هر چیزی جایی دارد: اولویت‌بندی

(The 7 Habits of Happy Kids 3: A Place for Every thing)
thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گم شدن کفش‌های جامپر

سال: 2010
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: میترا نوحی جهرمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جامپر بی‌نظم است و بلد نیست وسائل خود را توی لانه‌اش مرتب کند و در جای خود بگذارد. دوستش گوبی خرسه به او کمک می‌کند متوجه شود بی‌نظمی ممکن است چه تاثیرات بدی بر زندگی‌اش بگذارد. جامپر با کمک گوبی کفش‌هایش را پیدا می‌کند. دوستی میان گوبی و جامپر از عناصر جهان کودکی داستان است.
  گوبی خرسه دوستی مهربان و دلسوز است و به جامپر کمک می‌کند تا مشکلش را حل کند. مهارت داشتن نظم و ترتیب و اولویت‌بندی در انجام کارها در گفتگوها و موقعیت داستان و شخصیت‌پردازی آن بیان شده است.
  استفاده از زبان شکسته و محاوره‌ای در مکالمات و گفتگوها که برای کودکان و مخاطبان اثر که در سنین یادگیری زبان هستند مضر و نامناسب خواهد بود. و نیز برای کودکانی که با این نوع زبان و لهجه آشنایی ندارند قابل فهم نیست. دادن برچسب به حیوانات موقع نامیدن اسمشان از نقط ضعف کتاب در ترجمه است که کار درستی نیز نیست.
  آموزش مهارت منظم بودن و تأکید بر اهمیت آن در زندگی و نقشی که در پدید آمدن احساس رضایت در فرد دارد

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب سومین جلد از مجموعه “هفت عادت کودکان موفق” است که به عادت سوم “اولویت‌بندی” پرداخته است. جامپر که دلش می‌خواهد با دوستانش بسکتبال بازی کند به لانه‌اش می‌رود تا کفش‌های کتانی‌اش را بپوشد، اما توی آن لانه‌ی به‌هم‌ریخته شتر هم با بارش گم می‌شود! جامپر هر کاری می‌کند نمی‌تواتد کفش‌ها را پیدا کند. گوبی خرسه به او کمک می‌کند تا لانه‌اش را مرتب و تمیز کند و همین اتفاق باعث پیدا شدن کفش‌ها و حتی چیزهای دیگری می‌شود که جامپر مدتهاست گم‌شان کرده! جامپر متوجه می‌شود که اگر منظم و مرتب باشد احساس بهتری خواهد داشت و می‌تواند هر چیزی را به راحتی پیدا کند. کتاب در قالب داستانی ساده قصد دارد مهارت منظم بودن و معایب بی‌نظمی را به مخاطب خود آموزش دهد. به نظر می‌رسد موقعیتی که در داستان برای بیان بی‌نظمی و لزوم داشتن نظم خلق شده متناسب با دنیای کودکان است و برای آنها ملموس و آشناست. کودکان معمولا درک متفاوتی از نظم دارند و به مرتب کردن وسائل و اتاق شخصی خود اهمیتی نمی‌دهند. بخش‌های پایانی کتاب مانند سخنی با والدین، پرسش‌هایی برای گفتگو و فعالیت‌های پیشنهاد شده از نقاط مثبت اثر است که به‌کارگیری چنین مهارت مهمی را عملی‌تر می‌سازد و می‌تواند باعث تعامل میان کودکان با والدین یا مربیان خود شود.
  انتخاب عنوان نظم به جای اولویت‌بندی در عادت سوم جای سوال دارد،زیرا موضوع کتاب درباره منظم بودن است. زدن برچسب به شکل یک ویژگی به بعضی از شخصیت‌ها در داستان‌، مثل الی ریزه‌میزه یا راسو بدبو، نامناسب است. استفاده از زبان محاوره‌ای در گفتگوها نیز برای مخاطبان اثر که در سنین فراگیری زبان و نوشتن هستند مناسب نیست و ممکن است باعث سردرگمی و گیجی آنها شود.

  چکیده داستان

  روزی در دهکده‌ی هفت بلوط جامپر تصمیم می‌گیرد با دوستانش در پارک بسکتبال بازی کند، اما او که دمپایی پوشیده باید زود به لانه‌اش برود و کفش‌های کتانی‌اش را پیدا کند. توی لانه همه چیز آن‌قدر نامرتب و به‌هم‌ریخته است که نمی‌تواند کفش‌ها را پیدا کند. او حسابی ناراحت می‌شود؛ گوبی یکی از دوستانش به کمک او می‌آید و دوتایی با مرتب کردن لانه می‌توانند کفش‌های حامپر را پیدا کنند. جامپر با این اتفاق متوجه می‌شود که اگر هر چیزی را سر جای خودش بگذارد هیچ‌وقت به دردسر نمی‌افتد و چیزی هم گم نمی‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر این کتاب، خلاقیت چندانی ندارند اما سبک کارتونی و پویایی آن‌ها، فضای پرنشاطی را در کتاب به‌وجود‌آورده که کودکان را مشتاق به خواندن داستان می‌کند. صحنه‌ها با توجه به نقاط اوج داستان انتخاب و طراحی شده‌اند.
  شخصیت‌ها باورپذیر و قابل درک طراحی شده‌اند و فضاسازی‌ها به روایت داستان وفادارند. ترکیب‌بندی‌ها منسجم هستند و تکنیک آبرنگ نیز اجرای قابل قبولی دارد.
  تصویرگر در صفحه‌های ابتدایی و انتهایی کتاب دورنمایی از مکان وقوع داستان‌ را به نمایش گذاشته که برای کودکان جذاب است؛ البته این تصاویر در نسخه‌ی اصلی روی آستربدرقه کتاب قرار داشتند و کارکرد ورود و خروج مخاطب به فضای داستان را داشته‌اند.
  کیفیت چاپ و صحافی در این کتاب مناسب است ولی طراحی گرافیک آن ضعیف بوده و فونت‌های به کار رفته بر روی جلد، متن و لابه‌لای تصاویر مناسب نبوده و به زیبایی اثر لطمه زده‌ است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا داشتن نظم این‌قدر اهمیت دارد؟ اگر بی‌نظم باشیم چه احساسی خواهیم داشت؟ اصلا با این نظر موافقید؟
  – آیا تابه‌حال شده شما هم مثل جامپر نتوانید یکی از وسائل‌تان را پیدا کنید ؟ به این موضوع خوب فکر کنید و سعی کنید با خلاقیت خاطره‌ی بامزه‌ای از آن موقعیت برای یکی از دوستان خود تعریف کنید و لذت ببرید.
  – نقش گوبی در کمک به جامپر چقدر بود؟ به نظر شما اگر گوبی به او کمک نمی‌کرد چه اتفاقاتی در داستان می‌افتاد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده شون کاوی
  ناشر خانه تحول
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم حمیده شرزه‌ئی
  سال انتشار ۲۰۱۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر استیسی کورتیس
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم