همیشه بوده و هست (۹)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

آشنایی با یکی از صفت‌های خداوند، جاودانگی و امنیت

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: شیلان هوشیاری

همیشه بوده و هست (۹)

7+

آشنایی با یکی از صفت‌های خداوند، جاودانگی و امنیت

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: شیلان هوشیاری

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
برای بیان داستان از اتفاقات ساده و قابل لمس استفاده شده است. هر کدام از این موقعیت‌ها می‌توانند برای برخی کودکان تجربه شده باشد. پژمرده شدن گل مورد علاقه، از دست‌دادن حیوان خانگی یا مرگ یکی از نزدیکان هر کدام موجب ایجاد احساس ترس از جدایی یا تنهایی در کودک شود.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله خداشناسی می‌پردازد. پنج موقعیت ساده انتخاب شده و از طریق آن کودک با جاودانگی خداوند آشنا شده است.
الگوی شخصیتی
کودک با دوستان و اعضای خانواده رابطه خوبی دارد و حواسش به درختان، پروانه‌ها و گوسفندان هست و طبیعت و حیوانات را دوست دارد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «همیشه بوده و هست» جلد نهم از مجموعه‌ی کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این جلد درباره‌ی جاودانگی خداوند است. نویسنده برای نشان دادن این ویژگی خداوند پنج موقعیت مختلف را که برای کودک قابل لمس است، انتخاب کرده و در هر موقعیت نشان می‌دهد چیزهایی که در دور وبر ما هستند از گیاهان تا حیوانات تا اعضای خانواده‌مان امکان دارد روزی ما را تنها بگذارند و برای همیشه بروند، اما خداوند همواره در کنار ما است و هیچ‎گاه ما را تنها نمی‎گذراد. این تصویر به کودکی که اضطراب جدایی یا ترس از تنها ماندن دارد این اطمینان را می‎دهد که با وجود خدا هیچ‎گاه تنها نیست. درون‌مایه‌ی این کتاب خداشناسی است و در انتهای آن پرسش‌هایی مطرح شده است که از کودک می‌خواهد به آنها فکر کند و به آنها پاسخ دهد. شاید در ابتدا پرسش‌های پایانی کتاب سرراست و با پاسخ‌هایی از پیش مشخص شده به نظر برسند، اما والدین و مربیان می‌توانند پا را فراتر از خواست نویسنده بگذارید و در پاسخ این پرسش‌ها دنبال کلیشه‌ها و پاسخ‌های از پیش مشخص شده نباشند. کودک برای این موضوعات می‌تواند خیلی پردازی کند و بهتر است راه گفتگو با کودک باز بماند. در داستان‌ها و به خصوص پرسش‌هایی که هیچ پیچیدگی ندارند امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید چیزی دستگیرش شود، اما معنای شخصی چندانی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود ندارد. در تمام کتاب‌های این مجموعه اصل وجود خدا مفروض گرفته شده است و تلاش شده از راه معرفی صفات خداوند کودک را با مقوله وجود خدا آشنا کنند. پرداختن به لایه‌های بیرونی خداشناسی به جای محتوای آن‎ها، استفاده از توجیه به جای ارائه دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند. ناشر این کتاب را برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند.

چکیده داستان

در این کتاب پنج موقعیت توصیف شده است که در هرکدام از آنها کودک موجودی را از دست می‌دهد. گل نرگس پس از چند روز پژمرده می‌شود و دیگر نشانی از آن نیست. درخت بوستان محل پیر و خشک می‌شود. پروانه پس از پنج روز دیگر به خانه نمی‌آید. عمو، «عسلی» را که گوسفند بزرگی شده بود می‎فروشد. ننه ریحانه مثل کبوترها پر می‎کشد و می‎رود. در انتهای داستان کودک خداوند را خطاب قرار می‌دهد و می‌گوید تو همیشه هستی و ما را تنها نمی‌گذاری. در انتهای داستان تعدادی پرسش برای گفتگو با کودکان مطرح شده است.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب فضای شادی را خلق کرده‌اند. ارتباط متن و تصویر در طول هر داستان برقرار است. تصاویر به ‌نمایشی کلی از مطالب می‌پردازند و احساسات شخصیت‌ها را نیز تا حدودی انعکاس می‌دهند و از این جهت برای کودکان قابل درک و باورپذیر هستند. در عین حال شخصیت‌ها کلیشه‌ای هستند و خلاقیتی در طراحی‌شان به چشم نمی‌خورد. تکنیک دیجیتال اجرای ساده‌ای دارد.کیفیت صفحه‌آرایی و جای‌گذاری متن در صفحه‌ها قابل قبول است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط اطراف شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن تصاویر نکرده‌اند. اندازه و نوع فونت و قطع کتاب برای مخاطب کودک مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

1- درباره پرسش‌های انتهای کتاب با کودکتان گفتگو کنید.

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر شیلان هوشیاری
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم