هدیه‌هایش تمام نمی‌شود (۸)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

آشنایی با یکی از صفات خداوند و بخشندگی بی‌نهایت او

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: سحر حقگو

هدیه‌هایش تمام نمی‌شود (۸)

7+

آشنایی با یکی از صفات خداوند و بخشندگی بی‌نهایت او

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: سحر حقگو

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
برای بیان داستان از اتفاقات ساده و قابل لمس استفاده شده است. هر کدام از این موقعیت‌ها می‌توانند برای برخی کودکان تجربه شده باشد. کودک وقتی به سراغ آش نذری می‌رود یا از دوستش تسبیح می‌خواهد و ناکام در بدست آوردن آنها می‌شود حسی شبیه به شکست را تجربه می‌کند.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله دین می‌پردازد. پنج موقعیت ساده انتخاب شده و از طریق آن کودک با بخشندگی خداوند آشنا شده است. در موقعیت نخست هاجر برای زیارت به مشهد رفته و در موقعیت دوم مادر برای تولد امام زمان آش نذری پخته است. هر کدام از این موقعیت‎ها می‌تواند فرصتی باشد تا درباره زندگی امامان با کودک گفتگو کنیم.
الگوی شخصیتی
کودکان در مدرسه روابط بین‌فردی مثبت و دوستانه‌ای دارند. بزرگسالان این کتاب با کودکان مهربان و بخشنده هستند. مادر آش نذری درست می‌کند، آقای گل افشان کتاب‌هایش را به کودکان می‌دهد و . . .
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «هدیه‎هایش تمام نمی‎شود» جلد هشتم از مجموعه کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این داستان درباره‌ی بخشندگی خداوند است. نویسنده برای نشان دادن این ویژگی خداوند پنج موقعیت مختلف را که برای کودک قابل لمس است انتخاب می‌کند و در هر موقعیت نشان می‌دهد چطور آن چیزی که ما به دیگران می‌بخشیم همیشه می‌تواند به اندازه افرادی که دوست دارند آن چیز را داشته باشند نباشد و ما همیشه در بخشندگی محدودیت داریم. خواندن کتاب «هدیه‌هایش تمام نمی‌شود» به کودک این اطمینان را می‌دهد که او می‎تواند هر آنچه می‌خواهد را از خداوند طلب کند. خداوند بخشنده است و می‌تواند خواسته‌های او را برآورده کند. این موجب امیدواری در کودک می‌شود. درون مایه این کتاب خداشناسی است. در انتهای کتاب پرسش‌هایی مطرح شده است که از کودک می‌خواهد به آنها فکر کند و به آنها پاسخ دهد. شاید در ابتدا این پرسش‌ها بسیار سرراست و با پاسخ‌هایی از پیش مشخص شده به نظر برسند اما شما پا را فراتر از خواست نویسنده بگذارید و در پاسخ این پرسش‌ها دنبال کلیشه‌ها و پاسخ‌های از پیش مشخص شده در ذهن‌تان نباشید. اجازه بدهید کودک خیال پردازی کند و راه گفتگو را برای کودک باز بگذارید. در داستان‌ها و به خصوص پرسش‌هایی که هیچ پیچیدگی ندارند امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید هم چیزی دستگیرش شود اما معنای شخصی چندانی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود ندارد. در تمام کتاب‌های این مجموعه اصل وجود خدا مفروض گرفته شده است و تلاش شده از راه معرفی صفات خداوند کودک را با مقوله دین آشنا کنند. پرداختن به لایه‌های بیرونی خداشناسی به جای محتوای عمیق‌تر آن، استفاده از توجیه به جای ارائه دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. ناشر این کتاب را برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن متن را دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند. پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

در این کتاب پنج موقعیت توصیف شده است که در هرکدام از آنها یک نفر درحال هدیه دادن به دیگران است اما همیشه هدیه‌ها کافی نیست و تعدادی از افراد بی‌نصیب می‌مانند. تسبیح‌های فیروزه‌ای که هاجر از مشهد آورده به بچه‌های کلاس بغلی، آش نذری زینب خانم به دوتا از بچه‌های محل، کتاب‌های آقای گل افشان به خیلی از بچه‌های نمایشگاه، گندم‌های عمو قاسم به همه پرنده‌ها و کیک تولد ملیکا به تمام بچه‌های آپارتمان نمی‌رسد. اما هدیه‌های خداوند برای ما و همه موجودات تمامی ندارد. در انتهای داستان تعدادی پرسش مطرح شده است تا بتوانیم با کودک گفتگو کنیم.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب با متن درارتباط‌اند اما به‌ نمایشی کلی از داستان می‌پردازند و کمکی درجهت درک بهتر احساسات شخصیت‌ها و یا اتفاقات متن نمی‌کنند. طراحی شخصیت‌ها تا حدودی کلیشه‌ای بوده و کنش‌ها نیز ساده و غالبا ایستا ترسیم شده‌اند. تکنیک اجرای قابل قبولی دارد. فضاسازی‌ها نیز در ارتباط با متن و ساده طراحی شده‌اند ولی خلاقیت قابل‌توجهی در آن به چشم نمی‌خورد. کیفیت صفحه‌آرایی و جای‌گذاری متن در صفحه‌ها قابل قبول است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط اطراف شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن تصاویر نکرده‌اند. اندازه و نوع فونت و قطع کتاب برای مخاطب کودک مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- می‌توانید درباره‌ی پرسش‌های انتهای کتاب با کودکتان گفتگو کنید. - به نظر شما چه هدایایی در زندگی ما وجود دارد و چه هدایای ارزشمندی در جهان هست؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر سحر حقگو
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم