی به‌طور کامل به تصویرگری کابوس نیکی اختصاص داده شده است؛ بدون هیچ متنی. جایی که نه مادر سؤالی می‌پرسد و نه نیکی حرفی می‌زند یک تصویر بزرگ از گرگ‌هایی وجود دارد که می‌خواهند نیکی را بگیرند. و نشان می‌دهند که چقدر این ترس‌ها برای کودک واقعی هستند، حتی اگر نیکی نتواند آن‌ها را به‌ خوبی توصیف کند. گفتگوی مادر و نیکی به این‌جا می‌رسد که تعداد گرگ‌ها به 5 تا کاهش پیدا می‌کند. مادر می‌گوید که خواب بد دیده‌ای نیکی؛ برق را خاموش می‌کند و می‌رود، اما این حرف مادر اطمینان‌بخش نیست و ترس‌ها را از بین نمی‌برد. از نظر نیکی و برادر و خواهرهایش گرگ‌های گرسنه با دندان‌های بزرگ پشت پنجره رسیده‌اند. این بار مادر با یک جارو در دست می‌رود که حساب گرگ‌ها را برسد و در تصویر می‌بینیم که با جارو به سطل می‌کوبد. بالاخره بچه‌ها آرام می‌شوند و خوابشان می‌برد، درحالی‌که مامان وسطشان خوابیده و جارویش را همان‌جا کنارشان آماده گذاشته است. رفتار مادر می‌تواند برای بزرگسالان الهام‌بخش باشد. برای همراه شدن کامل مخاطب کودک با محتوای داستان خوب است که کودک شمارش بلد باشد و یا درکی از بزرگی اعدادی که نیکی از آن‌ها استفاده می‌کند داشته باشد.

چکیده داستان

نیکی کابوس می‌بیند و با فریاد از خواب می‌پرد. او به مادر که با عجله به اتاق بچه‌ خرگوش‌ها آمده، می‌گوید صد گرگ او را دنبال می‌کرده‌اند. مادر از او می‌پرسد که مطمئن است صدتا بوده‌اند. نیکی کمی فکر می‌کند و می‌گوید شاید کم‌تر بوده‌اند. با سوال‌های مادر هربار تعداد گرگ‌ها کم می‌شود و در نهایت مادر به نیکی دلگرمی می‌دهد که فقط یک خواب بده بوده است.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای کتاب به زیبایی متن آن را همراهی می‌کنند و علاوه بر آن با تصویر کردن تخیلات «نیکی»، داستان را در ذهن مخاطب گسترش داده و بر اتفاقات آن می‌افزایند. تصاویر ماهرانه طراحی شده‌اند، به موضوع اصلی کتاب که ترس است توجه دارند و احساسات و عواطف در آنها به خوبی به تصویر درآمده‌است. شخصیت‌ها باورپذیر و دوست‌داشتنی ترسیم شده‌اند و طراحی کنش‌ها نیز صحیح و مطابق با اتفاقات داستان بوده و برای کودکان قابل درک و تجسم هستند. تصویرگر توانسته با اغراق‌های مناسب بر هیجان داستان بیا‌فزاید و در عین حال فضای ترس را درحد تحمل کودکان به تصویر کشد. ترکیب‌بندی‌های متنوع و کنترل مناسب تیرگی‌ و روشنایی‌ها به همراه رنگ‌های ملایم آبرنگ نیز از شلوغی فضا کاسته است و به درک بهتر تصاویر کمک می‌کند. کیفیت چاپ کتاب خوب است و جنس کاغذ مناسب انتخاب شده است. متن و تصویر در کنار هم اثری جالب و سرگرم کننده را برای کودکان پدید آورده‌اند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما معمولاً چه خواب‌های بدی می‌بینید؟ وقتی به خاطر کابوس از خواب می‌پرید چه می‌کنید؟ انجام چه کارهایی به شما کمک می‌کند که کابوس نبینید؟ می‌توانید نقاشی یکی از کابوس‌های خیلی بدی را که معمولاً می‌بینید را بکشید و در مورد آن گفتگو کنید.

مشخصات کتاب
نویسنده والری گورباچف
ناشر کتاب ونوشه (نشر چشمه)
تعداد صفحات 36
نام مترجم شیوا حریری
سال انتشار 1998
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر والری گورباچف
عرض کتاب 28
طول کتاب 21
نوع جلد نرم