هر جا باشیم پیش ماست (۱۰)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

آشنایی با یکی از صفات خداوند و حضور دائمی او پیش ما

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: سمیه علیپور

هر جا باشیم پیش ماست (۱۰)

7+

آشنایی با یکی از صفات خداوند و حضور دائمی او پیش ما

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: سمیه علیپور

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
برای بیان داستان از تجربه‌های حضور در طبیعت استفاده شده است. رفتن به طبیعت برای کودک کشف و ماجراجویی دارد. در همه موقعیت‌ها دست‌کم یک بزرگتر کودک را همراهی می‌کند و این احساس امنیت به کودک می‌دهد.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله دین می‌پردازد. پنج موقعیت جغرافیایی مختلف انتخاب شده و از طریق آن کودک به کودک یادآوری شده که هر کجا باشد خداوند همراه اوست. به پنج موقعیت جغرافیایی ایران در ابتدا تا انتهای داستان اشاره شده است که می‌تواند موضوع درس جغرافیای کودکان باشد.
الگوی شخصیتی
کودک با دوستان و اعضای خانواده رابطه خوبی دارد و از حضور در طبیعت لذت می‌برد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «هر جا باشیم پیش ماست» جلد دهم از مجموعه کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این داستان درباره‌ی این است که فرقی نمی‌کند ما کجا باشیم؛ بالای کوه یا زیر دریا خدا همیشه همراه و کنار ما است. نویسنده برای نشان دادن این ویژگی خداوند پنج موقعیت مختلف جغرافیایی شامل: کوه، دریا، غار، جنگل و کویر را مثال می‌زند. خداوند همواره در کنار ما است و هیچ‎گاه ما را تنها نمی‎گذراد. این تصویر به کودکی که ترس از تنها ماندن دارد این اطمینان را می‎دهد که با وجود خدا هیچ‎گاه تنها نیست. درون‌مایه این کتاب خداشناسی است. در انتهای کتاب پرسش‌هایی مطرح شده است که از کودک می‌خواهد به آنها فکر کند و به آنها پاسخ دهد. شاید در ابتدا این پرسش‌ها بسیار سرراست و با پاسخ‌هایی از پیش مشخص شده به نظر برسند اما شما پا را فراتر از خواست نویسنده بگذارید و در پاسخ این پرسش‌ها دنبال کلیشه‌ها و پاسخ‌های از پیش مشخص شده در ذهن‌تان نباشید. اجازه بدهید کودک خیال پردازی کند و راه گفتگو را برای کودک باز بگذارید. در داستان‌ها و به خصوص پرسش‌هایی که هیچ پیچیدگی ندارند امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید هم چیزی دستگیرش شود، اما معنای شخصی چندانی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود ندارد. در تمام کتاب‌های این مجموعه اصل وجود خدا مفروض گرفته شده است و تلاش شده از راه معرفی صفات خداوند کودک را با مقوله خداشناسی آشنا کنند. پرداختن به لایه‌های بیرونی خداشناسی به جای محتوای عمیق‌تر آن‎، استفاده از توجیه به جای ارائه دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. ناشر این کتاب را برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند. پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

در این کتاب پنج موقعیت جغرافیایی که کودک در آن قرار دارد توصیف شده است. کودک با پدرش در دامنه کوه دماوند، با خانواده روی قایقی در دریای خلیج فارس، با بچه‌های مدرسه در کویر مرنجاب، با عموی گیاه شناسش در جنگل های ماسوله، با دوستانش و تیم فیلمبرداری در غار علیصدر است. در همه این مکان‌ها غیر از افرادی که می‌بیند خدا هم حضور دارد. آنها هیچ‌جا بدون حضور خدا حضور ندارند. آنها می‌دانند هر جا بروند خداوند پیش آنها است. در انتهای داستان تعدادی پرسش مطرح شده است تا بتوانیم با کودک گفتگو کنیم.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب فضای شاد و دلپذیری را در اثر خلق کرده‌اند. ارتباط متن و تصویر در طول کتاب برقرار است و تصاویر به متن وفادارند ولی فراتر از متن نمی‌رود و به‌ نمایش کلی از مطالب می‌پردازند. شخصیت‌ها برای مخاطب کودک قابل‌درک و باورپذیر هستند و جذاب و دوست‌داشتنی ترسیم شده‌اند. فضاسازی‌ها در ارتباط با متن و اغلب در ساده‌ترین حالت ممکن به ‌تصویر در آمده‌اند. تکنیک اجرای مناسبی دارد. کیفیت صفحه‌آرایی و جای‌گذاری متن در صفحه‌ها مناسب است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط دور شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن صفحه‌ها نکرده‌اند. قطع کتاب و اندازه حروف برای مخاطب کودک مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- می‌توانید درباره‌ی پرسش‌های انتهای کتاب با کودکتان گفتگو کنید. - دوست داری به کدام یک از مناطق ایران سفر کنی؟ دریا، کویر، جنگل، غار یا کوه؟ - در تصور شما خدا در چه جاهایی حضور پررنگی دارد؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر سمیه علیپور
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم