هیس! ما یک نقشه داریم

(Shh! We have a plan)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان کودکی که همراه یک گروه به جنگل می‌رود، تلاش افراد گروه برای اسیر کردن پرنده، تلاش کودک برای ارتباط برقرار کردن با پرنده، موفقیت کودک و جمع شدن تعداد زیادی پرنده در اطراف او

سال: 2014
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان درباره‌ی صلح و دوستی است. کودک برخلاف سایر افراد گروه چهارنفره به‌جای اینکه به اسیر کردن پرنده فکر کند، دوست دارد با پرنده ارتباط برقرار کند و درنهایت هم حسن نیت و مهربانی اوست که پیروز می‌شود. تنها کودک است که وسیله‌ای برای شکار کردن در دست ندارد و وقتی به پرنده نزدیک می‌شود و به او سلام می‌کند پرنده چشم‌هایش را باز می‌کند درحالی‌که در تمام صفحات قبل چشم‌های پرنده بسته است. باز بودن چشم‌های پرنده و نزدیک شدنش به شخصیت اصلی داستان نشان می‌دهد که بین نفر چهارم و پرنده ارتباطی متقابل شکل‌گرفته است. آرام‌آرام پرندگان زیادی دور کودک جمع می‌شوند و حتی در تصویر یک پرنده روی دست کودک نشسته است.
  در این داستان کودک با وجود این‌که هیچ ابزاری برای شکار در دست ندارد و از تمام اعضای گروه کوچک‌تر است؛ موفق می‌شود نه‌تنها با پرندهایی که بزرگ‌ترها نمی‌توانند آن را شکار کنند ارتباط برقرار کند، بلکه تعداد زیادی از پرندگان را دور خودش جمع می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی یک گروه چهارنفره است که یک پرنده‌ی زیبا در جنگل می‌بینند و تصمیم می‌گیرند پرنده را به دست بیاورند. یک کودک در این گروه هست و درحالی‌که بقیه نقشه می‌کشند پرنده را اسیر کنند، کودک تلاش می‌کند با پرنده ارتباط برقرار کند. کودک موفق می‌شود و پرنده‌های زیادی دور او جمع می‌شوند. داستان درباره‌ی صلح و دوستی است. در ابتدای کتاب آمده است؛ «صلح را از راه زور نمی‌توان نگه داشت. صلح را فقط از راه درک و فهم متقابل می‌توان برقرار کرد.» این داستان یک داستان تصویری است و با تعداد محدودی از کلمات تکرارشونده روایت‌ شده است. روایت‌ طنز کتاب و تصویرگری زیبای آن برای کودکان جذاب هستند. خوش‌رفتاری با حیوانات و پرداختن به دغدغه‌های زیست‌محیطی از دیگر پیام‌های مثبت این داستان است.

  چکیده داستان

  چهار نفر در جنگل یک پرنده‌ی زیبا می‌بینند. کوچک‌ترین عضو این گروه چهارنفره به پرنده سلام می‌کند، اما بقیه او را ساکت می‌کنند. سه‌نفر پاورچین‌پاورچین به‌طرف پرنده‌ی زیبا می‌روند، اما درست لحظه‌ای که می‌خواهند پرنده را بگیرند، پرنده پرواز می‌کند و روی درخت می‌پرد. کوچک‌ترین فرد دوباره به پرنده سلام می‌کند، اما بقیه از او می‌خواهند که ساکت باشد. آن سه‌ نفر این بار خیلی آرام از نردبان بالا می‌روند، اما باز درست در لحظه‌ای که می‌خواهند پرنده را بگیرند، پرنده پرواز می‌کند و آن‌ها به زمین می‌افتند. پرنده بر روی شاخه‌ای در وسط دریاچه می‌نشیند. کوچک‌ترین فرد می‌گوید: «سلام پرنده کوچولو»، اما دوباره بقیه او را ساکت می‌کنند. آن سه نفر یک نقشه‌ی جدید می‌کشند، روی چوب می‌نشینند و خیلی آهسته پارو می‌زنند، اما در لحظه‌ی حمله پرنده باز هم پرواز می‌کند و آن‌ها توی آب می‌افتند. کوچک‌ترین فرد که بیرون آب است به پرنده نزدیک می‌شود و می‌گوید: «سلام پرنده کوچولو یک کم نان می‌خواهی؟» یکی‌یکی پرنده‌های زیبا دور کوچک‌ترین فرد جمع می‌شود و اطراف او پر از پرنده‌های کوچک و بزرگ و زیبا می‌شود. سه نفر دیگر که از آب بیرون آمده‌اند این صحنه را می‌بینند و آماده‌ی گرفتن پرنده‌ها می‌شوند که این بار پرنده‌ها دست جمعی به آن‌ها حمله می‌کنند. آن سه نفر فرار می‌کنند و کوچک‌ترین فرد گروه را هم دنبال خود می‌کشند و می‌برند؛ تا اینکه در مسیرشان یک سنجاب می‌بینند و یک نقشه‌ی تازه می‌کشند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب زیبا بار روایت داستان، بر دوش تصاویر خلاقانه‌ی آن است. تصاویر کتاب به مدد مهارت تصویرگر آن از کیفیت مطلوبی در زمینه‌های مختلف برخوردار است. استفاده‌ی هنرمندانه از رنگ‌های محدود و ترکیب‌بندی‌های پویا و منسجم به القای مفاهیم داستان و انعکاس احساسات به مخاطب بسیار کمک کرده است. طنز تصاویر نیز برای کودکان جذاب است.
  در برخی صفحه‌ها، رنگ سفید در اطراف تصاویر، به انسجام و گردش چشم بسیار کمک می‌کند و قراردادن تصاویری با زمینه‌ی سفید در لابه‌لای تصاویر عمدتاً آبی کتاب نیز مجموعه‌ی زیبایی را پدید آورده‌است.
  شخصیت‌پردازی‌های جالب و باورپذیر که خلاقانه طراحی‌ شده‌اند به همراه کنش‌های گویا که در عین اغراق، به‌خوبی احساسات را به نمایش می‌گذارند از دیگر نقاط قوت تصاویر هستند.
  تصویرگر با استفاده‌ی خلاقانه از عناصر تصویری بر مفاهیم داستان افزوده است، خصوصاً در مورد پرنده که با قرار دادن رنگ‌های گرم در میان رنگ‌های سرد و نورپردازی و چشمان بسته تأکیدی بر خاص بودن و حس احترام و وقار را در بیننده ایجاد می‌کند.
  جایگذاری مناسب متن در بین تصویر نیز تأثیر مهمی در روایت بهتر داستان داشته و به‌خوبی تصاویر را تکمیل می‌کند. نوع فونت هم زیبا و از جهت خوانش، مناسب کودکان است.
  تصاویر جالب کتاب قابلیت خوبی برای خلق اوقاتی خوش برای کودکان و بزرگسالان را دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید داستان را از زبان پرنده تعریف کنید؟
  فکر می‌کنید در ادامه‌ی داستان چه اتفاقی برای سنجاب می‌افتد؟
  به نظر شما نقشه‌های سه‌نفری که تصمیم داشتند پرنده را اسیر کنند چه بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کریس هاگتن
  ناشر کانون پرورش فکری کودک و نوجوان
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم نورا حق‌پرست
  سال انتشار ۲۰۱۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر کریس هاگتن
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم