همه جا خانه‌ای دارد (۱۸)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

آشنایی با یکی از صفت‎های خداوند و حضور او در همه‌ی مکان‌ها

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: حدیثه قربان

همه جا خانه‌ای دارد (۱۸)

7+

آشنایی با یکی از صفت‎های خداوند و حضور او در همه‌ی مکان‌ها

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: حدیثه قربان

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در هر یک از این موقعیت‌ها در خانه خدا به روی همه باز است و او همه را به خانه‌اش دعوت می‌کند این به کودک احساس امنیت می‌دهد.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله دین می‌پردازد. نویسنده با بیان پنج موقعیت جغرافیایی که در آنها خانه خدا وجود دارد تلاش می‌کند کودک را با نعمت نزدیکی به خانه خدا که همان مسجد است آشنا کند.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
یکی از مسجدها در سیاه چادر متعلق به عشایر بنا شده است. لباسی که کودک جزیره قشم بر تن دارد با لباس کودکی که در عشایر یا شهر زندگی می‌کند متفاوت است. اینها می‎توانند موضوع گفتگویی درباره اقوام ایرانی، پوشش و سبک زندگی آنها باشد.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «همه جا خانه‎ای دارد» جلد هجدهم از مجموعه کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این داستان درباره‌ی خانه خداست؛ خانه‌ای که در هر کجا ساخته شود همسایگان از وجود آن خوشحال خواهند شد. خانه خدا می‌تواند در بالای کوه باشد یا در جزیره، خدا می‌تواند همه جا خانه‌ای داشته باشد، خانه‌ای که همه به آن دعوت هستند و در آن به روی همه باز است. درون‌مایه این کتاب آشنایی با صفات خداوند و خداشناسی است. برخی از پرسش‌های انتهای کتاب جالب است و جای گفتگو دارد. بهتر است کودک را برای گرفتن پاسخ‌هایی که مورد انتظارمان است هدایت نکنیم تا فضای خیال‌پردازی، جستجو و کشف را برای کودک باز بماند و او بتواند هر فکری در سر دارد را بیان کند. خوب است این فرصت را به کودک بدهیم که با قدرت خیال خود به پرسش‌ها پاسخ دهد. وقتی داستان‌ و گفتگوهای پیرامون آن بسیار سرراست و کلیشه‌ای می‌شود و از پیچیدگی‌های آن کاسته می‌شود امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید هم چیزی دستگیرش شود، اما معنای شخصی چندانی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود ندارد. پرداختن به لایه‌های بیرونی احکام و اصول دین به جای محتوای آن‎ها، استفاده از توجیه به جای ارائه دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. این کتاب برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند. پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

در این کتاب پنج موقعیت جغرافیایی که خداوند در آنها خانه دارد به تصویر کشیده شده است. خانه خدا می‌تواند مسجدی باشد در میان کوچه، بالای کوه، در چادر عشایر، در جزایر جنوبی کشور یا بین‎ راه. در هر یک از این موقعیت‌ها افراد از اینکه خداوند در همسایگی آنها خانه‌ای دارد خوشحال‌اند. در انتهای داستان کودک خداوند را بهترین همسایه خطاب می‌کند. در پایان کتاب نویسنده صفحه‌ای با عنوان فکر کن و بگو قرار داده که در آن شش پرسش متناسب با محتوای کتاب مطرح شده‌است.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب فضای شادی را خلق کرده‌اند. ارتباط متن و تصاویر در طول کتاب برقرار است. تصاویر برای کودکان قابل درک اند و آن‌ها را با فضای کلی هر مطلب آشنا می‌کنند. طراحی شخصیت‌ها خلاقیت قابل توجهی ندارد ولی باورپذیر و با کنش‌هایی گویا ترسیم شده‌اند. فضاسازی‌ها در ارتباط با متن به‌ تصویر در آمده‌اند. تکنیک اجرای مناسبی دارد. کیفیت صفحه‌آرایی و جای‌گذاری متن در صفحه‌ها قابل قبول است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط اطراف شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن تصاویر نکرده‌اند. اندازه و نوع فونت و قطع کتاب برای مخاطب کودک مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- می‌توانید با کودک خود درباره‌ی پرسش‌های انتهای کتاب گفتگو کنید. - وقتی احساس تنهایی می‌کنید با چه فکر‌هایی حالتان بهتر می‌شود؟ - حضور خداوند همه‌جا و همیشه چه احساسی در شما به وجود می‌آورد؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر حدیثه قربان
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم