همین و همان

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یک کتاب تصویری حاوی تصاویر تبدیل شونده همراه با کنجکاوی و تخیل

سال: 1395
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خلاقیت در طراحی و ایجاد شگفتی از تبدیل تصاویر به یکدیگر، متناسب با جهان کودکی مخاطبان کتاب است.
  اجرای خلاقانه‌ی کتاب و تبدیل تصاویر به یکدیگر برای کودکان الهام‌بخش بوده و می‌تواند برای خلق کاردستی‌‌ها و نقاشی‌های خلاقانه جنبه‌ی آموزشی داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتابی تصویری که در هر صفحه از آن با جابه‌جایی نیم ورق‌ها شکل‌ها به شکل دیگری تبدیل می‌شوند. در اولین تصویر اسبی در حال آب خوردن به یک گربه که دارد یک ماهی را از تنگ، درون دریاچه می‌اندازد تبدیل می‌شود. در تصاویر بعدی شاهزاده به شاهدخت، پسر روستایی و بزش به خرس، دو جوجه به یک روباه و خرگوش، آهو به گوزن، شیر نر به جوجه‌تیغی و درنهایت روباه به دو پرنده تبدیل می‌شوند. خلاقیت در طراحی کتاب می‌تواند برای کودکان الهام‌بخش باشد. می‌توان از کودک خواست برای هریک از تصاویر و سپس تغییر آن‌ها یک داستان بسازد که برای رشد خلاقیت و خیال‌پردازی در کودکان یک فعالیت مؤثر خواهد بود. کشف کردن شیوه‌ی تبدیل تصاویر به یکدیگر نیز، زمینه‌ای برای تقویت کنجکاوی و پرسشگری در کودکان است.
  کتاب برای کودکان 3 سال به بالا مناسب است اگرچه کیفیت چاپ به گونه‌ای است که آن را در معرض پاره شدن قرار می‌دهد.

  چکیده داستان

  کتاب شامل تصاویر مختلفی است که با جابه‌جایی نیم‌ورق‌ها به یکدیگر تبدیل می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب تصویری که بدون متن است با شیوه‌ای خلاقانه کودکان را به کشف و جستجو در میان صفحه‌های آن وا میدارد. تصویرگر با ایجاد برشی افقی در میان برخی از صفحه‌ها آنها را به دو قسمت تقسیم کرده است که کودک با ورق زدن تکه بالایی یا پایینی آن به شکلی جدید دست می‌یابد. سادگی استفاده از این الگو با توجه به توان فکری و جسمی خردسالان است که از محاسن آن محسوب می‌شود.
  در کتاب از شخصیت‌های حیوانی و انسانی متنوعی استفاده شده است این تصاویر که با خطوطی ساده و شکل‌هایی واضح طراحی شده‌اند برای خردسالان قابل درک هستند و فضای آموزشی مناسبی را در کتاب فراهم کرده‌اند. استفاده از رنگ‌آمیزی شاد و بافت‌های متنوع نیز فضای چشم نوازی را در کتاب خلق کرده که به جذابیت آن افزوده است.
  این کتاب از کیفیت چاپ مطلوبی برخوردار است ولی جنس کاغذ آن نازک بوده و برای استفاده مکرر کودکان مناسب نیست با این وجود تصاویر لذت کشف را در کودکان برمی‌انگیزاند و به پرورش تفکر خلاق در آنها کمک می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  برای هریک از تصاویر و تغییر آن یک داستان بسازید.
  می‌توانید در دل هر تصویر، اجزائی از تصویر بعدی را کشف کنید؟ به‌عنوان نمونه به تصویر اسب نگاه کنید. کدام قسمت از اسب به تصویر گربه و ماهی تبدیل می‌شود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده علی خدایی
  ناشر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
  تعداد صفحات ۳۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر علی خدایی
  عرض کتاب ۲۶
  نوع جلد سخت