هیس!

(Shhh)
thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای خوابیدن برادر کوچک‌تر و تلاش برادر بزرگ برای فراهم کردن شرایط مناسب همراه با مضامینی چون مسئولیت‌پذیری و روابط صمیمانه بین اعضای خانواده

سال: 2011
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان در خانه و سکوت می‌گذرد. پسرک وقتی مجبور است ساکت و منتظر بنشیند، در دنیای خیالی خود به راه می‌افتد. او از عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌هایش می‌خواهد ساکت باشند. او مانند فرمانروای این دنیای خیالی است. وقتی ببر، دزدان دریایی، لوکوموتیوران و دلقک به درخواست پسرک توجه می‌کنند او احساس توانایی می‌کند که توانسته اوضاع را کنترل کند. اگرچه خودش احساس بی‌حوصلگی می‌کند. پرداختن به موضوع فرزندان کوچک‌تر و بزرگ‌تر از موضوعات اصلی این داستان است. پسرک به عنوان برادر بزر‌گ‌تر، مراقب است بازی کردنش خواب برادر کوچکش را به هم نریزد. اسباب‌بازی‌ها در نیمه‌ی ابتدایی داستان جان می‌گیرند. همراه شدن خواننده با پسرک در دنیای اسباب‌بازی‌ها همراه با تجربه‌ی شگفتی است؛ ضمن‌ اینکه مخاطب به راحتی می‌تواند با پسرک هم‌ذات‌پنداری کند.
  پسرک شخصیت اصلی داستان است. او مسئولیت‌پذیر است و می‌داند وقتی برادر کوچک خواب است نباید کارهایی را انجام دهد. همچنین او با آگاهی از این مسئولیت‌ از سایرین هم می‌خواهد که سر و صدا نکنند. دلقک نباید بخندد، شوالیه‌ها نجنگند و خلبان با هواپیمای پر سروصدایش پرواز نکند. پسرک شخصیتی خلاق و مهربان دارد. او با همدلی فضای خانه را آرام نگه می‌دارد تا هم برادرش راحت بخوابد و هم فضای خانه گرم و صمیمی باقی بماند. او مانند خیلی از بچه‌ها با اسباب‌بازی‌هایش حرف می‌زند و از آن‌ها می‌خواهد مانند خودش ساکت باشند.
  داستان فضای کسالت‌آور خواب بعدازظهری را به تصویر کشیده است و به مخاطب می‌آموزد چطور می‌تواند با تخیل و خلاقیت قدری از این کسالت را کم کند. حرف زدن با اسباب‌بازی‌ها و عروسک‌ها موجب پرورش تفکر تحلیلی و انتزاعی در کودک می‌شود. داستان به طور غیر مستقیم به مخاطب خردسال همدلی، مسئولیت‌پذیری و عشق به عضو جدید خانواده را می‌آموزد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسربچه‌ای است که وقتی برادر کوچکش خواب است، آرام گوشه‌ای منتظر می‌نشیند. بازی نمی‌کند، آواز نمی‌خواند و نمی‌دود تا اینکه برادر کوچولو از خواب بیدار می‌شود. آن‌وقت دوباره پسرک می‌تواند بازی کند و آواز بخواند. داستان در دو دنیای سکوت حاصل از خواب و هیاهوی هنگام بازی می‌گذرد. در نیمه‌ی نخست داستان، مخاطب وارد دنیای خیالی پسرک می‌شود و همراه با او با شوالیه‌ها، ببر، دلقک و… ملاقات می‌کند. پسرک با رضایت و احساس توانایی در ساکت ماندن، منتظر می‌ماند تا برادرش از خواب بیدار شود. شخصیت اصلی داستان پسربچه‌ای مسئولیت‌پذیر و خلاق است. او با عشقی که به برادر کوچکش دارد، بر بی‌حوصلگی‌اش غلبه می‌کند و وقتی او از خواب بیدار می‌شود، آزادانه بازی می‌کند و می‌خندد. توجه به رابطه‌ی فزندان کوچک‌تر و بزرگ‌تر و خانواده‌ی گرم و صمیمی از موضوعات مهم این کتاب است. حرف زدن با اسباب‌بازی‌ها و دادن نقش‌هایی واقعی به آن‌ها همان‌طور که اکثر بچه‌ها هنگام بازی به آن مشغول می‌شوند، در هم‌ذات‌پنداری بیشتر مخاطب تاثیرگذار است. کتاب متنی کوتاه و روان دارد و بخش اصلی روایت بر عهده‌ی تصاویر قرار داده شده است. تصایر با نمایش جزئیات به درک بهتر متن کمک کرده و فضایی جذاب برای مخاطب می‌سازند. شخصیت‌های پویا، فضاسازی‌های متنوع و فضای رنگی شاد و پرانرژی از دیگر ویژگی‌های تصاویر کتاب هستند.

  چکیده داستان

  پسرک می‌داند وقتی برادر کوچولو خواب است باید ساکت باشد، بلند نخندد و آواز هم نخواند. پسرک به شوالیه‌ها می‌گوید نجنگند، به ببر می‌گوید غرش نکند، از لوکوموتیوران خواهش می‌کند قطار را نگه دارد تا وقتی برادر کوچولو بیدار شود. آن‌وقت دلقک می‌خندد، ببر می‌غرد، قطار با سوت بلند از ایستگاه راه می‌افتد و پسرک هم آواز می‌خواند و بازی می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  والری گورباچف نویسنده و تصویرگر کتاب تصویری «هیس» از موضوعی ساده برای خلق داستانی خلاقانه ایده گرفته است. متن با جملاتی کوتاه اطلاعات مختصری از جهان داستان به مخاطب می‌دهد و این تصاویر هستند که با نمایش جزئیات، شخصیت‌پردازی و فضاسازیِ درست پیام داستان را به شکلی خلاقانه و تاثیرگذار منتقل می‌کنند. شخصیت‌ها پرکنش و باورپذیر خلق شده‌اند. سکون و کسالت دنیای خواب و شلوغی و هیاهوی پسرک هنگام بازی به خوبی در شخصیت پسرک و اسباب‌بازی‌هایش به نمایش درآمده است. در نیمه‌ی نخست داستان اسباب‌بازی‌ها زنده به تصویر کشیده شده‌اند. دزدان دریایی، شوالیه‌ها، دلقک و سایرین با کنش مناسب، به باورپذیرتر شدن تخیلات پسرک کمک کرده‌اند. علاوه بر آن هنگامی که پسرک همه را به سکوت دعوت می‌کند در اندازه‌ی واقعی خودش و کوچک‌تر از سایرین به تصویر کشیده شده، اما زمانی که به دنیای واقعی بازمی‌گردیم اسباب‌بازی‌ها نیز به اندازه‌ی واقعی و کوچک خودشان برمی‌گردند. فضاسازی‌های متنوع نیز از دیگر ویژگی‌های مثبت تصاویر است. تصویرگر با قراردادن شخصیت داستان در موقعیت‌های مختلف، فضاسازی‌های متنوعی نیز خلق کرده است. جنگل، دریا، محوطه‌ی پرواز هواپیماها و تونلی برای عبور قطار از این دست فضاسازی‌ها هستند. تکنیک با مهارت اجرا شده و استفاده از رنگ‌های شاد و پرانرژی به حذابیت تصاویر افزوده‌اند. تصویر روی جلد که برگرفته از تصاویر داخل است، پسرک را در حال بازی با اسباب‌بازی‌هایش نشان می‌دهد که مخاطب را به مطالعه‌ی کتاب جذب می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  وقتی خواهر یا برادر شما خواب هستند، چه کاری انجام می‌دهید؟
  به نظر شما کدام اسباب‌بازی‌ها پر سر و صداتر هستند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده والری گورباچف
  ناشر کتاب چ (کتاب کودک و نوجوان نشر چشمه)
  تعداد صفحات ۳۴
  نام مترجم شیوا حریری
  شماره جلد ۱۰
  سال انتشار ۲۰۱۱
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر والری گورباچف
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم