هنر الفبا

(TinTin in l'alph-art )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

12+

مافیای نقاشی تقلبی و ماجراجویی‌های تن‌تن ماجراجویی برای کشف و لو دادن این گروه خلافکار

نویسنده: هرژه تصویرگر: هرژه

هنر الفبا

(TinTin in l'alph-art )
12+

مافیای نقاشی تقلبی و ماجراجویی‌های تن‌تن ماجراجویی برای کشف و لو دادن این گروه خلافکار

نویسنده: هرژه

تصویرگر: هرژه

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت‌های اصلی این داستان افرادی بزرگ‌سال‌‌اند. فضای داستان، سادگی به نتیجه رسیدن اتفاقات، حال و هوای داستان و طنز آن، داستان را مناسب برای گروه سنی مخاطب مناسب کرده. ماحراجویی، حل مسئله، هیجان و استقلال تن‌تن می‌تواند از عناصر جهان نوجوانی پررنگ داستان باشد
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
رفتار تن‌تن در این داستان از جنبه‌ی هوشمندی در تصمیم‌گیری، تحلیل وقایع، توجه به جزییات، سرعت عمل، کنجکاوی، ناامید نشدن، شجاعت، خطر کردن می‌تواند موردتوجه نوجوانان مخاطب کتاب قرار بگیرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
قتل و ناپدید شدن افراد، صدمات فیزیکی، مافیا و دزدی آثار هنری و تلاش برای کشتن تن‌تن و هادوک از موارد خشونت و ترس داستان است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
موضوع داستان که جعل آثار هنری و کارهای گروه‌های مافیایی است، در جهان کودکی و نوجوانی نمی‌گذرد.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «ماجراهای تن‌تن خبرنگار جوان» است. داستان درباره‌ی مافیایی است که نقاشی‌های کلاسیک را توسط نقاشی کپی می‌کند و به اسم اصل می‌فروشد. تن‌تن باعث می‌شود که دست این مافیا رو شود و منهدم شود. شجاعت، هوش، دقت نظر و سرعت عمل تن‌تن در این داستان قابل‌توجه است. همچنین تن‌تن در این داستان اتفاقات و مسائل پیش‌آمده را چنان دقیق کنار هم می‌گذارد و نتیجه‌گیری می‌کند و مثل یک کارگاه عمل می‌کند. این کتاب به شکل کمیک استریپ طراحی ‌شده است و روایت داستان، بالون‌های دیالوگ‌ها به همراهی روایت و کنش‌های منعکس شده در تصاویر قابل‌درک می‌شود. تن‌تن همراه با برفی سگ باوفایش، وارد ماجراهایی می‌شوند و از خود رفتارهای شجاعانه نشان می‌دهند. این داستان می‌تواند از جنبه‌ی سرگرم‌کنندگی و ماجراجویی و برانگیختن کنجکاوی قابل‌توجه باشد. نوجوانان گروه سنی پیشنهادی با خواندن این داستان وارد فضایی خنده‌آور و پرماجرا می‌شوند که مخاطب را تا آخر ماجرا همراهی می‌کند. بسیاری از کودکان از داستان‌های معمایی و کارآگاهی لذت می‌برند و هیجان و جستجوگری در این داستان می‌تواند برایشان جذاب باشد. مجموعه‌ی تن‌تن حاوی محتوای استعماری (ادبیات دوران استعمار) است که برای زمانه‌ی هرژه عادی به نظر می‌رسید و در حال حاضر مورد نقد قرار می‌گیرد؛ پسرک بلژیکی سفیدپوست به کشورهای مختلف توسعه‌نیافته سفر می‌کند و مسائل مردم این کشورها را که خودشان از حلش عاجزند حل می‌کند. نوشتن این جلد توسط هرژه ناتمام ماند و در سال ۱۳۸۳ میلادی و پس از مرگ او منتشر شد. داستان برگرفته از اوج دوران مافیا‌ در غرب است و تن‌تن به تنهایی از پس مافیا برمی‌آید و دست آنها را رو می‌کند. قتل خبرنگار‌ها و کشته و ناپدید شدن هنرمندان و کارشناسان تاریخ هنر، تلاش برای قتل تن‌تن و کاپیتان هادوک توسط رئیس گروه مافیایی می‌خواهد و دیگر تصاویر و حادثه‌های این قسمت از داستان از موارد ترس و خشونت داستان تلقی می‌شود.موضوع این داستان نیز در جهان کودکی و نوجوانی نمی‌گذرد و مربوط به جهان بزرگ‌سالی است.

چکیده داستان

طی چند خبر تن‌تن متوجه می‌شود که چند هنرمند و کارشناس نقاشی کشته یا ناپدیدشده‌اند.یکی از افرادی که کشته‌شده است، یک روز قبل از کشته شدنش با تن‌تن که خبرنگار است تماس می‌گیرد و می‌خواهد به تن‌تن چیزهای مهمی بگوید، اما با کشته شدنش همه‌چیز به شکل معما باقی می‌ماند. تن‌تن کنجکاو می‌شود و فکر می‌کند که حتماً ماجرای خطرناکی در این ‌بین وجود دارد. تن‌تن تصمیم می‌گیرد این معما را حل کند و پس از گذراندن ماجراها و حوادث زیادی متوجه می‌شود که در قتل کارشناسان و هنرمندان دست مافیای جعل نقاشی در کار است. تن‌تن با کمک دوستان پلیس و کارآگاهش باعث دستگیری و انهدام باند مافیایی جعل نقاشی می‌شود.

کیفیت تصویر

ماجراهای تن‌تن ازجمله مجموعه کتاب‌های بسیار مشهور، محبوب و پرفروش در طول تاریخ ادبیات جهان است که به زبان‌های مختلفی ترجمه‌شده است. نوشتن و تصویرسازی این داستان‌ها از حدود صدسال پیش توسط فردی بانام مستعار هرژه و از همان ابتدا در قالب کمیک‌استریپ (داستان مصور) و به شکل سیاه‌وسفید آغاز شد. اما بعدها تصاویر توسط خود او و همکارانش رنگ‌گذاری شد و با اصلاحاتی مجدداً به چاپ رسید. در شیوه‌ی کمیک‌استریپ تصاویر به‌صورت متوالی و دنباله‌دار و در کادرهایی با اندازه‌های متنوع در کنار هم قرارگرفته و داستان را روایت می‌کنند. متن داستان نیز غالبا به شکل گفتگوها و یا توضیحاتی کوتاه در داخل تصاویر گنجانده می‌شود. تصاویر در ماجراهای تن‌تن مانند دیگر آثار کمیک استریپ نقش اصلی را در روایت و انتقال مفهوم داستان بر‌عهده‌دارند. در این مجموعه تصویرگر بامهارت زیاد تصاویر را به شکل گویا، پرتحرک و پرقدرت اجرا کرده است. متن طنز کتاب را تصاویری هماهنگ بااین‌حال و هوا همراهی می‌کنند. تصاویر با خطوط کناره‌ی واضح و تیره و رنگ‌های غالبا تخت و کنتراست مناسب اجراشده‌اند. داستان‌ها غالبا ماجراجویانه و سرشار از اتفاقات گوناگون و هیجان‌انگیز هستند و حرکت و کنش در شخصیت‌پردازی و فضاسازی‌ها به‌خوبی دیده می‌شود. شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی (تن‌تن) جذاب و باورپذیر و در حالت‌های گوناگون طراحی‌شده‌اند. به جزییات فضاها و اتفاقات توجه خاصی شده و در مرحله‌ی رنگ‌گذاری نیز رنگ‌های متنوع و جذابی انتخاب‌شده‌اند. کتاب‌های این مجموعه با جلدسخت و کیفیت نسبتاً مطلوبی چاپ‌شده‌اند اما طراحی جلد و گرافیک مناسب و جذابی ندارند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما هنر در زندگی انسان چه تأثیری دارد؟

مشخصات کتاب
نویسنده هرژه
ناشر رایحه‌ی اندیشه
تعداد صفحات 64
نام مترجم گروه نشر رایحه اندیشه
سال انتشار 1986
سال انتشار در ایران 1381
تصویرگر هرژه
عرض کتاب 22
طول کتاب 29
نوع جلد سخت