هتی‌ پک

(Hattie Peck)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای سفر مرغی برای جمع‌کردن تخم‌های رهاشده دنیا و مراقبت از آنان، همراه با پررنگ کردن اهمیت شجاعت و پشتکار برای رسیدن به هدف.

سال: 2014
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  هتی پک مرغ شجاعی است. او نمی‌تواند مانند بقیه مرغ‌ها تخم بگذارد و همان یک تخمی هم که گذاشته تبدیل به جوجه نشده است. اما او توانایی‌ها و محدودیت‌هایش را پذیرفته و راهی برای تغییر زندگی و رسیدن به آنچه می‌خواهد، پیدا می‌کند. زندگی هتی که سختی‌های بسیاری را پشت سر گذاشته تا به هدف خود برسد، ممکن است برای کودکان همراه با تجربه‌ی امیدواری باشد. سفر او و بحران‌هایی که پشت سر می‌گذارد، نمادی از طی کردن مسیر رشدی است. او درنهایت پس از تحمل سختی‌ها و روبه‌رو شدن با مکان‌های جدید، به خواسته خود می‌رسد و شادی و آرامش را تجربه می‌کند. موفقیت هتی بمی‌تواند برای کودکان معنادار و همراه با تجربه‌ی پیروزی باشد.
  هتی پک با شروع سفرش، سختی‌های بسیاری را تحمل می‌کند و خطرات بسیاری را پشت سر می‌گذارد. اما هیچ‌چیز نمی‌تواند او را از هدفی که دارد منصرف کند. پشتکار هتی در هدفی که دارد، برای کودکان الگوی موفقی از شروع و تلاش برای رسیدن به هدف است. او می‌داند چه چیزی را دوست دارد و می‌داند برای رسیدن به آن باید دشواری‌هایی را پشت سر بگذارد. و با داشتن تلاش و پشتکار بسیار درنهایت موفق می‌شود به هدف خود دست پیدا کند. اطمینان به خود و شناخت توانایی‌ها و خواسته‌ها، از مهارت‌های زندگی داستان است. هتی با شناخت خود و داشتن شجاعت، شرایط زندگی‌اش را تغییر می‌دهد و در راستای رسیدن به چیزی که می‌خواهد، تلاش می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره مرغی به نام هتی پک است. او در طول زندگی‌اش فقط یک تخم گذاشته که آن‌هم تبدیل به جوجه نشده است.اما هتی تصمیم می‌گیرد زندگی خود را تغییر دهد، به سفر برود و تخم‌های رهاشده را جمع کرده و با خود به خانه بیاورد. هتی پک مرغی افسانه‌ای یا قهرمان نیست. او مرغ ساده‌ای است که هدفی بلندپروازانِ در سر دارد اما تصمیم می‌گیرد و با تلاش بسیار به هدف دور از دسترس خود می‌رسد. پیام داستان درباره داشتن پشتکار برای رسیدن به هدف و تجربه پیروزی است. زندگی هتی که با پشت سر گذاشتن بحران‌ها و سختی‌ها درنهایت به هدف خود می‌رسد و آرامش را تجربه می‌کند، برای کودکان نویدبخش و امیدوارکننده خواهد بود.
  روایت ساده داستان و همراه شدن آن با تصویرهای جذاب، سبب می‌شود مخاطب به‌خوبی با داستان ارتباط برقرار کند. داستان هتی پک، تجربه‌ای موفق از هدف‌گذاری و رسیدن به آن است. داستان برای گروه سنی هفت سال به بالا پیشنهاد می‌شود. حضور بزرگ‌ترها هنگام خوانش داستان و فراهم کردن فضایی برای گفت‌وگو درباره ماجرای هتی و داشتن هدف، کودکان را در درک بهتر کتاب کمک خواهد کرد.

  چکیده داستان

  هتی پک مرغی است که در تمام زندگی‌اش، تنها یک تخم گذاشته و آن‌هم تبدیل به جوجه نشده است؛ به همین دلیل تصمیم می‌گیرد به سفری ماجراجویانه برود و تخم‌های رهاشده را جمع کند. هتی پک بعد از تحمل سختی‌های بسیار،تخم‌هایی که جمع کرده را به خانه می‌برد و روی آن‌ها می‌نشیند. بالاخره تخم‌ها ترک می‌خورند و حالا او مادر موجودات مختلفی است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  داستان جذاب «هتی پک» را تصاویری شیرین بارنگ‌هایی شاد و درخشان همراهی می‌کنند. شخصیت «هتی پک» بسیار دوست‌داشتنی طراحی‌شده و دارای کنش‌هایی جذاب و طنزآمیز است؛ مجموعه موارد فوق از او شخصیتی باورپذیر برای مخاطب ساخته است. تصاویر هم‌راستا با متن به زیبایی، اتفاقات را به نمایش گذاشته‌اند و قدرت روایتگری بالا و جذابیت آن‌ها مخاطب را تا انتهای کتاب با خود همراه می‌سازد. نقطه اوج داستان نه در متن، بلکه در تصویرِ پایانیِ کتاب، برای مخاطب گره‌گشایی می‌شود و در آخرین فریم، ناگهان کودک با تصویری هیجان‌انگیز و طنزآمیز غافلگیر می‌شود. تصاویر کتاب در لایه‌های پنهان خود و به‌گونه‌ای غیرمستقیم اهدافی آموزشی را دنبال می‌کنند تا کودک دریابد که تنها پرندگان نیستند که تخم‌گذارند؛ بلکه جاندارانی چون خارپشت، مار، سوسمار و …نیز از تخم بیرون می‌آیند. تنوع در زاویه دیدها و نماها و تجربه‌ی مکان‌هایی متفاوت همچون اعماق اقیانوس‌ها، زیرِزمین، بر فراز آسمان‌خراش‌ها، در مسیر باد، برف، باران و تنوع بافت‌های مسکونی شهری، ساحلی و روستایی…بر جذابیت تصویرها افزوده است. تصویرها پرحرکت و پرکنش هستند. جزئیات تصاویر این توانایی را دارند که کودک را برای مدت‌زمانی طولانی با خود همراه ساخته و با تخیل و داستان‌سرایی لحظات شادی را برای او رقم زنند. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  -به نظر شما چرا هتی پک تصمیم گرفت تخم‌های رهاشده را جمع کند؟
  -فکر می‌کنید چه چیزی سبب شد هتی در تصمیم خود موفق شود؟
  -چه خطراتی ممکن بود هتی پک را در سفرش تهدید کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اما لوی
  ناشر شهر قلم
  تعداد صفحات ۲۴
  نام مترجم راحله فاضلی
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر اما لوی
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم