همه صدایش می‌زنند (۴)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

ستایش خداوند توسط همه‌ی موجودات و آشنایی با یکی از صفات خداوند

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: نیلوفر برومند

همه صدایش می‌زنند (۴)

7+

ستایش خداوند توسط همه‌ی موجودات و آشنایی با یکی از صفات خداوند

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: نیلوفر برومند

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در این داستان کودک یا نوجوانی وجود ندارد، اما در خیال کودک همه موجودات مانند او به مراقبت، امنیت و خانواده نیاز دارند و ممکن است با حیوانات داستان هم‌ذات‌پنداری کند. انجام کارهای روزمره‌ی زندگی و سپاس‌گزار بودن برای داشته‌ها و خوشی‌ها، بخشی از تجربه‌ی زیسته‌ی کودک است و می‌تواند درک این کتاب را برای کودکان ساده‌تر کند.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله دین می‌پردازد. با ترسیم پنج موقعیت‌ فضاهایی را نشان می‌دهد که موجودات زنده در حال حمد و ستایش خداوند هستند. و اوست که شایسته حمد و ستایش است.
الگوی شخصیتی
در این کتاب کودک یا نوجوانی وجود ندارد بلکه شخصیت‌های این کتاب موجودات زنده از جمله نوزادانی هستند که هر کدام مشغول ستایش و سپاسگزاری از خداوند هستند. سپاسگزاری و قدردان بودن چیزی است که در این کتاب بر آن تاکید دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «همه صدایش میزنند» جلد چهارم از مجموعه کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این داستان درباره‌ی ستایش و سپاس‌گزاری از خداوند است. در ابتدای کتاب به فرشته اشاره شده است و نخستین پرسش پایان کتاب این است که «فرشته‌ها در کجا هستند؟». در این کتاب، 5 موقعیت که در هر کدام موجودی در حال ستایش خداوند است ترسیم شده است. کودک برای هر کدام از این موقعیت‌ها خیال پردازی می‌کند و می تواند مکالمه بین موجودات و خداوند را حدس می‌زند. درون‌مایه‌ی این کتاب خداشناسی و خداپرستی است. پرداختن به لایه‌های بیرونی خداشناسی به جای محتوای عمیق‌تر آن، استفاده از توجیه به جای ارائه دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. امکان دارد برای کودک این پرسش بوجود بیاید که فرشته کیست یا چیست؛ بهتر است برای این پرسش احتمالی پاسخی آماده کرده باشید. به نظر می‌رسد پرسش‌های نویسنده با این هدف طراحی کرده است که به کودک یادآوری کند آن موجودیتی که شایسته حمد وستایش و تشکر است خداوند است. پیشنهاد می‌شود در پاسخ به این پرسش‌ها به کودک جهت ندهیم و از او پاسخ‌های سرراست و یک کلمه ای انتظار نداشته باشیم. او را در خیال پردازی‌هایش آزاد بگذاریم. وقتی داستان‌ و گفتگوهای پیرامون آن بسیار سرراست و کلیشه‌ای می‌شود و از پیچیدگی‌های آن کاسته می‌شود، امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید هم چیزی دستگیرش شود، اما معنای شخصی چندانی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود ندارد. این کتاب برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن متن را دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند، اما پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

در این کتاب پنج موقعیت که در هر کدام از آنها موجودی در حال ستایش خداوند است نشان داده شده است. فرشته‌ها، نوزادان و بچه‌ها، جوجه‎ها و پرنده‎ها، ماهی‏ها و موجودات دریایی، غنچه ها، گل‎ها و سبزها هر کدام به شکلی خداوند را ستایش می‌کنند. در پایان داستان کودک خداوند را خطاب قرار می‌دهد و می‌گوید در زمین و آسمان همه تو را صدا می‌زنند. در پایان کتاب شش پرسش درباره محتوای کتاب مطرح شده است.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب فضای شادی را خلق کرده‌اند. ارتباط متن و تصاویر در طول کتاب برقرار است. تصاویر برای کودکان قابل درک اند و آن‌ها را با فضای کلی هر مطلب آشنا می‌کنند. طراحی شخصیت‌ها خلاقیت قابل توجهی ندارد ولی باورپذیر و با کنش‌هایی گویا ترسیم شده‌اند. فضاسازی‌ها در ارتباط با متن به‌ تصویر در آمده‌اند. تکنیک اجرای مناسبی دارد. کیفیت صفحه‌آرایی و جای‌گذاری متن در صفحه‌ها قابل قبول است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط اطراف شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن تصاویر نکرده‌اند. اندازه و نوع فونت و قطع کتاب برای مخاطب کودک مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- از به خاطر داشتن‌ چه چیزهایی خیلی خوشحال هستید؟ - فکر می‌کنید به خاطر داشتن چیزهای خوب زندگی باید از کسانی تشکر کنی؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر نیلوفر برومند
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم