این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon

هر وقت خوک‌ها پرواز کنند!

(When pigs fly )

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:مینا محبی

8+

ماجرای گاوی به نام رالف که پدرش برای خرید دوچرخه شرط می‌گذارد و تلاش رالف برای محقق کردن شرط غیرممکن پدر، همراه با خودباوری و پشتکار

نویسنده: والری کولمن تصویرگر: روج جیرارد

هر وقت خوک‌ها پرواز کنند!

(When pigs fly )
8+

ماجرای گاوی به نام رالف که پدرش برای خرید دوچرخه شرط می‌گذارد و تلاش رالف برای محقق کردن شرط غیرممکن پدر، همراه با خودباوری و پشتکار

نویسنده: والری کولمن

تصویرگر: روج جیرارد

بررس متن: زهرا حسینی

این محتوا را از اینجا تهیه کنید: icon
سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
حتی وقتی همه فکر می‌کنند گاوها نمی‌توانند بالگرد سواری یا دوچرخه‌سواری کنند، رالف امید دارد. رالف مسئولیت تحقق خواسته‌ی خود را به عهده می‌گیرد و پیروز می‌شود. او به فرودگاه می‌رود، بیل هم‌فکر می‌کند گاوها نمی‌توانند دوچرخه‌سواری یاد بگیرند، اما با این‌حال قبول می‌کند به رالف بالگردسواری یاد بدهد. بیل برای رالف وقت می‌گذارد و به او آموزش می‌دهد. این می‌تواند به‌طور ضمنی به کودکان یادآور شود شاید راه‌حل مسائل آن‌ها جایی بیرون از دایره‌ی محدود ارتباطاتشان باشد. کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب به حل مسائل خود توجه نشان می‌دهند و اگرچه آگاهی‌شان نسبت به دنیای واقعی بیشتر شده است، اما همچنان تخیلی قوی دارند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
رالف شخصیت اصلی این داستان است که علی‌رغم باور پدر، دوستان و تمام اطرافیانش که فکر می‌کنند گاوها نمی‌توانند دوچرخه‌سواری کنند برای تحقق آرزوی خودش تلاش می‌کند. رالف با تفکر خلاق و یادگیری فعال (مهارت راندن بالگرد) راهی می‌یابد که تحقق خواسته‌اش را عملی کند. رالف به توانمندی خود باور دارد و اجازه نمی‌دهد تصویر ناتوانی که دیگران از او ارائه می‌دهند، او را از طی مسیر بازدارد.
محتوای بومی و فرهنگی
عنوان کتاب برگرفته از یک ضرب‌المثل است؛ هر وقت خوک‌ها پرواز کنند (When pigs fly) زمانی که انجام کاری غیرممکن به نظر می‌رسد؛ به کار می‌رود.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی گاوی به نام رالف است که اصرار دارد دوچرخه داشته باشد، اما پدرش چون فکر می‌کند گاوها نمی‌توانند دوچرخه‌سواری کنند به او می‌گوید اگر روزی برسد که خوک‌ها پرواز کنند، برای رالف دوچرخه می‌خرد. رالف بالگرد سواری یاد می‌گیرد، چند خوک را سوار بالگرد می‌کند و به آسمان می‌برد و صاحب دوچرخه می‌شود. داستان درباره‌ی خودباوری و امید است. در قسمت‌های مختلفی از داستان، اطرافیان رالف به او گوشزد می‌کنند که گاوها نمی‌توانند دوچرخه‌سواری کنند، اما رالف با این حرف‌ها متوقف نمی‌شود. رالف در جواب به این حرف‌ها همیشه می‌گوید؛ بله، فعلاً نمی‌توانند. و اگر تابه‌حال هیچ گاوی نتوانسته است این کار را بکند دلیل خوبی برای ناامیدی رالف نیست. او برای رسیدن به این آرزوی خود فکری دارد و برای عملی کردن ایده‌اش باید مهارتی جدید بیاموزد و این کار را هم می‌کند. کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب به حل مسائل خود توجه نشان می‌دهند و اگرچه آگاهی‌شان نسبت به دنیای واقعی بیش‌تر شده است، اما همچنان تخیلی قوی دارند. داستان رالف و تلاش او برای رسیدن به خواسته‌اش ممکن است برای کودکان معنادار و حاوی هم‌ذات‌پنداری باشد.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی گاوی به نام رالف است که از پدرش درخواست می‌کند برای او دوچرخه بخرد، اما پدر به او می‌گوید که گاوها نمی‌توانند دوچرخه‌سواری کنند. با اصرارهای رالف، پدر به او می‌گوید هر زمانی‌که خوک‌ها بتوانند پرواز کنند، برای او دوچرخه می‌خرد. رالف هم فکری به ذهنش می‌رسد: او به فرودگاه می‌رود با کمک‌های بیل، پرواز کردن با بالگرد را آموزش می‌بیند و پس از آن نزد دوستانش می‌رود و آن‌ها را به بالگردسواری دعوت می‌کند و این‌گونه شرط پدر برای پرواز خوک‌ها را انجام می‌دهد. او در نهایت موفق می‌شود دوچرخه‌ای که می‌خواهد را به دست بیاورد.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای کتاب با صفحه‌آرایی‌های متنوع و رنگ‌های زنده و گرم به‌ خوبی توجه مخاطب را به خود جلب می‌کنند. طنز تصاویر نیز به جذابیت و تأثیر داستان می‌افزاید. تصویرگر به‌ گونه‌ای خلاقانه اتفاقاتی را به نمایش درآورده که باعث گسترش مفاهیم داستان در ذهن مخاطب می‌شود. شخصیت‌‌ها دوست‌داشتنی طراحی‌ شده‌اند و با مخاطب، به ‌راحتی ارتباط برقرار می‌کنند. توجه به برخی جزئیات مثل پوشش خاص هر شخصیت که با طرز فکر و سبک زندگی او مرتبط است، بر باورپذیری شخصیت‌ها افزوده‌است. کنش‌ها نیز ساده و گویا ترسیم‌ شده‌اند و به درک اتفاقات داستان کمک می‌کنند. تصویرگر از قابلیت‌های صفحه‌آرایی به‌خوبی برای القای مفاهیم داستان استفاده کرده است و با بزرگ کردن برخی از کلمات لحن و احساسات مختلف را به مخاطب منتقل می‌کند. ترکیب‌بندی‌ها نیز منسجم و پویا هستند، هرچند که نزدیک شدن زیاد به سوژه‌ها با توجه به قطع بزرگ کتاب کمی تشخیص را سخت می‌کند. کنترل مناسب تیرگی‌ها و روشنی‌ها و سفیدخوانی‌های به‌جا نیز به مخاطب در درک تصاویر از دل شلوغی‌ها کمک می‌کند. نوع فونت متن و فونت عنوان زیبا نیست و تناسبی با سبک تصاویر ندارد و بزرگی آن کتاب را شلوغ کرده است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما چه آرزویی دارید که در حال حاضر به نظر نشدنی می‌آید؟ رالف برای اینکه آرزوی خودش را محقق کند فهمید که باید بالگرد سواری را یاد بگیرد. شما به آموختن چه مهارتی علاقه دارید؟ به نظر شما رالف چه ویژگی‌هایی دارد که در موفق شدن او مؤثر است؟ کدام ویژگی رالف برای شما قابل‌توجه است؟

مشخصات کتاب
نویسنده والری کولمن
ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
تعداد صفحات 16
نام مترجم نسرین وکیلی
سال انتشار 2001
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر روج جیرارد
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم