هفت‌ گوی بلوری (۱۳)

(The seven cristal balls )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

ماجرای ناپدید شدن پرفسور کلکولس و به خواب رفتن هیئت تحقیقاتی فرهنگ سرخپوستان پرو

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

هفت‌ گوی بلوری (۱۳)

(The seven cristal balls )
12+

ماجرای ناپدید شدن پرفسور کلکولس و به خواب رفتن هیئت تحقیقاتی فرهنگ سرخپوستان پرو

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
این داستان بیشتر از جنبه‌ی طنز، رفتارهای ساده‌ شخصیت‌ها، زبان و لحن و درک موقعیت و تخیل به‌کاررفته در داستان می‌تواند مناسب گروه سنی پیشنهادی باشد. هیجان، ماجراجویی، سفر و گشت‌وگذار، حل معما و استقلال‌طلبی از عناصر جهان نوجوانی‌ است که در داستان‌های تن‌تن به وفور دیده می‌شود.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
در ابتدای این داستان به دخالت نکردن در مسائل کشورهای دیگر و ورود نکردن به چیزهایی که برای مردمان هر کشور مورداحترام است، اشاره‌شده است و بااینکه روی این موضوع پافشاری نشده، اما همین اشاره کافی است که نشان دهد بلاهایی که برسر هیئت تحقیقی که به معابد سرخپوستان رفته‌اند و در امورات آن‌ها دخالت کرده‌اند، چندان بی‌راه هم نیست. این موضوع می‌تواند توجه نوجوانان مخاطب کتاب را به خود جلب کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
رازآلودگی اتفاقات این مجموعه و به کما رفتن هیئت پژوهشی می‌تواند از عناصر ترس در داستان باشد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
ورود به مقدسات و فرهنگ مردم دیگر کشورها بدون اجازه‌ی آنها و نگاه بهره بردارانه و استعماری به قبایل بدوی آمریکای جنوبی از محتواهای بزرگسالانه‌ی داستان است.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد ۱۳‌ از مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. داستان درباره‌ی هفت نفر از هیئت تحقیقی است که به پرو رفته‌اند و درباره‌ی معابد سرخپوستان تحقیق می‌کنند. بعد از برگشت ازآنجا برایشان ماجراهایی پیش می‌آید و همگی به کما فرو می‌روند. پرفسور کلکولس نیز ناپدید می‌شود و دوستش هم برای حل این معما به آنها کمک می‌کند به خوب فرو می‌رود. برای فهمیدن پایان این داستان لازم است که جلد بعدی این مجموعه به نام زندانی‌های معبد خورشید خوانده شود. داستان این کتاب حال و هوایی جادویی دارد و منطق اتفاقاتی که می‌افتد نامعلوم است. این داستان می‌تواند باعث ایجاد هیجان و سرگرمی برای نوجوانان گروه سنی پیشنهادی شود. زبان و لحن داستان و موقعیت مرموز آن برای اغلب نوجوانان گروه سنی پیشنهادی قابل‌درک است. شجاعت، هوش، دقت نظر و سرعت عمل تن‌تن در این داستان قابل‌توجه است. همچنین تن‌تن در این داستان اتفاقات و مسائل پیش‌آمده را چنان دقیق کنار هم می‌گذارد و نتیجه‌گیری می‌کند و مثل یک کارگاه عمل می‌کند. این کتاب به شکل کمیک استریپ طراحی ‌شده است و روایت داستان، بالون‌های دیالوگ‌ها به همراهی روایت و کنش‌های منعکس شده در تصاویر قابل‌درک می‌شود. تن‌تن همراه با برفی سگ باوفایش، وارد ماجراهایی می‌شوند و از خود رفتارهای شجاعانه نشان می‌دهند. این داستان می‌تواند از جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی و ماجراجویی و برانگیختن کنجکاوی قابل‌توجه باشد. نوجوانان گروه سنی پیشنهادی با خواندن این داستان وارد فضایی خنده‌آور و پرماجرا می‌شوند که مخاطب را تا آخر ماجرا همراهی می‌کند. بسیاری از کودکان از داستان‌های معمایی و کارآگاهی لذت می‌برند و هیجان و جستجوگری در این داستان می‌تواند برایشان جذاب باشد. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. در این جلد نیز محققین اروپایی به معابد سرخپوستان پرو می‌روند تا از هنر و فرهنگ و ثروت مردم این منطقه بهره ببرند. داستان رازآلود و به خواب رفتن افراد بدون دلیل مشخصی می‌تواند از عناصر ترس در داستان باشد.

چکیده داستان

در خبرها آمده است که چند پرفسور هیئت تحقیقاتی در معابد اینکاها (سرخپوستان پرو) به بلای یکسانی گرفتار شده‌اند؛ آن‌ها یکی‌یکی ناگهان به خواب ‌رفتند و در کنارشان خرده‌شیشه‌هایی پیدا شد. تن‌تن و کاپیتان هادوک و پرفسور کلکولس برای تحقیق درباره‌ی این اتفاق پیش یکی از دوستان کلکولس که یکی از افراد هیئت تحقیق بود، می‌روند تا از او سؤالاتی بپرسند. تن‌تن و هادوک و کلکولس شب آنجا می‌مانند و در همان شب بلایی که سر بقیه‌ی هیئت تحقیق آمده بود، برسر دوست کلکولس نیز آید و در جریانی که دلیلش در جلد بعد (جلد ۱۴) معلوم می‌شود، پرفسور کلکوس نیز ناپدید می‌شود. در این میان اتفاقات زیادی می‌افتد و در پایان داستان هر هفت نفر هیئت تحقیق به خواب‌رفته‌اند و در بیمارستان نگهداری می‌شوند، و پرفسور کلکولس نیز ناپدیدشده است. تن‌تن و کاپیتان هادوک طی تحقیقاتی متوجه می‌شوند که برای یافتن کلکولس باید به کشور پرو بروند.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما معابد و مکان‌های مقدس برای چه ساخته‌شده‌اند؟ - آیا شما تا به‌حال معمایی را کشف کرده‌اید؟ کارآگاه شدن چه سختی‌هایی دارد؟ - اطلاعات شما درباره‌ی فرهنگ مایاها (سرخپوستان پرو در آمریکای جنوبی) در چه حد است؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
سال انتشار 1948
سال انتشار در ایران 1380
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت