نی‌نی توپولی می‌دونه، مامان چه مهربونه

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

3+

روزمرگی‌های دخترکوچولویی به نام نی‌نی‌توپولی، تجربه‌ها و بازیگوشی‌های او

نویسنده: ناصر کشاورز تصویرگر: نیلوفر میرمحمدی

نی‌نی توپولی می‌دونه، مامان چه مهربونه

3+

روزمرگی‌های دخترکوچولویی به نام نی‌نی‌توپولی، تجربه‌ها و بازیگوشی‌های او

نویسنده: ناصر کشاورز

تصویرگر: نیلوفر میرمحمدی

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و برای آن‌ها معنادار است. آهنگین بودن کلام از جذابیت‌های کتاب برای این گروه سنی است. بازی، خیال‌پردازی و تقلید از کارهای مادر از موارد جهان کودکی ترانه‌هاست.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
نی‌نی توپولی اطراف خود را مشاهده می‌کند و با تقلید از مادر و تجربه‌ی کارهای جدید درک خود را از دنیای پیرامونی گسترش می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
دعای نی‌نی توپولی برای اینکه پدرش زودتر صاحب یک خانه بشود متناسب با دنیای خردسالان نیست.
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی ۵ جلدی «ترانه‌های نی‌نی توپولی» درباره‌ی دختر کوچولویی به نام «نی‌نی توپولی» و روزمرگی های زندگی اوست. این کتاب جلددوم مجموعه است و در آن نی‌نی توپولی کارهای مادرش را در خیاطی و بافتنی دنبال می‌کند، عروسک‌بازی می‌کند، سراغ کیف مامان پری می‌رود و ناخن‌هایش را لاک می‌زند. موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و آهنگین بودن شعر برای کودکان در این گروه سنی جذابیت دارد. بازی، خیال‌پردازی و تقلید از کارهای مادر از موارد جهان کودکی ترانه‌هاست. موضوع ترانه‌ها و تصویرگری رنگارنگ کتاب برای خردسالان مناسب است؛ اما تعداد زیاد ابیات و اختصاص یافتن یک صفحه برای هر ترانه که باعث می‌شود کودک در زمان گوش سپردن به ترانه نتواند کتاب را ورق بزند ممکن است برای بعضی کودکان در این گروه سنی کسل‌کننده باشد. دعای نی‌نی توپولی برای اینکه پدرش زودتر صاحب یک خانه بشود متناسب با دنیای خردسالان نیست. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

چکیده داستان

۷ ترانه با موضوع علاقه به دامن، علاقه‌ی نی‌نی به خیاطی، بازکردن بافتنی مامان، دعای نی‌نی، شستن عروسک در حمام، ادب کردن عروسک، فضولی کردن در کیف مامان و لاک زدن به ناخن‌ها

کیفیت تصویر

این کتاب را تصاویری همراهی می‌کنند که ارتباط چندان عمیقی با شعر ندارند. شخصیت اصلی یک پسر خردسال است که اتفاقات مختلفی برایش رخ می‌دهد. "نی‌نی کوچولو" و پدر و مادرش باورپذیر خلق‌شده‌اند و در تمامی جلدهای دیگر این مجموعه نیز یکدستی خود را حفظ کرده‌اند. اما بسیار کلیشه‌ای طراحی شده‌اند و ایرادهایی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد. در بعضی پلان‌ها تناسبات صحیح میان اجزای تصویر نیز رعایت نشده‌‌است. شخصیت‌ها باآنکه کنش‌های حرکتی محدودی دارند اما حالات احساسی مانند شادی و ناراحتی آن‌ها، برای مخاطب قابل‌تشخیص است. انتخاب تکنیک و نحوه‌ی اجرای آن توسط تصویرگر در سطح متوسطی قرار دارد. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و برای مخاطب کودک جذاب به نظر می‌رسند. فضاسازی‌ها محدودند و اکثر پلان‌ها فاقد فضاسازی‌ منسجم هستند. تصویرگر برای پر کردن فضا تنها به چیدمان شخصیت‌ها در کنار عناصری تزیینی بسنده کرده است. پراکندگی و حضور بیش‌ازحد همین عناصر تزیینی در شماری از پلان‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا شما هم ‌توانید یکی از آرزوهایتان را نقاشی کنید؟ - به نظر شما سر کیف دیگران رفتن کار درستی است؟

مشخصات کتاب
نویسنده ناصر کشاورز
ناشر نشر رویش
تعداد صفحات 12
سال انتشار در ایران 1387
تصویرگر نیلوفر میرمحمدی
عرض کتاب 21
طول کتاب 21
نوع جلد نرم