نی‌نی کوچولو زرنگه شلوارش آبی رنگه (۷)

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

3+

ترانه‌هایی درباره‌ی روزمرگی‌های پسربچه‌ای به نام نی‌نی کوچولو و بازیگوشی‌ها و سئوال‌هایش

نویسنده: ناصر کشاورز تصویرگر: نیلوفر میرمحمدی

نی‌نی کوچولو زرنگه شلوارش آبی رنگه (۷)

3+

ترانه‌هایی درباره‌ی روزمرگی‌های پسربچه‌ای به نام نی‌نی کوچولو و بازیگوشی‌ها و سئوال‌هایش

نویسنده: ناصر کشاورز

تصویرگر: نیلوفر میرمحمدی

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و برای آن‌ها معنادار است. آهنگین بودن کلام از جذابیت‌های کتاب برای این گروه سنی است. توجه نی‌نی به عناصر طبیعی و طرح سئوالات کودکانه و شگفتی از مواجهه با پدیده‌های نو از موارد جهان کودکی کتاب است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
نی‌نی کوچولو کنشگر و پرسش‌گر است، تجربه‌های جدیدی می‌کند و دامنه‌ی شناخت، مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را افزایش می‌دهد. ترانه‌های آهنگین می‌توانند به زبان‌آموزی کمک کنند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی 8 جلدی «ترانه‌های نی‌نی کوچولو» درباره‌ی پسری به نام «نی‌نی کوچولو» و روزمرگی‌های اوست. این کتاب جلد هفتم مجموعه است و در آن نی‌نی گم کردن توپی را که دوست دارد تجربه می‌کند، دیدن موهای سفید بابا نگرانش می‌کند و سئوال‌هایی درباره‌ی آخر دنیا می‌پرسد. موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و آهنگین بودن شعر برای کودکان در این گروه سنی جذابیت دارد. در بیشتر ترانه‌ها نی‌نی کوچولو کنشگر است و دامنه‌ی شناخت، مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را افزایش می‌دهد. توجه نی‌نی به عناصر طبیعی و طرح سئوالات کودکانه و شگفتی از مواجهه با پدیده‌های نو از موارد جهان کودکی کتاب است. موضوع ترانه‌ها و تصویرگری رنگارنگ کتاب برای گروه سنی 3-5 سال مناسب است؛ اما تعداد زیاد ابیات و اختصاص یافتن یک صفحه برای هر ترانه که باعث می‌شود کودک در زمان گوش سپردن به ترانه نتواند کتاب را ورق بزند ممکن است برای بعضی کودکان در این گروه سنی کسل‌کننده باشد. در یکی از ترانه‌های کتاب، نی‌نی گمان می‌کند چون بچه‌ی بدی بوده و توی بازی به توپش لگد زده، آن را گم کرده است. این کتاب را تصاویری همراهی می‌کنند که ارتباط چندان عمیقی با شعر ندارند. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

چکیده داستان

این کتاب ۷ ترانه با موضوع نگرانی از دیدن موی سفید در موهای بابایی، گم کردن اسباب‌بازی موردعلاقه‌ی نی‌نی، تجربه‌ی ماندن دست لای در و بازیگوشی‌ها و سئوال‌های نی‌نی دارد.

کیفیت تصویر

این کتاب را تصاویری همراهی می‌کنند که ارتباط چندان عمیقی با شعر ندارند. شخصیت اصلی یک پسر خردسال است که اتفاقات مختلفی برایش رخ می‌دهد. "نی‌نی کوچولو" و پدر و مادرش باورپذیر خلق‌شده‌اند و در تمامی جلدهای دیگر این مجموعه نیز یکدستی خود را حفظ کرده‌اند. اما بسیار کلیشه‌ای طراحی شده‌اند و ایرادهایی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد. در بعضی پلان‌ها تناسبات صحیح میان اجزای تصویر نیز رعایت نشده‌‌است. شخصیت‌ها باآنکه کنش‌های حرکتی محدودی دارند اما حالات احساسی مانند شادی و ناراحتی آن‌ها، برای مخاطب قابل‌تشخیص است. انتخاب تکنیک و نحوه‌ی اجرای آن توسط تصویرگر در سطح متوسطی قرار دارد. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و برای مخاطب کودک جذاب به نظر می‌رسند. فضاسازی‌ها محدودند و اکثر پلان‌ها فاقد فضاسازی‌ منسجم هستند. تصویرگر برای پر کردن فضا تنها به چیدمان شخصیت‌ها در کنار عناصری تزیینی بسنده کرده است. پراکندگی و حضور بیش‌ازحد همین عناصر تزیینی در شماری از پلان‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

تا به حال مثل نی‌نی چیزی گم کرده‌اید که برایش خیلی غصه خورده باشید؟ می‌توانید بگویید کدام‌یک از لباس‌های خود را دوست ندارید و چرا؟

مشخصات کتاب
نویسنده ناصر کشاورز
ناشر نشر رویش
تعداد صفحات 12
سال انتشار در ایران 1386
تصویرگر نیلوفر میرمحمدی
عرض کتاب 21
طول کتاب 21
نوع جلد نرم