هیولای رنگ‌ها

(Ei MONSTERE De Colors )

thumbnail
۷ سال به بالا
۳ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گیج شدن هیولا از قاطی شدن احساساتش و کمک دختر کوچولو به او برای تشخیص آن‌ها

سال: 2019
  بررس: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شادی، غم، خشم، ترس و آرامش احساساتی هستند که کودکان در زندگی روزمره‌شان تجربه می‌کنند. شخصیت هیولا در تشخیص احساساتش دچار مشکل شده و نمی تواند به درستی تشخیص دهد که چه احساسی دارد؛ این وضعیت در دنیای کودکان، بسیار آشنا و ملموس است و آن‌ها می‌توانند با هیولا که گیج شده و خودش را به دست دختر کوچولو سپرده همذات‌پنداری کنند. رنگ‌ها و نقاشی از عناصر پررنگ جهان کودکی هستند و نمایش احساسات گوناگون در غالب رنگ‌های مختلف، می‌تواند در جهان کودکان معناساز باشد و احساسات را از موضوعی انتزاعی به وضعیتی عینی و باورپذیر تبدیل کند. عناصر بصری و کنش‌هایی که در تصاویر برای نمایش حالات احساسی مختلف استفاده شده، داستان را برای کودک عینی‌تر و ملموس‌تر کرده و حال‌وهوای متن را به مخاطب منتقل می‌کنند: بازی‌کردن و پریدن در هنگام شادی و یا القای حس سبکی برگ در باد و تنفس آهسته و عمیق در هنگام ارامش.
  هیولا و دختر کوچولو با همه‌ی ویژگی‌های شخصیتی‌شان می توانند نمادی از خود کودک و احساسات و کنش‌هایش باشند. دختر به کمک هیولا می‌رود و به او در شناخت احساسات مختلف‌اش کمک می‌کند. در داستان، احساسات مختلف به رسمیت شناخته می‌شوند و بحث ارزش‌گذاری و اولویت دادن به احساسات مطرح نیست. برای کودک گروه سنی مخاطب این داستان، مهارت‌های زندگی از جمله همدلی، حل مسئله، خودآگاهی و مدیریت احساسات و هیجان‌‌ها به شکلی ملموس و غیرمستقیم در شخصیت‌ها دیده می‌شود
  دختر کوچولو در مقابل هیولا که گیج شده است از عبارت "تو هیچ‌وقت یاد نمی‌گیری" استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد او را مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌دهد.
  در کتاب احساسات مختلف به شکل مستقیم تعریف و معرفی شده‌اند . علاوه بر آن، شناخت و پذیرش احساسات گوناگون و کمک به حل مسئله نیز در داستان دیده‌ می‌شود. در انتهای کتاب، از مخاطب خواسته می‌شود احساس جدیدی را با توجه به رنگ‌ها و فرم‌های استفاده شده، حدس بزند. کودک گروه سنی مخاطب داستان به شکل غیرمستقیم با شناسایی، بررسی و طبقه‌بندی‌ کردن اطلاعات آشنا می‌شود و برای تمامی آموزش‌های کتاب از روشی خلاقانه استفاده شده است.
  در قسمتی از داستان که درباره‌ی احساس ترس توضیح داده می‌شود، تصاویر تیره‌ و اضطراب‌آورند و تصویر چند روح نیز دیده می‌شود که ممکن است برای مخاطب حساس‌تر ترسناک و اضطراب‌آور باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی هیولایی است که در تشخیص احساساتش از یکدیگر دچار مشکل شده و با کمک یک دوست با ویژگی‌های احساسات مختلف آشنا می‌شود. درونمایه‌ی اصلی داستان درباره‌ی آشنایی و تشخیص احساسات مختلف از یکدیگر و پذیرش آنهاست. این‌که همه‌ی احساسات ما حتی آن‌ها که به نظر ناخوشایند می‌رسند، مهم هستند و هیچ‌کدام بر دیگری اولویت ندارند و نکته‌ اصلی در شناخت و پذیرش آن‌هاست. گفت‌وگو درباره‌ی احساسات‌ و کمک به دوستان و اطرافیان برای درک احساسات مختلف از دیگر درونمایه‌های مهم داستان است.
  در ابتدای داستان برخورد دختر کوچولو با شخصیت اصلی یعنی هیولای رنگ‌ها چندان همدلانه و دوستانه به نظر نمی‌رسد. نوع برخورد او به گونه‌ای‌ست که انگار قصد مواخذه‌ی هیولا را دارد. همچنین توصیفی که از احساس ترس می‌شود و تصاویر به‌کاررفته در این بخش ار کتاب، می‌تواند در ذهنیت مخاطب کتاب، اثر منفی بگذارند.

  چکیده داستان

  هیولای رنگ‌ها عجیب و غریب شده و گیج است. دختر کوچولو به کمک‌اش می‌آید. او در مورد تک تک احساس‌ها با هیولا صحبت می‌کند و به هیولا می‌گوید که باید احساساتش را بر اساس رنگ‌ آنها جدا کند.

  کیفیت

  تصاویر کتاب هماهنگ با متن و متناسب با گروه سنی مخاطب طراحی شده‌اند. انتخاب فضای ساده و استفاده از عناصر بصری محدود نیز در همین راستا و در جهت ارتباط مناسب مخاطب با کتاب صورت گرفته‌است. شخصیت‌ها باورپذیر و دوست‌داشتنی هستند و احساسات مختلف به وضوح در چهره و کنش‌هایشان قابل تشخیص است. رنگ‌ها در این کتاب نقشی کلیدی در انتقال مفهوم داستان دارند و با نگاهی سمبلیک و متناسب با فضای داستان انتخاب شده‌اند. برای نمایش هر یک از احساسات، از یک رنگ غالب استفاده شده‌است که می تواند این احساسات را برای مخاطب کم‌سال باورپذیر و عینی کند. فرم‌ها، خطوط و بافت‌های به‌کاررفته در هر بخش، با حال‌و‌هوای آن احساس در هماهنگی کامل هستند. تکنیک، که ترکیبی از رنگ و کلاژ است، بر جذابیت تصاویر افزوده ‌است. گرافیک و صفحه‌آرایی ساده و همین‌طور کیفیت بالای چاپ و جنس کاغذ از ویژگی‌های مثبت کتاب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما برای احساسات مختلف‌تان چه رنگ‌هایی انتخاب می‌کنید؟ با رنگ‌هایی که در کتاب گفته شده، موافقید؟
  آیا تا‌به‌حال برایتان پیش آمده که نتوانید تشخیص دهید که چه احساسی دارید؟
  آیا تا‌به‌حال برایتان پیش آمده که چند احساس مختلف را هم‌زمان تجربه کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده آنا یناس
  ناشر انتشارات فاطمی(کتاب طوطی)
  تعداد صفحات ۴۸
  نام مترجم سحر ترهنده
  شماره جلد ۱
  سال انتشار ۲۰۱۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر آنا یناس
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم