هیولای رنگ‌ها

(Ei MONSTERE De Colors )

بررس متن: شادی هاشمی

بررس تصویر:شادی هاشمی

7+ 3 تا 7 با همراهی والدین

گیج شدن هیولا از قاطی شدن احساساتش و کمک دختر کوچولو به او برای تشخیص آن‌ها

نویسنده: آنا یناس تصویرگر: آنا یناس

هیولای رنگ‌ها

(Ei MONSTERE De Colors )
7+
3 تا 7 با همراهی والدین

گیج شدن هیولا از قاطی شدن احساساتش و کمک دختر کوچولو به او برای تشخیص آن‌ها

نویسنده: آنا یناس

تصویرگر: آنا یناس

بررس متن: شادی هاشمی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شادی، غم، خشم، ترس و آرامش احساساتی هستند که کودکان در زندگی روزمره‌شان تجربه می‌کنند. شخصیت هیولا در تشخیص احساساتش دچار مشکل شده و نمی تواند به درستی تشخیص دهد که چه احساسی دارد؛ این وضعیت در دنیای کودکان، بسیار آشنا و ملموس است و آن‌ها می‌توانند با هیولا که گیج شده و خودش را به دست دختر کوچولو سپرده همذات‌پنداری کنند. رنگ‌ها و نقاشی از عناصر پررنگ جهان کودکی هستند و نمایش احساسات گوناگون در غالب رنگ‌های مختلف، می‌تواند در جهان کودکان معناساز باشد و احساسات را از موضوعی انتزاعی به وضعیتی عینی و باورپذیر تبدیل کند. عناصر بصری و کنش‌هایی که در تصاویر برای نمایش حالات احساسی مختلف استفاده شده، داستان را برای کودک عینی‌تر و ملموس‌تر کرده و حال‌وهوای متن را به مخاطب منتقل می‌کنند: بازی‌کردن و پریدن در هنگام شادی و یا القای حس سبکی برگ در باد و تنفس آهسته و عمیق در هنگام ارامش.
محتوای آموزشی
در کتاب احساسات مختلف به شکل مستقیم تعریف و معرفی شده‌اند . علاوه بر آن، شناخت و پذیرش احساسات گوناگون و کمک به حل مسئله نیز در داستان دیده‌ می‌شود. در انتهای کتاب، از مخاطب خواسته می‌شود احساس جدیدی را با توجه به رنگ‌ها و فرم‌های استفاده شده، حدس بزند. کودک گروه سنی مخاطب داستان به شکل غیرمستقیم با شناسایی، بررسی و طبقه‌بندی‌ کردن اطلاعات آشنا می‌شود و برای تمامی آموزش‌های کتاب از روشی خلاقانه استفاده شده است.
الگوی شخصیتی
هیولا و دختر کوچولو با همه‌ی ویژگی‌های شخصیتی‌شان می توانند نمادی از خود کودک و احساسات و کنش‌هایش باشند. دختر به کمک هیولا می‌رود و به او در شناخت احساسات مختلف‌اش کمک می‌کند. در داستان، احساسات مختلف به رسمیت شناخته می‌شوند و بحث ارزش‌گذاری و اولویت دادن به احساسات مطرح نیست. برای کودک گروه سنی مخاطب این داستان، مهارت‌های زندگی از جمله همدلی، حل مسئله، خودآگاهی و مدیریت احساسات و هیجان‌‌ها به شکلی ملموس و غیرمستقیم در شخصیت‌ها دیده می‌شود
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در قسمتی از داستان که درباره‌ی احساس ترس توضیح داده می‌شود، تصاویر تیره‌ و اضطراب‌آورند و تصویر چند روح نیز دیده می‌شود که ممکن است برای مخاطب حساس‌تر ترسناک و اضطراب‌آور باشند.
گفتار نامناسب
دختر کوچولو در مقابل هیولا که گیج شده است از عبارت "تو هیچ‌وقت یاد نمی‌گیری" استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد او را مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌دهد.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی هیولایی است که در تشخیص احساساتش از یکدیگر دچار مشکل شده و با کمک یک دوست با ویژگی‌های احساسات مختلف آشنا می‌شود. درونمایه‌ی اصلی داستان درباره‌ی آشنایی و تشخیص احساسات مختلف از یکدیگر و پذیرش آنهاست. این‌که همه‌ی احساسات ما حتی آن‌ها که به نظر ناخوشایند می‌رسند، مهم هستند و هیچ‌کدام بر دیگری اولویت ندارند و نکته‌ اصلی در شناخت و پذیرش آن‌هاست. گفت‌وگو درباره‌ی احساسات‌ و کمک به دوستان و اطرافیان برای درک احساسات مختلف از دیگر درونمایه‌های مهم داستان است. در ابتدای داستان برخورد دختر کوچولو با شخصیت اصلی یعنی هیولای رنگ‌ها چندان همدلانه و دوستانه به نظر نمی‌رسد. نوع برخورد او به گونه‌ای‌ست که انگار قصد مواخذه‌ی هیولا را دارد. همچنین توصیفی که از احساس ترس می‌شود و تصاویر به‌کاررفته در این بخش ار کتاب، می‌تواند در ذهنیت مخاطب کتاب، اثر منفی بگذارند.

چکیده داستان

هیولای رنگ‌ها عجیب و غریب شده و گیج است. دختر کوچولو به کمک‌اش می‌آید. او در مورد تک تک احساس‌ها با هیولا صحبت می‌کند و به هیولا می‌گوید که باید احساساتش را بر اساس رنگ‌ آنها جدا کند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب هماهنگ با متن و متناسب با گروه سنی مخاطب طراحی شده‌اند. انتخاب فضای ساده و استفاده از عناصر بصری محدود نیز در همین راستا و در جهت ارتباط مناسب مخاطب با کتاب صورت گرفته‌است. شخصیت‌ها باورپذیر و دوست‌داشتنی هستند و احساسات مختلف به وضوح در چهره و کنش‌هایشان قابل تشخیص است. رنگ‌ها در این کتاب نقشی کلیدی در انتقال مفهوم داستان دارند و با نگاهی سمبلیک و متناسب با فضای داستان انتخاب شده‌اند. برای نمایش هر یک از احساسات، از یک رنگ غالب استفاده شده‌است که می تواند این احساسات را برای مخاطب کم‌سال باورپذیر و عینی کند. فرم‌ها، خطوط و بافت‌های به‌کاررفته در هر بخش، با حال‌و‌هوای آن احساس در هماهنگی کامل هستند. تکنیک، که ترکیبی از رنگ و کلاژ است، بر جذابیت تصاویر افزوده ‌است. گرافیک و صفحه‌آرایی ساده و همین‌طور کیفیت بالای چاپ و جنس کاغذ از ویژگی‌های مثبت کتاب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما برای احساسات مختلف‌تان چه رنگ‌هایی انتخاب می‌کنید؟ با رنگ‌هایی که در کتاب گفته شده، موافقید؟ آیا تا‌به‌حال برایتان پیش آمده که نتوانید تشخیص دهید که چه احساسی دارید؟ آیا تا‌به‌حال برایتان پیش آمده که چند احساس مختلف را هم‌زمان تجربه کنید؟

مشخصات کتاب
نویسنده آنا یناس
ناشر انتشارات فاطمی(کتاب طوطی)
تعداد صفحات 48
نام مترجم سحر ترهنده
شماره جلد 1
سال انتشار 2019
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر آنا یناس
عرض کتاب 23
طول کتاب 23
نوع جلد نرم