هشت‌پا

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

مجموعه‌ای از 5 داستان تخیلی همراه با ماجراجویی و مضامینی چون همدلی و خیرخواهی

نویسنده: محمدرضا شمس تصویرگر: علی خدایی

هشت‌پا

7+

مجموعه‌ای از 5 داستان تخیلی همراه با ماجراجویی و مضامینی چون همدلی و خیرخواهی

نویسنده: محمدرضا شمس

تصویرگر: علی خدایی

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
ساختارشکنی، خلاقیت و خیال‌پردازی از ویژگی‌های اصلی داستان‌های این کتاب است که کودکان را به کنجکاوی در رابطه با دنیای پیرامون و در نهایت تجربه‌ی کشف کردن تشویق می‌کند.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
موضوع داستان‌های کتاب درباره‌ی مفاهیمی مانند کمک، همدلی، بخشندگی، مهربانی و خیرخواهی است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

پنج داستان درباره‌ی کتابی که وقتی کج می‌شود مقداری از آب دریا از آن بیرون می‌ریزد، ماهی که دریا را در چمدان می‌ریزد و به سفر می‌رود، زنبوری که باد را نیش میزند، بادکنکی که بادش را به دیگران می‌بخشد و داستان صابونی که نه‌تنها دستان گرگ که دل گرگ را هم می‌شوید و او را با شنگول‌ومنگول مهربان می‌کند. کتاب شامل پنج داستان است که روایت‌های خلاقانه و خیالی دارد. در داستان اول هشت‌پا از کتاب خارج می‌شود و کمک می‌کند که آب دریای داستان به کتاب برگردد. در داستان دوم ماهی قبول می‌کند دریا را با خود به سفر ببرد، در ایستگاه قطار مردمی که سال‌هاست دریا را ندیده‌اند یک روزِ شاد را در کنار دریا می‌گذرانند و بعد ماهی دوباره در چمدان را می‌بندد و به سفر ادامه می‌دهد. داستان سوم آهنگین است و نشان می‌دهد که چطور درگیری میان زنبور و باد به هر دوی آن‌ها صدمه میزند. در داستان چهارم، بادکنک آن‌قدر از بادش به این‌وآن می‌بخشد که خالی می‌شود و دوباره با کمک باد خودش را پر می‌کند. درون‌مایه‌ی داستان‌ها کمک‌رسانی، همدلی، بخشندگی، مهربانی و خیرخواهی هستند.

چکیده داستان

هشت‌پا: داستانِ کتابی درباره‌ی دریا که روی یک کمد با پایه‌ای لق است. کمد کج می‌شود،و کمی از آب دریا می‌ریزد. هشت‌پا با کمک چسبک ماهی پایه‌ی کمد را درست می‌کنند و آب را به دریا برمی‌گردانند. پس از آن هشت‌پا به کتاب برمی‌گردد. یک چمدان دریا: یک روز ماهی قصد سفر می‌کند و دریا می‌خواهد که او را هم همراه خود ببرد. ماهی دریا را داخل چمدان می‌ریزد و سفر خود را آغاز می‌کند. در ایستگاه قطار، همین‌که مأمور ایستگاه متوجه می‌شود دریا داخل چمدان است، لباس‌هایش را درآورده و توی دریا می‌پرد. مأمورهای دیگر و مسافرهای ایستگاه هم می‌آیند. بعد از اینکه همه حسابی خوش گذراندند؛ ماهی در چمدان را می‎‌بنند و راه می‌افتد. یک نیش و دو نیش: با وزش باد، زنبور به درخت کوبیده می‌شود و دردش می‌آید. او دنبال باد می‌رود و نیشش می‌زند و به همین خاطر باد سوراخ شده و نیش زنبور کج می‌شود. زنبور نزد آهنگر می‌رود تا نیشش را درست کند و باد هم نزد پینه‌دوز می‌رود تا او سوراخ باد را ببندد. بادکنک قرمز: گل‌ها از بادکنک قرمز، که توی هوا در حال چرخ زدن است؛ می‌خواهند با چند فوت خنکشان کند. پس از آن بادکنک به توپی می‌رسد که باد ندارد و چند تا فوت هم به توپ می‌دهد. پس از آن سه‌چرخه را می‌بیند که چرخ‌های عقبش باد ندارد و چند تا فوت هم به چرخ می‌دهد، اما بادش تمام شده و می‌افتد. بادکنک از باد درخواست می‌کند که بادش کند. باد قبول نمی‌کند و بادکنک هم دم باد را گاز می‌گیرد. باد با سه فوت، بادکنک را باد می‌کند. صابون و گرگ: گرگ از صابون می‌خواهد دست‌هایش را بشوید تا سفید شوند و بتواند شنگول‌ومنگول را گول بزند. صابون دست‌ها و پاهای گرگ را شست، دل گرگ را هم شست. گرگ مهربان شد، شنگول‌ومنگول را برد پارک که بازی کنند و سه تا بستنی خرید تا باهم بخورند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب به متن وفادارند و حتی در برخی از داستان‌ها که نویسنده اطلاعات مشخصی نداده، تصویرگر شخصیت‌های جالبی را ارائه داده است تا اتفاقات داستان را برای کودکان باورپذیر نماید. کنش‌ها نیز با اتفاقات داستان هماهنگ هستند. تصاویر برای کودکان قابل درک و فهم بوده و فضاسازی‌ها نیز مطابق با متن تصویر شده‌اند. با این‌وجود تصاویر چندان خلاقانه نبوده و از کیفیت مطلوبی در طراحی برخوردار نیستند. تکنیک در برخی از داستان‌ها اجرای متفاوتی دارد و این عدم یکدستی به زیبایی کتاب لطمه زده‌است. طراحی گرافیک کتاب نیز کمکی به زیبایی و کارایی بهتر کتاب نکرده است؛ نوشته‌های تیره‌ی متن روی زمینه‌ی تیره رنگ، به سختی خوانده می‌شوند. طراحی روی جلد چندان زیبا نیست و فونت عنوان با سبک تصاویر هماهنگی ندارد. جنس نامناسب کاغذ نیز از جلوه و شفافیت رنگ‌ها کاسته است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

در تمام داستان‌های این کتاب یک اتفاق عجیب افتاده است. به اطرافتان نگاه کنید. شما هم می‌توانید یک روایت عجیب مانند داستان‌های این کتاب بسازید؟ شما دوست دارید به دنیای کدام‌یک از کتاب‌هایی که تابه‌حال خوانده‌اید سفر کنید؟ فکر کنید ببینید داستان گرگ که شنگول‌ومنگول را به پارک برده است را چطور می‌توان ادامه داد؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمدرضا شمس
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 28
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر علی خدایی
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم