نی‌نی کوچولو یه گاو داشت علف تو باغچه می‌کاشت (۵)

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

3+

ترانه‌هایی درباره‌ی روزمرگی‌های پسربچه‌ای به نام نی‌نی کوچولو و ارتباط نی‌نی با طبیعت و حیوانات، نظم و نقاشی

نویسنده: ناصر کشاورز تصویرگر: نیلوفر میر‌محمدی

نی‌نی کوچولو یه گاو داشت علف تو باغچه می‌کاشت (۵)

3+

ترانه‌هایی درباره‌ی روزمرگی‌های پسربچه‌ای به نام نی‌نی کوچولو و ارتباط نی‌نی با طبیعت و حیوانات، نظم و نقاشی

نویسنده: ناصر کشاورز

تصویرگر: نیلوفر میر‌محمدی

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و برای آن‌ها معنادار است. آهنگین بودن کلام از جذابیت‌های کتاب برای این گروه سنی است. توجه نی‌نی به عناصر طبیعی و موجودات زنده از موارد جهان کودکی کتاب است.
محتوای آموزشی
در این ترانه‌ها به موضوع ریختن برگ‌ها در پاییز و آواز جیرجیرک‌ها در شب اشاره شده است.
الگوی شخصیتی
نی‌نی کوچولو کنشگر است، تجربه‌های جدیدی می‌کند و دامنه‌ی شناخت، مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را افزایش می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی 8 جلدی «ترانه‌های نی‌نی کوچولو» درباره‌ی پسر کوچولویی به نام «نی‌نی کوچولو» و روزمرگی‌های اوست.این کتاب جلد پنجم این مجموعه است و ۷ ترانه با موضوع توجه نی‌نی به طبیعت و دنیای پیرامونی، نظم و نقاشی دارد. موضوع ترانه‌ها از روزمرگی‌های زندگی خردسالان الهام گرفته شده و آهنگین بودن شعر برای کودکان در این گروه سنی جذابیت دارد. در بیشتر ترانه‌ها نی‌نی کوچولو کنشگر است و دامنه‌ی شناخت، مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را افزایش می‌دهد. در این کتاب نی‌نی برای یک سوسک قهوه‌ای و ریختن برگ‌های درخت در پاییز نگران می‌شود، آرزو می‌کند یک گاو در خانه داشته باشد، سعی می‌کند جیرجیرکی را که شب توی حیاط آواز می خواند پیدا کند و برای پرنده‌ی زیبایی که در قفس است دلسوزی می‌کند. توجه نی‌نی به عناصر طبیعی و موجودات زنده از موارد جهان کودکی کتاب است. موضوع ترانه‌ها و تصویرگری رنگارنگ کتاب برای گروه سنی 3-5 سال مناسب است؛ اما تعداد زیاد ابیات و اختصاص یافتن یک صفحه برای هر ترانه که باعث می‌شود کودک در زمان گوش سپردن به ترانه نتواند کتاب را ورق بزند ممکن است برای بعضی کودکان در این گروه سنی کسل‌کننده باشد. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

چکیده داستان

کتاب شامل ۷ ترانه با موضوع ارتباط نی‌نی کوچولو با طبیعت و حیوانات، نظم و نقاشی است.

کیفیت تصویر

این کتاب را تصاویری همراهی می‌کنند که ارتباط چندان عمیقی با شعر ندارند. شخصیت اصلی یک پسر خردسال است که اتفاقات مختلفی برایش رخ می‌دهد. "نی‌نی کوچولو" و پدر و مادرش باورپذیر خلق‌شده‌اند و در تمامی جلدهای دیگر این مجموعه نیز یکدستی خود را حفظ کرده‌اند. اما بسیار کلیشه‌ای طراحی شده‌اند و ایرادهایی در نحوه‌ی ترسیم آن‌ها به چشم می‌خورد. در بعضی پلان‌ها تناسبات صحیح میان اجزای تصویر نیز رعایت نشده‌‌است. شخصیت‌ها باآنکه کنش‌های حرکتی محدودی دارند اما حالات احساسی مانند شادی و ناراحتی آن‌ها، برای مخاطب قابل‌تشخیص است. انتخاب تکنیک و نحوه‌ی اجرای آن توسط تصویرگر در سطح متوسطی قرار دارد. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و برای مخاطب کودک جذاب به نظر می‌رسند. فضاسازی‌ها محدودند و اکثر پلان‌ها فاقد فضاسازی‌ منسجم هستند. تصویرگر برای پر کردن فضا تنها به چیدمان شخصیت‌ها در کنار عناصری تزیینی بسنده کرده است. پراکندگی و حضور بیش‌ازحد همین عناصر تزیینی در شماری از پلان‌ها منجر به شلوغی ترکیب‌بندی‌ها شده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چرا نی‌نی می‌خواست که دوباره برگ‌ها را روی درخت بچسباند؟ - شما دوست دارید از چه حیوانی در خانه نگه‌داری کنید؟ - تا به حال صدای جیرجیرک را شنیده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده ناصر کشاورز
ناشر نشر رویش
تعداد صفحات 12
سال انتشار در ایران 1383
تصویرگر نیلوفر میر‌محمدی
عرض کتاب 21
طول کتاب 21
نوع جلد نرم