نی‌نی توپولی می‌خوابه، مهتاب براش می‌تابه

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

3+

روزمرگی‌های دخترکوچولویی به نام نی‌نی‌توپولی، بازی‌ها، تجربه‌ها و بازیگوشی‌های او

نویسنده: ناصر کشاورز تصویرگر: نیلوفر میر‌محمدی

نی‌نی توپولی می‌خوابه، مهتاب براش می‌تابه

3+

روزمرگی‌های دخترکوچولویی به نام نی‌نی‌توپولی، بازی‌ها، تجربه‌ها و بازیگوشی‌های او

نویسنده: ناصر کشاورز

تصویرگر: نیلوفر میر‌محمدی

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و برای آن‌ها معنادار است. آهنگین بودن کلام از جذابیت‌های کتاب برای این گروه سنی است. بازی، خیال‌پردازی و تقلید از کارهای مادر از موارد جهان کودکی ترانه‌هاست.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
نی‌نی توپولی اطراف خود را مشاهده می‌کند و درک خود را از دنیای پیرامونی گسترش می‌دهد. نی‌نی برای آشتی دادن پدر و مادر راه‌حلی پیدا می‌کند؛یک بازی کودکانه می‌سازد تا پدر و مادر دست یکدیگر را بگیرند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
نی‌نی‌ توپولی برای اینکه خرید النگوی واقعی پول زیادی لازم دارد برای خودش النگوی کاغذی درست می‌کند که متناسب با دنیای خردسالان نیست. آشتی‌دادن قهر پدر و مادر کار کودکان نیست و محتواهای جهان بزرگسالان است.
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی ۵ جلدی «ترانه‌های نی‌نی توپولی» درباره‌ی دختر کوچولویی به نام «نی‌نی توپولی» و روزمرگی‌های زندگی اوست. این کتاب جلد سوم مجموعه است و در آن نی‌نی توپولی عکس‌های عروسی مامان و بابا را می‌بیند، لباس‌های مامان را می‌پوشد، برای خودش النگو درست می‌کند و سعی می‌کند مامان و بابا را آشتی دهد. موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و آهنگین بودن شعر برای کودکان در این گروه سنی جذابیت دارد. بازی، خیال‌پردازی و تقلید از کارهای مادر از موارد جهان کودکی ترانه‌هاست. موضوع ترانه‌ها و تصویرگری رنگارنگ کتاب برای خردسالان مناسب است؛ اما تعداد زیاد ابیات و اختصاص یافتن یک صفحه برای هر ترانه که باعث می‌شود کودک در زمان گوش سپردن به ترانه نتواند کتاب را ورق بزند ممکن است برای بعضی کودکان در این گروه سنی کسل‌کننده باشد. آشتی دادن مامان و بابا از وظایف کودک نیست و در جهان کودکانه معنادار نیست. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

چکیده داستان

شامل ۷ ترانه با موضوع ورق زدن آلبوم عروسی مامان، پوشیدن لباس‌های مامان، توجه به ماه، آب بازی، درست‌کردن النگوی کاغذی، آشتی‌دادن مامان و بابا بعد از اینکه قهر کردند.

کیفیت تصویر

این کتاب را تصاویری همراهی می‌کنند که ارتباط چندان عمیقی با شعر ندارند. شخصیت اصلی یک پسر خردسال است که اتفاقات مختلفی برایش رخ می‌دهد. "نی‌نی کوچولو" و پدر و مادرش باورپذیر خلق‌شده‌اند و در تمامی جلدهای دیگر این مجموعه نیز یکدستی خود را حفظ کرده‌اند. اما بسیار کلیشه‌ای طراحی شده‌اند و ایرادهایی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد. در بعضی پلان‌ها تناسبات صحیح میان اجزای تصویر نیز رعایت نشده‌‌است. شخصیت‌ها باآنکه کنش‌های حرکتی محدودی دارند اما حالات احساسی مانند شادی و ناراحتی آن‌ها، برای مخاطب قابل‌تشخیص است. انتخاب تکنیک و نحوه‌ی اجرای آن توسط تصویرگر در سطح متوسطی قرار دارد. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و برای مخاطب کودک جذاب به نظر می‌رسند. فضاسازی‌ها محدودند و اکثر پلان‌ها فاقد فضاسازی‌ منسجم هستند. تصویرگر برای پر کردن فضا تنها به چیدمان شخصیت‌ها در کنار عناصری تزیینی بسنده کرده است. پراکندگی و حضور بیش‌ازحد همین عناصر تزیینی در شماری از پلان‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- وقتی پدر و مادر شما قهر می‌کنند شما چه کار می‌کنید؟ - آیا شما هم عکس‌های خانوادگی را تماشا می‌کنید؟ چه چیزهایی در آن ها برای شما جالب است؟

مشخصات کتاب
نویسنده ناصر کشاورز
ناشر نشر رویش
تعداد صفحات 12
سال انتشار در ایران 1387
تصویرگر نیلوفر میر‌محمدی
عرض کتاب 21
طول کتاب 21
نوع جلد نرم