نی‌نی کوچولو بی‌دندون افتاده توی قندون (۲)

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

3+

ترانه‌هایی درباره‌ی تولد پسربچه‌ای به نام نی‌نی کوچولو و روزمرگی‌هایی مانند مواجهه‌ی نی‌نی با آینه، آب بازی در حمام و بازیگوشی‌های او

نویسنده: ناصر کشاورز تصویرگر: نیلوفر میرمحمدی

نی‌نی کوچولو بی‌دندون افتاده توی قندون (۲)

3+

ترانه‌هایی درباره‌ی تولد پسربچه‌ای به نام نی‌نی کوچولو و روزمرگی‌هایی مانند مواجهه‌ی نی‌نی با آینه، آب بازی در حمام و بازیگوشی‌های او

نویسنده: ناصر کشاورز

تصویرگر: نیلوفر میرمحمدی

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و برای آن‌ها معنادار است. آهنگین بودن کلام نیز از جذابیت‌های کتاب برای این گروه سنی است. ارتباط پدر و مادر با نی‌نی کوچولو حمایت‌گرانه است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
نی‌نی کوچولو کنشگر است؛ سؤال‌های کودکانه می‌پرسد، تجربه‌های جدیدی می‌کند و دامنه‌ی شناخت و توانمندی‌های خود را افزایش می‌دهد. پدر و مادر نی‌نی کوچولو متناسب با نیازهای یک کودک خردسال نی‌نی را همراهی و حمایت می‌کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی 8 جلدی «ترانه‌های نی‌نی کوچولو» درباره‌ی پسر کوچولویی به نام «نی‌نی کوچولو» و روزمرگی‌های اوست.این کتاب جلد دوم مجموعه است و ۷ ترانه دارد که در آن نی‌نی کوچولو یک ساله شده و راه می‌افتد. سایر ترانه‌ها درباره‌ی مواجهه‌ی نی‌نی با آینه، آب بازی در حمام و بازیگوشی‌های اوست. موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده است و آهنگین بودن شعر برای کودکان در این گروه سنی جذابیت دارد. پدر و مادر نی‌نی کوچولو متناسب با نیازهای یک کودک خردسال نی‌نی را همراهی و حمایت می‌کنند. ترانه‌ی انتهایی کتاب با موضوع آب‌بازی می‌تواند برای خردسالانی که با حمام رفتن مشکل دارند تشویق‌کننده باشد. موضوع ترانه‌ها و تصویرگری رنگارنگ کتاب برای گروه سنی 3-5 سال مناسب است؛ اما تعداد زیاد ابیات و اختصاص یافتن یک صفحه برای هر ترانه که باعث می‌شود کودک در زمان گوش سپردن به ترانه نتواند کتاب را ورق بزند ممکن است برای بعضی کودکان در این گروه سنی کسل‌کننده باشد. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

چکیده داستان

این کتاب شامل ۷ ترانه‌ با موضوع تولد یک سالگی نی‌نی کوچولو و روزمرگی‌های او مانند مواجهه‌ی نی‌نی با آینه، آب بازی در حمام و بازیگوشی‌هایش است.

کیفیت تصویر

این کتاب را تصاویری همراهی می‌کنند که ارتباط چندان عمیقی با شعر ندارند. شخصیت اصلی یک پسر خردسال است که اتفاقات مختلفی برایش رخ می‌دهد. "نی‌نی کوچولو" و پدر و مادرش باورپذیر خلق‌شده‌اند و در تمامی جلدهای دیگر این مجموعه نیز یکدستی خود را حفظ کرده‌اند. اما بسیار کلیشه‌ای طراحی شده‌اند و ایرادهایی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد. در بعضی پلان‌ها تناسبات صحیح میان اجزای تصویر نیز رعایت نشده‌‌است. شخصیت‌ها باآنکه کنش‌های حرکتی محدودی دارند اما حالات احساسی مانند شادی و ناراحتی آن‌ها، برای مخاطب قابل‌تشخیص است. انتخاب تکنیک و نحوه‌ی اجرای آن توسط تصویرگر در سطح متوسطی قرار دارد. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و برای مخاطب کودک جذاب به نظر می‌رسند. فضاسازی‌ها محدودند و اکثر پلان‌ها فاقد فضاسازی‌ منسجم هستند. تصویرگر برای پر کردن فضا تنها به چیدمان شخصیت‌ها در کنار عناصری تزیینی بسنده کرده است. پراکندگی و حضور بیش‌ازحد همین عناصر تزیینی در شماری از پلان‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- شما از روزهایی که تازه راه افتاده بودید چیزی به خاطر می‌آورید؟ الان نسبت به آن روزها چه توانایی‌هایی پیدا کرده‌اید؟ - چرا نی‌نی کوچولو قند دوست دارد؟ - شما چه کارهایی دوست دارید در خانه انجام بدهید؟

مشخصات کتاب
نویسنده ناصر کشاورز
ناشر نشر رویش
تعداد صفحات 12
سال انتشار در ایران 1384
تصویرگر نیلوفر میرمحمدی
عرض کتاب 21
طول کتاب 21
نوع جلد نرم