نی‌نی کوچولو گل پسره با خنده‌هاش دل می‌بره (۱)

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ترانه‌هایی درباره‌ی یک پسربچه به نام نی‌نی کوچولو و روزمرگی‌های او شامل شیرخوردن، خیس کردن پوشک، دل‌درد، واکسن زدن و بازیگوشی‌‌ها

سال: 1386
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و برای آن‌ها معنادار است. آهنگین بودن کلام نیز از جذابیت‌های کتاب برای این گروه سنی است. ارتباط پدر و مادر با نی‌نی کوچولو حمایت‌گرانه است.
  پدر و مادر نی‌نی کوچولو متناسب با نیازهای یک کودک خردسال نی‌نی را همراهی و حمایت می‌کنند. پدر نی‌نی کوچولو از بازی کردن با او خوشحال می‌شود و خستگی‌اش در می‌رود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی 8 جلدی «ترانه‌های نی‌نی کوچولو» درباره‌ی پسر کوچولویی به نام «نی‌نی کوچولو» و روزمرگی‌ها و بازیگوشی‌های اوست. این کتاب جلد اول این مجموعه است و ۷ ترانه دارد که در آن‌ها نی‌نی کوچولو و پدر و مادرش معرفی می‌شوند. سایر ترانه‌ها درباره‌ی شیر خوردن، خیس کردن پوشک، دل‌درد، واکسن زدن و بازیگوشی نی‌نی کوچولو است. موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده است و آهنگین بودن شعر برای کودکان در این گروه سنی جذابیت دارد. پدر و مادر نی‌نی کوچولو متناسب با نیازهای یک کودک خردسال نی‌نی را همراهی و حمایت می‌کنند.
  موضوع ترانه‌ها و تصویرگری رنگارنگ کتاب برای گروه سنی 3-5 سال مناسب است؛ اما تعداد زیاد ابیات و اختصاص یافتن یک صفحه برای هر ترانه که باعث می‌شود کودک در زمان گوش سپردن به ترانه نتواند کتاب را ورق بزند ممکن است برای بعضی کودکان در این گروه سنی کسل‌کننده باشد. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

  چکیده داستان

  در این کتاب نی‌نی کوچولو و پدر و مادرش معرفی می‌شوند. سایر ترانه‌ها درباره‌ی شیر خوردن، خیس کردن پوشک، دل‌درد، واکسن زدن و بازیگوشی نی‌نی کوچولو است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب را تصاویری همراهی می‌کنند که ارتباط چندان عمیقی با شعر ندارند.
  شخصیت اصلی یک پسر خردسال است که اتفاقات مختلفی برایش رخ می‌دهد. “نی‌نی کوچولو” و پدر و مادرش باورپذیر خلق‌شده‌اند و در تمامی جلدهای دیگر این مجموعه نیز یکدستی خود را حفظ کرده‌اند. اما بسیار کلیشه‌ای طراحی شده‌اند و ایرادهایی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد. در بعضی پلان‌ها تناسبات صحیح میان اجزای تصویر نیز رعایت نشده‌‌است. شخصیت‌ها باآنکه کنش‌های حرکتی محدودی دارند اما حالات احساسی مانند شادی و ناراحتی آن‌ها، برای مخاطب قابل‌تشخیص است.
  انتخاب تکنیک و نحوه‌ی اجرای آن توسط تصویرگر در سطح متوسطی قرار دارد. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و برای مخاطب کودک جذاب به نظر می‌رسند.
  فضاسازی‌ها محدودند و اکثر پلان‌ها فاقد فضاسازی‌ منسجم هستند. تصویرگر برای پر کردن فضا تنها به چیدمان شخصیت‌ها در کنار عناصری تزیینی بسنده کرده است. پراکندگی و حضور بیش‌ازحد همین عناصر تزیینی در شماری از پلان‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده‌است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – با توجه به ترانه‌های این کتاب می‌توانید بگویید چه چیزهایی نی‌نی کوچولوها را ناراحت می‌کند و باعث می‌شود گریه کنند؟
  – چه چیزهایی شما را اذیت می‌کند یا گریه‌تان را در می‌آورد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ناصر کشاورز
  ناشر نشر رویش
  تعداد صفحات ۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۶
  تصویرگر نیلوفر میرمحمدی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم